Έχασε και… ξεμπέρδεψε

Ακόμα και η ισοπαλία μόνο μαθηματικές ελπίδες για την πρόκριση στο Κύπελλο θα  έδινε στον Παναιτωλικό, αλλά η ήττα των κυανοκίτρινων από τον Παναθηναϊκό τους αφαίρεσε κάθε πιθανότητα. Με αρκετούς βασικούς  εκτός ενδεκάδας ο Παναιτωλικός έμεινε στο 0-0 τα πρώτα 45 λεπτά και ίσως μπορούσε να προηγηθεί. Στην επανάληψη ο προπονητής του Παναιτωλικού δεν δικαιώθηκε γα την αλλαγή του (Γοδόι αντί Μύγα) και τις αλλαγές που επέφερε στην αμυντική  λειτουργία, αφού ο Παναθηναϊκός  βρήκε περισσότερους διαδρόμους.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε τις πρωτιοβουλίες, αλλά η υπεροχή του ήταν ανούσια μέχρι που στο 33΄,  μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρισβάνης νίκησε στον αέρα όλους τους αμυνόμενους του Παναιτωλικού και  η κεφαλιά κατέληξε  στο οριζόντιο δοκάρι. Οι κυανοκίτρινοι ανταπέδωσαν στο 40΄ που ο Κάπελ βρέθηκε σε πλάγιο τετ α τετ, αλλά ο Κοτσόλης απέκρουσε  με το πόδι. Νέα φάση για τον Παναιτωλικό στο 42΄, όταν ο  Κάπελ με τη δεύτερη  σέντρα βρήκε τον  Παπουτσογιαννόπουλο στο δεύτερο δοκάρι, αυτός  με τη μία το σουτ, αλλά όχι δυνατό  και ο  Κοτσόλης  έσωσε  ξανά με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χάβος θέλησε να αλλάξει μερικά πράγματα σρτην αμυντική λειτουργία, κάτι που δεν του βγήκε καθώς στο 50΄μετά από συνεργασία Δώνη, Πέτριτς, Κλωναρίδη ο τελευταίος με πολύ κοντινό σουτ  έκανε  το 1-0. Λίγο μετά οι «πράσινοι» δεν διπλασίασαν το σκορ, όταν από το τραγικό λάθος του Κούσα ο Πέτριτς καθυστέρησε και ο αμυντικός του Παναιτωλικού τον πρόλαβε. Στη συνέχεια ο Εντζεγκέλε δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά  και το 2-0 εγινε στο 58΄, σε φάση που ο Μπαϊράμι έδωσε στον Μπούι κι αυτός με  διαγώνιο σουτ σκόραρε. Στο 62΄ο Κουτρουμάνος μόνος απέναντι στον Κοτσόλη μείωσε για τον Παναιτωλικό, που «ξαναμπήκε» στο ματς. Κι αφού ο Στεφανάκος κρατούσε το 2-1, στο 76΄με την είσοδο του Μπέργκ το παιγνίδι έγινε υπόθεση του ΠΑΟ. Στο 77΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κούσας για φάουλ πάνω στο Σουηδό και ο φορ του «τριφυλλιού» στο 84΄με εντυπωσιακό σουτ πέτυχε το 3-1 για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Ρισβάνης (76΄ Τριανταφυλλόπουλος), Μέντες, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Δώνης, Μπούι, Μπαϊράμι, Πέτριτς (76΄, Μπεργκ) Κλωναρίδης (85΄ Καρέλης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κούσας, Κόρμπος (71΄ Μορένο), Άλβες, Κάπελ, Καλογέρης, Μύγας (46΄ Γοδόι), Εντζεγκέλε, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου (60΄ Μαρτίνες).