Με «ψυχή» ΑΕΜ

Ένα συγκλονιστικό απόγευμα χάρισαν οι παίκτες της ΑΕ Μεσολογγίου στο φίλαθλο κόσμο τους και όχι μόνο, απόγευμα που θα μείνει ευχάριστα χαρταγμένο στη μνήμη εφόσον οι «κανονιέρηδες» πετύχουν τελικά την παραμονή τους στη Γ΄Εθνική.

Με υπηρεσιακούς προπονητές τους Γιώργο Πετσίνη και Γιώργο Χρήστου η ΑΕΜ πήρε στο τέλος του αγώνα με ανατροπή τη νίκη κόντρα στη Κόρινθο (2-1), αφού η τύχη της επέστρεψε λίγα… από αυτά που τους χρωστάει φέτος. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Μεσολογγίου πλησίασε κι άλλο τις θέσεις παραμονής και ελπίζει.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 16΄  από ατομική ενέργεια και σουτ του  Μπεχλή. Ακολο΄θησαν φα΄σεις για να ισοφαρίσουν, αλλά και για να δεχθούν ένα δεύτρρο γκολ. Στο 63΄ήταν η μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΜ σε γυριστό σουτ από τον Τσιούνη από πλάγια θέση,  μπάλα βρήκε  σε αμυντικό και  πήρε τροχιά προς το «παράθυρο» της εστίας, αλλά ο  Κόντης απέκρουσε  εκπληκτικά σε κόρνερ. Και στο 75΄ο  Νάκος  σέντρα – σουτ, ο Κόντης βρήκε  την μπάλα, την έστιελε  στο κάθετο δοκάρι και έσωσε την ομάδα του.
Μετά το 75΄το ματς διακόπηκε αρκετά λεπτά  λόγω των κροτίδων και ενώ οι φίλαθλοι της ΑΕΜ δεν έπαψαν στιγμή να στηρίζουν τους παίκτες τους. Δεν έφτανε το 0-1 στο 97΄αποβλήθηκε ο Δενδρινός, αλλά όλα άλλαξαν σε λίγα λεπτά. Στο 99΄ όμορφη  σέντρα του Φιλάι στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Τσιούνη και 1-1! Στο 106΄από γέμισμα του  Ανυφαντή πρώτη κεφαλιά του Λίτσου,  μόνος ο  Μιχαλόπουλος τη κεφαλιά και 2-1 μέσα σε ντελίριο πανηγυρισμών από παίκτες φιλάθλους.
Καλή ήταν η διαιτησία των Κατσικογιάννη, Καραλή, Σιαμέτη ( Ηπείρου).
ΑΕ Μεσολογγίου: (Πετσίνης – Χρήστου) Ζέρβας Δ, Θεοδωρίδης, Ανυφαντής, Καβαλλάρης, Λίτσος, Δενδρινός, Μεταξούλης (53΄Μιχαλόπουλος), Αρώνης (65΄Φιλάι), Τσιούνης, Νάκος (91΄Ζέρβας Ν), Σαραντόπουλος.
ΠΑΣ Κορίνθου: (Γεωργούλης) Κόντης, Κουλός, Ντερτιλής, Τσάτσος, Τζωρμπατζίδης, Χαρίτος, Μπεχλής (55΄Διαμαντόπουλος), Τσίτσης, Καφαντάρης, Κερμενίδης (70΄Λούβρης), Αμπαδιωτάκης (91΄Καρβούνης).