Φόβος και «θολούρα»

Για να δηλώνει ο Χάβος ότι η ομάδα του έδειξε φόβο στο δεύτερο ημίχρονο, προφανώς δεν ήταν η ακριβής δική του οδηγία αυτό που παρουσίασε ο Παναιτωλικός στην επανάληψη. Όμως οι αλλαγές ήταν δική του υπόθεση και πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο την προς  έκπληξη όλων αντικατάσταση του Κόρμπου. Στο 61΄ με κεφαλιά από τον Λυκογιάννη σε εκτέλεση κόρνερ ο Εργοτέλης ισοφάρισε.  Ο σκόρερ και αριστερός μπακ  βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στη καρδιά της άμυνας και οι αμυνόμενοι είχαν παρασυρθεί στο πρώτο δοκάρι, ενώ ο   Ράφαελ είχε μείνει καρφωμένος στην εστία. Ούτως οι άλλως οι γηπεδούχοι αν και όχι ποιοτικοί σταδιακά στρίμωχναν τον Παναιτωλικό και πριν το γκολ τον προειδοποιούσαν.   Στο 54΄ ο  Ράφαελ απέκρουσε σουτ του Χαλκιαδάκη από καλή θέση  και στο  60΄ σε σουτ του Τζανακάκη,η μπάλα κόντραρε  και άλλαξε πορεία, όμως ο Ράφαελ έστρεψε  το σώμα του και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο διάστημα που ακολούθησε το 1-1 ο Εργοτέλης ήταν πιο επιθετικός, αλλά και προσεκτικός αμυντικά χωρίς να κάνει φάσεις. Στο 88΄  ο Παναιτωλικός πλησίασε τα καρέ των αντιπάλων για πρώτη φορά στην επανάληψη   με  σουτ του Μορένο από καλό σημείο, ενώ η φετινή… παράδοση των ευκαιριών στο τέλος συνεχίστηκε στο 91΄ όταν το σουτ του Μορένο άλλαξε πορεία από τον  Γιοβάνοβιτς, και πέρασε ελάχιστα έξω από τη συμβολή.