Να μαζέψουν τα… κομμάτια τους

Μία άσχημη σεζόν έφτασε στο τέλος της για Α.Ε. Μεσολογγίου και Άρη Αιτωλικού, με έντονη την ανάγκη πλέον οι δύο ιστορικές ομάδες  της Αιτωλοακαρνανίας να ανασυνταχθούν το συντομότερο. Για τους «κανονιέρηδες» είναι βασικό να επανέλθουν στις Εθνικές Κατηγορίες και για τον Άρη να αποτελεί, τουλάχιστον, μία μεγάλη δύναμη στο τοπικό ποδόσφαιρο.

Η «λαβωμένη» και οικονομικά Α.Ε.Μ. ίσως περιμένει μήπως αλλάξει κάτι στην κατάρτιση της Γ΄Εθνικής που θα την διατηρήσει εκεί, αλλά δεν φαίνεται τόσο πιθανό. Με άνευ σημασίας ισοπαλία (1-1)  έκλεισε την φετινή χρόνια απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης, κάνοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο και πετυχαίνοντας το γκολ στο ημίωρο, με τον Μιχαλόπουλο. Με Μεταξούλη και Ντζιμάνη (κυρίως) η Α.Ε.Μ. έγινε απειλητική για την εστία των φιλοξενούμενων και σε άλλες περιπτώσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρτινή ομάδα φάνηκε καλύτερη και ισοφάρισε στο 69΄με τον Γραβάνη. Πριν από το γκολ αυτό η ομάδα του Μεσολογγίου είχε πολύ καλύ φάση με τον  Καβαλλάρη, που σούταρε και η μπάλα βρήκε το δοκάρι πριν φύγει άουτ. Άλλη μία καλή στιγμή έγινε με τον Μεταξούλη στο 84΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι που ήταν πιο επικίνδυνοι στο δεύτερο 45λεπτο παραλίγο να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Γεωργόπουλου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
ΑΕ Μεσολογγίου: (Πετσίνης – Χρήστου) Ζέρβας, Διαμαντόπουλος, Θεοδωρίδης, Καβαλλάρης (76΄Αποστολόπουλος), Λίτσος, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος (50΄Νούλας), Αρώνης (66΄Φιλάι), Ζαχαράκης, Ντζιμάνης, Μεταξούλης.

Θα ψάξει παίκτες

Μετά το διετές πέρασμα από Εθνικές Κατηγορίες ο Άρης θα δυσκολευτεί να συμπληρώσει ένα ρόστερ που θα τον κρατήσει σε υψηλό επίπεδο στην Α΄ΕΠΣΝΑ. Οι ανάγκες των δύο προηγούμενων χρόνων και η όλη προσπάθεια είχαν την «παρενέργεια» να φύγουν παίκτες από την περιοχή. Τώρα πλέον με τα οικονομικά όχι «ανθηρά», δεν θα υπάρχει και το ανάλογο έμψυχο υλικό. Βέβαια πάντα υπάρχουν οι άνθρωποι που θέλουν να στηρίξουν αυτή την ομάδα και σε μία τέτοια θετική εξέλιξη ίσως οι συνέπειες να είναι πιο ανώδυνες για τους κιτρινόμαυρους.
Άλλωστε ο Άρης παρότι έχασε από νωρίς τις ελπίδες του στάθηκε αξιοπρεπέστατα σε όλα τα ματς και την τελευταία αγωνιστική στην Αμαλιάδα με το επίσης υποβιβασμένο Πανόπουλο προσέφεραν καλό θέαμα. Το σκορ 4-4 με την ισοφάριση να έρχεται στο τέλος για τους γηπεδούχους. Ο Άρης προηγήθηκε 0-2 με τον Τουρλίδα στο 12’, και τον Κολοβάκη στο 22’ να πετυχαίνουν τα γκολ. Στο 35’ ο Παϊκόπουλος μείωσε σε 1-2 και ο Κολοβάκης στο 63’ έγραψε το 1-3, αλλά  μείωσε ξανά  στο 67’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Βατσής.  Ο Μακρής στο 85’ έκανε το 2-4, ενώ ο Βατσής στο επόμενο λεπτό μείωσε σε 3-4 για να γίνει το τελικό 4-4 στο 89’ με αυτογκόλ του Χονδρογιάννη.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ/ΠΑΝΟΠΟΥΛΟ : Ανδρ. Αντωνόπουλος, Γερασιμόπουλος (51’ Κωνσταντακόπουλος), Καραχάλιος, Παϊκόπουλος, Κουτελιέρης, Καμαρινός, Βυθούλκας, Μπουτσικάκης, Αλαϊμπέου, Βατσής, Παπαθεοδώρου (74’ Αστερής).
ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ : Δούρος, Βαλμάς, Χονδρογιάννης, Μακρής, Παλιάτσας, Μπερερής, Καβαλιέρης, Μπαρμπαρούσης, Γαβρίνας (90΄+ Καπελαρής), Κολοβάκης (78’ Βασιλάρης), Τουρλίδας (58’ Καλοκαίρης).