Ηττήθηκε με 3-0 ο Παναιτωλικός από την Φιορεντίνα

Στο πρώτο του φιλικό ματς επί ιταλικού εδάφους όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε 3-0 από την σαφώς ποιοτικότερη και πιο έτοιμη Φιορεντίνα. Αρκετά αμυντικά προβλήματα για την ομάδα του Ματζουράκη

Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη φημισμένη Φιορεντίνα έδωσε ο Παναιτωλικός το απόγευμα του Σαββάτου στην Ιταλία. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη πραγματοποιεί εκεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της από την Τετάρτη και στο πρώτο από τα τέσσερα φιλικά που θα δώσει στη γειτονική χώρα δεν τα πήγε καλά απέναντι σε μια ποιοτικότερη και πιο έτοιμη ομάδα.

Δύο γκολ του Ζάρατε στο πρώτο ημίχρονο και ένα του Ρόσι στο δεύτερο διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για τη Φιορεντίνα που είχε ακόμη 5-6 καλές ευκαιρίες στο 90λεπτο για περισσότερα γκολ. Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσουν την επιθετικότητα των «βιόλα», ενώ υπέπεσαν και σε αρκετά αμυντικά λάθη.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων:
Φιορεντίνα (4-2-3-1): Λετσερίνι, Ζιλμπέρτο, Γκονζάλο, Αστόρι, Αλόνσο, Ντιακατέ, Σκετίνο, Χάτζι, Κιέζα, Μπαέζ, Ζαράτε.

Παναιτωλικός (4-3-3): Κυριακίδης, Κούσας, Μπαουκέ, Παπάζογλου, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Ρότσα, Μύγας, Παπουτσογιανόπουλος, Χαντάκιας, Ουαρντά.

Στο β ημιχρονο έπαιξαν επίσης οι Τσοκάνης, Ροντρίγκες, Μάκος, Φερέιρα, Βασιλούδης, Μουνιός, Τομάνε, Κριστιάνο και Κουτρουμάνος.