Ανάμεικτες εντυπώσεις, παρά τη νίκη

Δύο εβδομάδες μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα στην Τρίπολη ο Παναιτωλικός πέτυχε τον στόχο του να κάνει και τη δεύτρη νίκη του στα τρία μέχρι τώρα ματς της Σούπερ Λιγκ, επικρατώντας 1-0  του Πανθρακικού στο Αγρίνιο. Αποτέλεσμα το οποίο έχει φέρει δύο διαφορετικές τάσεις στους κόλπους των φιλάθλων του… Βέβαια στο ποδοσφαιρικό τμήμα υπάρχει ικανοποίηση καθώς τα θετικά αποτελέσματα είναι αυτά που φέρνουν απολαβές, βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα.

Όσο για τον φίλαθλο κόσμο είναι πολλοί  εκείνοι που ταυτίζονται με το καλό αποτέλεσμα και το θεωρούν το Α και το Ω, είναι όμως πολλοί κι εκείνοι που δεν έχουν ικανοποιηθεί με την εικόνα της ομάδας τους, συνδυάζοντάς την με τις πολλές αδυναμίες του αντιπάλου της Κυριακής και την υποτονική ατμόσφαιρα της κερκίδας.

Πάντως στην πραγματικότητα ο Παναιτωλικός επεδίωξε το αποτέλεσμα και τον ευνόησαν οι συγκυρίες αρχικά, καθώς αφενός οι φιλοξενούμενοι δεν σημείωσαν γκολ και αφετέρου οι κυανοκίτρινοι σκόραραν στην πρώτη καλή τους στιγμή, από στατική φάση. Δεν μπορεί να υποβαθμιστεί, επίσης, το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός λειτούργησε περίφημα στην τακτική του δευτέρου ημιχρόνου, όπου είχε σκοπό να μην δώσει δικαιώματα στον Πανθρακικό και ταυτόχρονα ήθελε ένα δεύτερο γκολ. Το πρώτο σκέλος στέφθηκε με επιτυχία και η ομάδα του Ρόκα δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τον Ουάρντα σε μεγάλα κέφια ξεκίνησε ο Παναιτωλικός και ο Αιγύπτιος κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα ξεσήκωνε τον  κόσμο με θεαματικές  ενέργειες. Εντούτοις μεγάλες φάσεις στην αρχή είχαν οι  φιλοξενούμενοι, αρχικά με τον  Ποτουρίδη (στο 19΄)  που έπιασε το απ’ ευθείας μονοκόμματο αριστερό σουτ  έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου, και στο επόμενο λεπτό σε σέντρα του Μάρτινς τρεις παίκτες του Πανθρακικού βρέθηκαν αφρούρητοι στην περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν στη πρώτη αξιόλογη φάση τους στο 22ο λεπτό , γκολ που προήλθε τόσο από την (για μία ακόμα φορά) εκπληκτική προσπάθεια του Ουάρντα, όσο και από την εκτελεστική δεινότητα του Μαρκόβσκι. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με το Κέβιν, γυριστή κεφαλιά του Ουάρντα στο πρώτο δοκάρι, ο Αθανασιάδης έκανε ωραία απόκρουση, αλλά ο Μαρκόβσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με δεξί διαγώνιο πλασέ σε άδεια εστία έκανε το 1-0 για τους κυανοκίτρινους. Μετά το 1-0  ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλύτερος, είχε καλές ομαδικές και ατομικές προσπάθειες, όχι όμως και τελειώματα που να τον κάνουν απειλητικό.

