Φταίνε κι άλλα

Ολόκληρο το Αγρίνιο κι η συντριπτική πλειοψηφία της Αιτωλοακαρνανίας υποστηρίζει τον Παναιτωλικό κι όλοι αυτοί θέλουν η ομάδα τους να κερδίζει. Πολλοί μάλιστα  πίστεψαν πως φέτος υπήρχαν οι δυνατότητες για έξοδο σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση, ελπίδες που έσβησαν εντελώς στη Νέα Σμύρνη το απόγευμα της Κυριακής με την ήττα (3-0) από τον Πανιώνιο. Ο επίσημος Παναιτωλικός εξέφρασε διαμαρτυρία για την διαιτησία –  προφανώς αυτό αφορά,  διότι δεν κατονομάζεται ευθέως –  εντούτοις όταν μια ομάδα δεν σκοράρει για έξι συνεχόμενα ματς και ταυτόχρονα δέχεται οκτώ γκολ, δεν μπορεί να κρύβει τα προβλήματά της πίσω από τους διαιτητές.

Αν δεν είναι άστοχο, είναι σίγουρα υπερβολικό να εστιάζονται όλα σε μια διαιτησία που αφενός επέτρεψε να σκοράρει ο αντίπαλος ξεκινώντας από καθαρή θέση οφσάιντ, αλλά αφετέρου οι ίδιοι διαιτητές (στο 0-0) στέρησαν καταφανές πέναλτυ από τον Πανιώνιο και ίσως αποβολή του Ράφαελ και με το σκορ στο 2-0 ο Άλβες είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία να μειώσει από καθαρή  θέση οφσάιντ σε πιο χτυπητή φάση από εκείνη του πρώτου γκολ των γηπεδούχων. Απλά οι κυανοκίτρινοι ήταν πάλι αναποτελεσματικοί, παρά την κατοχή μπάλας, δεν είχαν θέληση για τη νίκη όπως οι γηπεδούχοι και δεν αντέδρασαν ποτέ με αξιώσεις στο γκολ που δέχθηκαν. Σε μέτρια μέρα ξανά ο Μαρτίνες, ανέτοιμος ο Βιγιαφάνες, κάπως μαχητικότερος ο Κάπελ, ασταθής ο Μπεχαράνο, νωθροί οι Κέβιν, Λάζαρ και  Φωτάκης, με λάθος αντιδράσεις   Κούσας και  Μαλεζάς, «λίγος» ο Μορένο.

Ο  Παναιτωλικός απείλησε πρώτος με τον Λάζαρ να σουτάρει άουτ κινούμενος έξω από την περιοχή και στο 27΄τον μιμήθηκε ο Βιγιαφάνες. Στο επόμενο λεπτό  ο Ράφαελ ανέτρεψε τον Μπουμάλ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτυ και στο 41΄ο Οικονόμου έκανε την προβολή με τη μπάλα να εξοστρακίζεται στην έξω πλευρά από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου και κόρνερ. Στο  δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ξεκίνησε ιδανικά, αφού ο Κολοβός δεχόμενος τη μπάλα  σε  θέση οφσάιντ, εξουδετέρωσε  το μαρκάρισμα του Μπεχαράνο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 71′ μετά από γέμισμα του Τασουλή και διαδοχικά τακουνάκια από Φούντα και  Κολοβό, η μπάλα έφτασε στον Γιάννου, η άμυνα του Παναιτωλικού… απουσίαζε  κι εκείνος νίκησε τον Ράφαελ για δεύτερη φορά. Στο 85ο λεπτό Κολοβός  με πλασέ στην κίνηση τριπλασίασε το σκορ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Μπουμάλ (86′ Καθάριος), Κολοβός (88′ Σιώπης), Τασουλής, Μητρόπουλος, Οικονόμου, Φούντας, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Μπακάσετας (66′ Γιάννου).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ράφαελ, Μπεχαράνο, Κούσας, Μαλεζάς, Κέβιν (63′ Ρουσκουγιέδα), Λάζαρ, Φωτάκης (75′ Θεοδωρίδης), Μαρτίνες, Κάπελ, Βιγιαφάνες, Μορένο (75′ Άλβες).