Για «κολατσιό» τον είχε

Είναι γεγονός ότι ο Παναιτωλικός έχει ξεφύγει σε επίπεδο από τις λεγόμενες μικρομεσαίες ομάδες της Σούπερ Λιγκ και τις αντιμετωπίζει με αυτοπεποίθηση. Αυτό δείχνει συνεχώς, αυτό έδειξε και κόντρα στον Εργοτέλη, τον οποίο νίκησε άνετα με 4-0 και θα μπορούσε να ειπωθεί πως η ομάδα του Μάκη Χάβου απ’ το 60΄και μετά, αφού έκανε τη… δουλειά της, έσβησε τις μηχανές.

Οι κυανοκίτρινοι ενέπνεαν από τα πρώτα λεπτά τη σιγουριά ότι ξέρουν πώς να κερδίσουν αυτό το ματς. Έμενε και να το αποδείξουν. Δεν άργησαν. Στο 10ο λεπτό  ο Γοδόι δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη  μπάλα να εξοστρακίζεται στη δεξιά συμβολή του  Σαράνοφ, που πρέπει να βρήκε τη μπάλα. Ο Σκαραμοτσίνο είχε πάρει τους… τίτλους ιδιοκτησίας της αριστερής πλευράς, «μπουκάριζε» κατ’ εξακολούθηση   και στο 19′ έκανε σέντρα ακριβείας στον Φωτάκη που με  εξαιρετικό  σουτ, πριν η μπάλα πέσει στο έδαφος,  έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Έχοντας σοβαρότητα αμυντικά και πολλές ενέργειες επιθετικά οι γηπεδούχοι πήγαν… ξένοιαστοι στο ημίχρονο. Ήταν 41ο λεπτό  όταν  ο Μπεχαράνο έβγαλε εξαιρετική  σέντρα και  ο Άλβες έκανε την δύσκολη εναέρια  προβολή για  το 2-0 (φωτο). Μάλιστα λίγο  πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο  ο Μαρτίνες με  εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ήδη κατέβασε στροφές και ο Εργοτέλης έμοιαζε σαν να χτυπάει γροθιές στον… τοίχο. Σύντομα οι παίκτες του είδαν να διαγράφεται μεγάλη ήττα. Στο  63΄ ο Κάπελ τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, όταν ο Μαρτίνες έκανε έξοχη ατομική ενέργεια, συστημένη σέντρα στον Ολλανδό κι αυτός με κεφαλιά πέτυχε το 3-0. Οι παίκτες του Χάβου άρχισαν ήδη να σκέφτονται το ματς με τον Παναθηναϊκό, το ίδιο και η εξέδρα που το εκδήλωσε με συνθήματα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν… αμέριμνα, έβγαιναν με πολλούς παίκτες στην επίθεση, αλλά ο Παναιτωλικός δεν «σήκωνε μύγα στο σπαθί του». Ο Στεφανάκος δήλωσε παρών και σταμάτησε τα κοντινά  σουτ των Καλέ και Ουλά, μέχρι που  στις καθυστερήσεις ο Άλβες σημείωσε   το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να φτάσει τα τέσσερα στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Κούσας, Μαλεζάς, Σκαραμοτσίνο, Φωτάκης, Γοδόι, Καπέλ (79′ Θεοδωρίδης), Μαρτίνες (74′ Λαζάρ), Ρουσκουγιέδα (66′ Βιγιαφάνες), Άλβες.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Καζναφέρης, Γκοργκς, Λουβιόν, Πίτσος, Κοζορώνης, Γκέντσογλου (21′ Μποέ), Γιουσούφ (68′ Ολαϊτάν), Κάλε, Χαντί (46′ Τζίλας), Ουλά.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»