Στο δεύτερο 45λεπτο φάνηκε πως το θέαμα θα είναι υποδεέστερο. Δεν υπήρξε καλός ρυθμός, παρά ένας έλεγχος του αγώνα από τον Παναιτωλικό, οπότε το ματς έγινε υποτονικό με πολλά φάουλ και ενίοτε σκληρά από τους φιλοξενούμενους. Με αυτή τη φυσιογνωμία στην αναμέτρηση η ομάδα του Αγρινίου ήταν εκείνη που βρήκε τρόπο να κάνει ορισμένες φάσεις, ειδικά με την είσοδο του Βιγιαφάνες, ενώ ο Πανθρακικός ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά λόγω της τακτικής των γηπεδούχων και της προσοχής τους στην άμυνα. Στο 50΄ το διαγώνιο συρτό  σουτ από τον Ουάρντα έφυγε  άουτ, στο 63′ ο  Μαρκόβσκι  βρήκε ωραία με το τακούνι τον Bιγιαφάνες, αυτός  προσπάθησε να ντριπλάρει  όποιον υπήρχε μπροστά του, αλλά τελικά έφτασε μπροστά από τον Αθανασιάδη, ο οποίος μάζεψε την μπάλα  στη μικρή περιοχή του, στο 64′ σουτ του Κάπελ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη, στο 73′ σέντρα του Βιγιαφάνες, όμως η κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπεχαράνο  πέρασε άουτ, στο 80′ φάση διαρκείας στην περιοχή του Πανθρακικού, σουτ του Βιγιαφάνες και απόκρουση του Αθανασιάδη και στο  89′ ομαδική   ενέργεια που κατέληξε  σε πλασέ του Μάκου μέσα από την περιοχή, αλλά  η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ (90+2’ Παπουτσογιαννόπουλος), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχεράνο, Πάουλο (58’ Βιγιαφάνες), Ουαρντά (84′ Ρουσκουζέδα).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ  (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Ροτζέριο (58’ Μαρκόπουλος), Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου (84′ Ζδράβος-Ρίζος), Νικόλτσης, Ποτουρίδης.

Οι δηλώσεις του Πόντες

«Συγχαρητήρια στους παίκτες για την σοβαρότητα και την προσαρμοστικότητα στην τακτική του αντιπάλου», είπε αρχικά ο προπονητής του Παναιτωλικού. Και στην  συνέχεια εξήγησε τις παραμέτρους και τις δυσκολίες του αγώνα, από την δική του (προπονητική) οπτική γωνία. Δήλωσε: «Η νίκη μας θεωρώ πως ήταν δίκαιη με βάση της ευκαιρίες που δημιουργήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα παρόλο που μπήκαμε καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχαμε κάποια προβλήματα στα πρώτα 25 λεπτά για να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι του αντιπάλου, απέναντι σε ένα 3-5-2 με πάρα πολλούς ποδοσφαιριστές στον άξονα. Δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες και να επιτεθούμε από τα πλάγια, πράγμα που έκανε τον αντίπαλό μας ποιο επικίνδυνο στα πρώτα λεπτά και να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες για γκολ που δεν πέτυχε.

Ωστόσο θεωρώ πως από το 25’ και μετά καταφέραμε και ισορροπήσαμε τον αγώνα, πετύχαμε γκολ στη στατική φάση με την πρώτη καλή ευκαιρία που μας δόθηκε, σε αντίθεση με τον αντίπαλό μας, και θεωρώ ότι τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλισαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία για μας. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Περιορίσαμε τον αντίπαλο, όχι μόνο μακριά από τη δική μας εστία, αλλά δεν του επιτρέψαμε καν να δημιουργήσει προϋποθέσεις αντεπίθεσης. Είχαμε την κατοχή της μπάλας και δημιουργήσαμε και τις ευκαιρίες για να πετύχουμε παραπάνω γκολ, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αν και πιστεύω πως το αξίζαμε».

Ρωτήθηκε μετά γιατί δεν ξεκίνησε ο Βιγιαφάνες, που είχε συμμετοχή σε όλες τις ευκαιρίες του β΄ημιχρόνου και απάντησε: «Το πόσο θα χρησιμοποιηθεί ο κάθε ποδοσφαιριστής το αποφασίζει πάντα ο προπονητής. Από εκεί και πέρα στον πάγκο χρειάζεται να υπάρχει πάντα κάποιος ποδοσφαιριστής ο οποίος μπορεί να περάσει ως αλλαγή και να εκμεταλλευτεί την κούραση του αντιπάλου. Αυτή τη στιγμή ο Λούκας το κάνει αυτό πάρα πολύ καλά. Η αρχική ομάδα που ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό και με τον Αστέρα Τρίπολης τα πήγε πάρα πολύ καλά και γι’ αυτό το λόγο δεν έγινε κάποια αλλαγή. Ο Λούκας αυτή τη στιγμή δεν είναι βασικός και περιμένει την ευκαιρία του για κάτι τέτοιο. Γι’ αυτό θα πρέπει να εξάρουμε την αγωνιστική και τακτική συμπεριφορά του από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, μιας και βοήθησε πάρα πολύ στην βελτίωση της επιθετικής λειτουργίας της ομάδας».