Η πρεμιέρα της Β΄ Κατηγορίας

Με μεγάλο ενδιαφέρον ξεκίνησε το Σαββατοκύριακο και η δεύτερη Κατηγορία της Αιτωλοακαρνανίας και στους τρεις ομίλους. Άλλωστε διαθέτει «ηχηρά» ονόματα και ταυτόχρονα αρκετές ανερχόμενες δυνάμεις. Δεν λείπουν και οι πρωτοπόρες – για τα ερασιτεχνικά δεδομένα – πρωτοβουλίες ομάδων, που μάλλον χρειάζονται μιμητές.

Στην πρεμιέρα την παράσταση έκλεψε ο Πανοχθιακός στον δεύτερο  όμιλο, όπου υποδεχόμενος την ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου  δημιούργησε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, γιορτινή, με ηχοσύστημα, με match program (φωτο) και γενικά ένα κλίμα που προβιβάζει το άθλημα. Έτσι πέρασε στα «ψιλά» ή ήττα του από το γκολ του Κιτούγια στις καθυστερήσεις (φωτο), καθώς η νίκη στον αθλητισμό δεν είναι το παν, όλες τις φορές. Στον ίδιο όμιλο έγινε ματς γκράν – γκινιόλ στο ΔΑΚ Αγρινίου, αφού η Παραβόλα προηγήθηκε 0-4 της Ένωσης και οι γηπεδούχοι έφτασαν το ματς μέχρι το 3-4, που ήταν όμως και το τελικό. Καλό το ξεκίνημα της Μυρτιάς στην έδρα των Ελπίδων και ο παλαι ποτέ κραταιός, αλλά πλέον νεοφώτιστος,  Ακαρνανικός Φυτειών πέρασε με νίκη από την Παντάνασσα και σκόρερς του Μαλιγιάννη (54΄)  και  Καρακώστα (με πέναλτι).

Το μεγάλο ματς της αγωνιστικής διεξάγονταν στο Λουτρό, με αντιπάλους τον τοπικό Αμβρακικό και τον ιστορικό Αμφίλοχο. Οι δύο ομάδες αναμένεται να είναι βασικοί πρωταγωνιστές στον τρίτο όμιλο και τα χαμόγελα πήγαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι νίκησαν 4-2 και έκαναν ιδανικό ξεκίνημα. Το 1-0 έγινε στο πρώτο λεπτό   με κεφαλιά του Σιαπλαούρα, το 2-0 στο 15΄ με κεφαλιά του ίδιου παίκτη, στο 25΄ ο Παπακίτσος με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε  το 3-0  και ο ίδιος πεντε λεπτά αργότερα με νέο σουτ ανέβασε το σκορ στο  4-0. Ο Αμφίλοχος που αιφνιδιάστηκε δεχόμενος τέσσερα γκολ σε μισή ώρα μείωσε πριν το ημίχρονο με πλασέ του  Δράκου και απλά έκανε το 4-2 στο 65΄ με πλάσε του Τσιούνη αυτή τη φορά. Στον τρίτο όμιλο ξεχώρισαν ακόμα οι μεγάλες σε έκταση νίκες από Μύτικα και Μοναστηράκι στη  Στάνου και την Κανδήλα αντίστοιχα, όπως και το 3-0 της ΑΕ Βάλτου (Χαλκιόπουλο).

Στον πρώτο όμιλο έγινε μεγάλο ματς στο Ενωσιακό γήπεδο. Η γηπεδούχος και νεοφώτιστη Ακαδημία Μεσολογγίου προηγήθηκε στο 1΄ με τον Τρικαλινό, ισοφάρισε στο  11΄ ο Κοντούρης 1-1, αλλά στο 50΄ ο  Ελευθεριάδης έκανε το 2-1 για να «απαντήσεις» λίγο μετά πάλι ο  Κουντούρης με νέο γκολ.  Από κει και μετά οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν… ρότα και στο  74΄ ο Φλωρόπουλος  διαμόρφωσε το 2-3, και ο Σακελαρόπουλος το 2-4 στο τέλος του αγώνα.  Μεγάλη νίκη και για τον Λυγιά, που στην Α Κατηγόρια δεν μπορούσε  να αντεπεξέλθει, αλλά στη Β΄άρχισε να… μοιράζει τεσσάρες. Κι όχι εις βάρος οποιαδήποτε ομάδας, μα του Τρίκαρδου Κατοχής. Ο Βασιλόπουλος, ο Κρηνής, ο Γ. Φούντας και ο  Κοτσέτσος ήταν οι σκόρερς. Όσο για την φιλόδοξη και πολύ ενισχυμένη Αναγέννηση Θέρμου παραχώρησε ισοπαλία στην έδρα της και δεν πραγματοποίησε το ξεκίνημα που θα ήθελαν στους νεοφώτιστους.