Επιτέλους νίκη με «ψυχή»

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στις νίκες, με σκορ 2-1,  μετά από καιρό και το έκανε σε ένα κομβικό ματς, αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα που προηγείται ενός δύσκολου προγράμματος.  Οι κυανοκίτρινοι πέρα από τους αναγκαίους  βαθμούς ώστε να έχουν «αέρα» από τις επικίνδυνες θέσεις, είναι λογικό να αποκτήσουν και το ηθικό για τα επόμενα ματς. Παρά τις πολλές απουσίες οι παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη έπαιξαν ψυχωμένα, κάτι που έλειπε σε πολλά παιγνίδια τους. Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθεί εξ αρχής η μεγάλη συμβολή του τερματοφύλακα Κυριακίδη.
Ο αγώνας είχε απ’ το ξεκίνημα  ρυθμό και ταχύτητα και φάνηκε να γίνονται πιο επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι, αλλά οι κεφαλιές των Σκόνδρα και Μιχαήλ, στο 3′ και στο 7′,  δεν κατέληξαν γκολ, με τον Κυριακίδη να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή απόκρουση στην προσπάθεια του δεύτερου και να «κρατάει» τον Παναιτωλικό. Μετά το 10λεπτο η ομάδα του Αγρινίου άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, όχι τόσο σε ποιότητα, όσο σε πάθος στο παιγνίδι της. Ο Μύγας ήταν συγκλονιστικός σε μεγάλα διαστήματα, ο Πάουλο έκανε πολλά χιλιόμετρα, ο Ρουσκουζέδα ποιοτικότερος απ’ όλους και πολύ επικίνδυνος για την εστία του ΠΑΣ, ο Μαρκόβσκι πάντα «ογκόλιθος» στην επίθεση.
Αυτή η  εικόνα του Παναιτωλικού αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να κάνουν αυτοί τα πολλά λάθη και με τη μπάλα στα πόδια και αμυντικά. Στο 34΄ο Μαρκόβσκι βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Σκόνδρα κι ενώ ήταν «φάτσα» με το γκολ, χωρίς να δοθεί παράβαση απ’ τον διαιτητή, ωστόσο  ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που έμοιαζε πιο ικανή να σκοράρει και πέτυχε το 1-0 με αυτογκολ του ΠΑΣ. Στο 43΄ο Ουαρντά έκανε την σέντρα από δεξιά, κι ο Τσουκαλάς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Το προβάδισμα σε καθοριστικό σημείο το αγώνα, σε συνδυασμό με την καλή απόδοση του ημιχρόνου, αναπτέρωσε το ηθικό των κυανοκίτρινων οι οποίοι μπήκαν ορμητικά στην επανάληψη. Αρχικά χάθηκαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες και στο 56′ ύστερα από εξαιρετική πάσα του Ρουσκουζέδα και σάστισμα των αμυντικών ο Μαρκόφσκι με τρομερό σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Βελλίδη, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ. Ο ΠΑΣ πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά βρήκε απέναντι έναν καταπληκτικό  Κυριακίδη, ο οποίος στο 70ο λεπτό πραγματοποίησε μία ακόμα εκπληκτική απόκρουση  σε εξ επαφής κεφαλιά του Ίλιτς και στη συνέχεια «κατέβασε ρολά»  σε τετ α τετ με τον Ίλιτς και σε κεφαλιά του Τσάβες. Τελικά νικήθηκε στις καθυστερήσεις, όταν πια τα Γιάννενα δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε άλλο και απλά  ο Ηλιάδης μείωσε σε 2-1, , έπειτα από  κάθετη πάσα του Τσάβες.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (87′ Κωνσταντινόπουλος), Παπάζογλου, Πάουλο, Κέβιν, Μάκος, Μύγας, Ουαρντά, Κάπελ (76′ Κόρσιενς), Ρουσκουζέδα (71′ Ρουμπουλάκου), Μαρκόβσκι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Καρανίκας (61΄Λίλα), Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τσουκαλάς (54΄Μανιάς), Κοζορώνης, Ακόστα (77′ Ηλιάδης), Τσάβες, Γιάκος, Ίλιτς.

unnamed-2«Το καθοριστικό ήταν στην αρχή»
Ο Δημήτρης Κυριακίδης μπορεί να χαρακτηριστεί άνετα  ο κορυφαίος του Παναιτωλικού με τις πολύ «μεγάλες» επεμβάσεις του, αρχικά κρατώντας  το 0-0 και στη συνέχεια διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Μετά το ματς δήλωσε:  «Ξέραμε πόσο δύσκολο ήταν αυτό το ματς. Είχαμε μεγάλη ανάγκη για βαθμούς γιατί μείναμε πίσω. Οι φιλοδοξίες είναι να φτάσουμε ψηλά τον Παναιτωλικό. Σήμερα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό δείξαμε ότι θέλαμε το ματς και πήραμε τους βαθμούς. Το καθοριστικό ήταν στην αρχή. Ο ΠΑΣ έκανε ευκαιρίες αλλά κρατήσαμε το μηδέν. Αν εκεί δεχόμασταν γκολ θα ήταν άλλο ματς. Αυτό μας έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια. Για να τα καταφέρουμε».  Για την εμφάνιση του είπε: «Η δουλειά μου είναι να μην δέχομαι γκολ. Αυτό προσπαθώ. Άλλες φορές βγαίνει κι άλλες όχι. Εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου. Ευχαριστώ τον προπονητή μου Κώστα Νικολαΐδη. Δεν ήταν εύκολη περίοδος για μένα στο Αγρίνιο, αλλά ήταν πάντα δίπλα μου και με βοηθούσε».