Νίκησε αλλά δεν (Χ)άρηκε από Άρτα

Ένα καλό 15λεπτο αρκούσε για το Ναυπακτιακό Αστέρα, που με τις δύο «χρυσές» αλλαγές του Θεοδοσίου επικράτησε 2-0 του φιλοξενούμενου Αστέρα Ιτέας. Όμως δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θα ήθελε στους Κωστακιούς, όπου η γηπεδούχος Αμβρακία και ο Τηλυκράτης έμειναν στο Χι (0-0) ενώ η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας θα ήθελε νίκη του ενός απ’ τους δύο και ακόμα καλύτερα των φιλοξενούμενων.
Οπότε οι πρωταθλητές Αιτωλοακαρνανίας συνεχίζουν  να βρίσκονται σε δυσχερή θέση και χρειάζονται δύο νίκες στα δύο εναπομείναντα ματς, εκτός αν η Αμβρακία δεν κερδίσει στην Ιτέα την επόμενη Αγωνιστική, πράγμα μάλλον δύσκολο.
Καμμένος και  Ψυχογιός ήταν οι δύο παίκτες του Δημήτρη Θεοδοσίου, που πέτυχαν τα γκολ ελάχιστο χρόνο μετά την εισοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι «ανακούφισαν»  την ομάδα της Ναυπάκτου που στο πρώτο ημίχρονο απογοήτευε και ήταν σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι οι οποίοι γίνονταν πιο επικίνδυνοι. Αρχικά με την… ήπια φάση στο 7ο λεπτό που ο  Καρδαράς σε εκτέλεση φάουλ  έστειλε  τη μπάλα στο τείχος και στην επαναφορά στο νέο σουτ που εξαπέλυσε, απέκρουσαν  οι αμυνόμενοι του Ναυπακτιακού. Η φάση που «λαχτάρισε» τους φιλάθλους στο «Παπαχαραλάμπειο» ήταν στο  14′  όταν ο  Χαραδαλούπας με ωραία ενέργεια μπήκε  στην  περιοχή και ο  Ανδρεόπουλο απέκρουσε το πλασέ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το έξοχο γκολ του Καμμένου. Ο Αγρινιώτης ποδοσφαιριστής μετά από περίτεχνο κοντρόλ σούταρε εύστοχα και χαμηλά στην δεξιά  γωνία του Κρίστο. Στο 55΄μπήκε ο Ψυχογιός και στο 58΄ πέτυχε το δεύτερο γκολ με σουτ μέσα από τη  περιοχή, αφού πρώτα ο Καζανάς είδε την κίνησή του και τον έβγαλε τετ α τετ. με το 2- 0 ο Ναυπακτιακός είχε πλέον άνεση κινήσεων και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα.. κουράγια. Στο  70′  ο  Κάμμένος πέρασε την μπάλα στον Πιστιόλη μέσα στη περιοχή, αυτός έκανε το σούτ,  η μπάλα κόντραρε  κι απέκρουσε  δύσκολα ο τερματοφύλακας. Στο 80′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ο  Αστέρας Ιτέας, όταν  ο Χαρδαλούπας απέτυχε από κοντά να στείλει τη  μπάλα στα δίχτυα.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος,  Δημόπουλος, Καζανάς, Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός (46΄Καμμένος), Καραγιάννης (55΄Ψυχογιός), Θεοχάρης, Πιστιόλης, Μιχαλόπουλος, Ανδριτσόπουλος (60΄λ.τ. Αδραχτάς).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (Κώστας Λίβας):  Κρίστο, Λίπο, Βήχος, Μουραφρύδης, Αλολάρι, Κοντογιώργος, Τοπούλι, Κουρελής (43΄ λ.τ. Παπαγεωργίου ), Χαρδαλούπας, Καρδαράς (65΄ Ζγουρός), Δαμιανός.