Για… πλάκα

Όσο κι αν αμύνθηκε ο Ο.Φ.Η., όσο κι αν το άτυχο αυτογκόλ του Παναιτωλικού πήγε να χαλάσει το «πάρτυ», οι κυανοκίτρινοι με τρία γκολ και μάλιστα από αμυντικούς (Κέβιν 2, Κούσας 1) επικράτησαν με 3-1 και βρίσκονται σταθερά στην 5η θέση.

Με τα γκολ που πέτυχαν αμυντικοί του παίκτες, ο Κέβιν και ο Κούσας, ο πολύ ανώτερος απ’ τον Ο.Φ.Η. Παναιτωλικός πήρε τη νίκη (3-1) και συνεχίζει ακάθεκτος στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι κυανοκίτρινοι κυριάρχησαν απόλυτα και χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση «καθάρισαν» με σχετική ευκολία την ομάδα του Ηρακλείου, παρότι στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ένα αυτογκόλ για… Όσκαρ ατυχίας είχε φέρει την ισοφάριση, πρόσκαιρα.

Οι παίκτες του Χάβου  πήραν από την αρχή τις πρωτοβουλίες, το γήπεδο έγερνε προς την εστία του Αγριμάκη και κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιτεθούν έμοιαζε… μαγγανοπήγαδο. Απλά έκοψαν τους διαδρόμους απ’ τον άξονα για τον Παναιτωλικό και τον οδηγούσαν στα πλάγια, απ’ όπου οι σέντρες γίνονταν πιο εύκολη υπόθεση γι’  αυτούς. Εντούτοις οι γηπεδούχοι έκαναν τις φάσεις  ξεκινώντας με θεαματικό ανάποδο ψαλίδι του Άλβες (ελάχιστα έξω) στο 9΄, κεφαλιά του Κέβιν που εξουδετέρωσε σωτήρια ο Αγριμάκης στο επόμενο λεπτό, μακρινό και δυνατό σουτ του Κουτρουμάνου δίπλα απ’ τα δοκάρια  στο  14΄, μεγάλη χαμένη ευκαιρία από Μύγα και Άλβες στη συνέχεια, όπως και από κοντινό σουτ του Φωτάκη στο 29΄, ενώ στο 33΄ο Άλβες είχε ξανά μια γυριστή κεφαλιά δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι.  Αλλά στο 34΄σε φάση που ο Παναιτωλικός στρίμωξε τους φιλοξενούμενους στη περιοχή, ο Κέβιν βρέθηκε στην πιο επίκαιρη θέση και σκόραρε από κοντά (φωτο).

«Απάντησε» ο αρχηγός

Στην κακή στιγμή του 46΄που ο Ο.Φ.Η. ισοφάρισε από το… πουθενά, ο Γιώργος Κούσας είχε το «αντίδοτο» και.. επανέφερε την τάξη. Αρχικά στο πρώτο λεπτό της επανάληψης σε ένα συρτό, μακρινό, δυνατό, γύρισμα της μπάλας από τον Κουτρουμάνο στον Στεφανάκο, η «στριγγυλή θεά»  έκανε τα τερτίπια της, πέρασε από το πόδι του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κούσας προειδοποίησε στο 51΄με κεφαλιά στα χέρια του Αγριμάκη μετά από φάουλ του Μαρτίνες και στο ίδιο λεπτό με δυνατή κεφαλιά από κόρνερ του Φωτάκη έδωσε πάλι το προβάδισμα. Η ομάδα του Αναστόπουλου δεν είχε τρόπους να απειλήσει σοβαρά τον Παναιτωλικό, παρά την διάθεση να το κάνει,  και στο 61΄ο Κέβιν έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση, έδωσε στον Μαρτίνες, ο Αργεντινός  έκανε τη διαγώνια μπαλιά, ο Μύγας έστρωσε στον επερχόμενο Ισπανό κι αυτός από κοντά «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα του Ο.Φ.Η., κάνοντας το 3-1. Μάλιστα σε έτοιμο γκολ που προσέφερε ο Μαρτίνες στο 78΄οι Κάπελ και Άλβες «κατάφεραν» να το χάσουν και δεν σημειώθηκε τέταρτο τέρμα για τον Παναιτωλικό.

Ντεμπούτο

Στο  ματς πέρασε ως αλλαγή και το νέο απόκτημα, Άντονι Σκαραμοτσίνο, στη θέση του σκόρερ Κέβιν, ενώ οΧάβος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Μαλεζά που έχει καιρό να αγωνιστεί και θα τον χρειαστεί κόντρα στον Ολυμπιακό. Μετά το ματς ο προπονητής του Παναιτωλικού δήλωσε: «Η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο ήταν ο Παναιτωλικός. Είχαμε ευκαιρίες, ρυθμό και ταχύτητα. Δεχθήκαμε ένα γκολ από εκείνα που σπάνια μπαίνουν. Κερδίσαμε δίκαια»

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κέβιν (73′ Σκαραμοτσίνο), Κούσας (82′ Μαλεζάς), Μπεχαράνο, Άλβες, Καπέλ, Μαρτίνες, Μύγας (70′ Παπουτσογιαννόπουλος), Εντζεγκέλε, Φωτάκης.

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Τριποτσέρης, Μπανούσης (82′ Κάλαϊτζιτς), Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (69′ Μανιδάκης), Ροβίθης, Φερνάντεθ, Λαμπρόπουλος, Στάθης, Μαραθιανός, Μακρής.