Ένα καλό, ένα κακό

Το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου (0-0) έφεραν και στους Ζωσιμάδες ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναιτωλικό, σε ματς που είχε φάσεις για γκολ, αλλά ποιοτικά ήταν κακό. Σε ένα όχι καλό  αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου παίχθηκε καλύτερο ποδόσφαιρο σε σχέση με τα δεδομένα της Σούπερ Λιγκ. Ωστόσο στην επανάληψη και στο μεγαλύτερο διάστημά της το θέαμα ήταν απογοητευτικό, κατώτερο κι από αρκετά ματς της Γ΄Εθνικής, με τους γηπεδούχους να χάνουν τις ευκαιρίες.

Ο  Παναιτωλικός  ξεκίνησε πιο ορεξάτος το ματς και παρά τις λίγες βοήθειες από Φωτάκη, Λαζάρ (στον άξονα), Μύγα, Σκαραμοτσίνο, Κάπελ (στα άκρα ) ο Μαρτίνες ήταν αρκετός για να απειλήσουν οι κυανοκίτρινοι. Στο 7ο λεπτό από φάουλ του «Νίκο»  το εξ επαφής πολύ κοντινό  σουτ του Μορένο ήταν εκεί που βρίσκονταν ο Βελλίδης, τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως το συρτό σουτ από τον  Μαρτίνες  κατέληξε  στο αριστερό δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ και στο 17′ σε φάση που ξεκίνησε από υπέροχη ενέργεια του  Μαρτίνες και σέντρα του Σκαραμοτσίνο ο Μορένο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Μετά από 35  λεπτά αγώνα απείλησε  για πρώτη φορά ο ΠΑΣ,  με συρτό διαγώνιο σουτ του Τσάβες  ελάχιστα έξω από την εστία του Ράφαελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο για μεγάλο διάστημα παίχθηκε «κλωτσοσκούφι», μέσα από το οποίο οι γηπεδούχοι γίνονταν πιο επικίνδυνοι και στο 50′ ο  Τσάβες έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Η ομάδα του Αγρινίου δεν μπορούσε να βρει τον καλό της εαυτό και τα πράγματα χειροτέρεψαν όταν  στο 68′ ο Μαρτίνες έγινε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού. Ο ΠΑΣ είχε ένα δεκάλεπτο που καθήλωσε τον Παναιτωλικό και ο Κοροβέσης  απείλησε σοβαρά στο 70′ με κάτι ανάμεσα σε  ανάποδο ψαλίδι και γυριστό σουτ,  δίπλα από το δοκάρι του ανήμπορου Ράφαελ. Γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο υπερτέρησε η ομάδα των Ιωαννίνων, μα στο 88΄χρειάστηκε να την σώσει για μία ακόμα φορά ο Βελλίδης όταν ο Σκαραμοτσίνο θέλησε να αιφνιδιάσει με μακρινή  σέντρα σουτ   κι αυτός έδιωξε σε κόρνερ.

ΠΑΣ: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς (87′ Ακόστα), Ναδάλες, Τσάβες (82′ Γιάκος), Χαρίσης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ράφαελ, Μύγας, Κούσας, Εντζεγκέλε, Σκαραμοτσίνο, Γοδόι, Λαζάρ (56′ Κουτσουμάνος), Φωτάκης (83′ Ρουσκουγιέδα), Καπέλ, Μαρτίνες (68′ Θεοδωρίδης), Μορένο.