ΒΟΛΛΕΥ: Ολοταχώς για άνοδο

ΓΕΜ (3)Μια μεγάλη διάκριση άρχισε να διαγράφεται από το βράδυ της Πέμπτης για το Βόλλευ της Αιτωλοακαρνανίας, άθλημα που δεν έχει πολλές περγαμηνές στον Νομό. Η Γ.Ε. Μεσολογγίου έκανε σημαντικό βήμα, αν όχι άλμα, για την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία των Ανδρών, ύστερα από τη νίκη μέσα στην Άρτα με 2-3 σετ στο τάι μπρέικ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.
Ο Γ.Σ. Άρτα VOLLEY και η Γ.Ε. Μεσολογγίου ξεκινούσαν τους αγώνες μπαράζ με 1-1 νίκες αλλά το πλεονέκτημα έδρας στην Αρτινή ομάδα, που με δύο νίκες στο γήπεδό της μπορούσε να φτάσει στις τρεις νίκες που οδηγούν στην Α2. Τώρα πλέον τον πρώτο λόγο έχει η ΓΕΜ διότι κερδίζοντας στο Μεσολόγγι την Κυριακή (ΔΑΚ Μεσολογγίου στις 7:00 μ.μ) κατακτά την άνοδο. Το χειρότερο σενάριο είναι να νικήσει η ομάδα της Άρτας και όλα να κριθούν σε τρίτο παιγνίδι ξανά στη δική της έδρα, κάτι που θα της έδινε πάλι το «πάνω χέρι». Ωστόσο την Κυριακή αναμένεται να «μιλήσει» η έδρα της Γ.Ε.Μ. , αφού οι φίλαθλοι του Μεσολογγίου θα δώσουν εκρηκτικό «παρών».
Σ’ ένα κατάμεστο από φιλάθλους Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας, με κόσμο και από το Μεσολόγγι, ο ΓΣ Άρτα Volley πήρε το «μήνυμα» από την αρχή ότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν αποφασισμένοι να «σπάσουν» την έδρα. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Μεσολογγίου , έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Υφαντή έφτασε στο 12-19. ΣταδιΑκά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και μείωσαν στους 2 πόντους (21-23), όμως ψύχραιμα η Γ.Ε.Μ. κατέκτησε το σετ με 22-25. Στο 2ο σετ το ξεκίνημα της ΓΕΜ ήταν πολύ καλό και προηγήθηκε 2-10. Όμως κάτι ο Αθανασίου που με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, κάτι οι λάθος αποφάσεις του διαιτητή Φλούδα υπέρ των γηπεδούχων έφεραν το 15-10 και τελικά το 25-17 για τον Γ.Σ. Άρτα VOLLEY, που ισοφάρησε σε 1-1 σετ. Το τρίτο σετ ήταν υπόθεση των γηπεδούχων και επικράτησαν εύκολα με 25-12 φέρνοντας την ανατροπή και το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ με… κεκτημένη ταχύτητα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 16-11, αλλά η ΓΕΜ δεν είχε καταθέσει τα όπλα, ανέβασε την απόδοση, μείωσε και άρχισε να πιστεύει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά πέτυχε με 25-21 (2-2 σετ).
Στο τάι μπρέικ με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι προηγηθήκαν 1-4 και 3-8. Η ομάδα της Άρτας έκανε την τελευταία προσπάθεια μείωσε σε 8-9, όμως με 6 χαμένα σερβίς στη συνέχεια υπέκυψε με 11-15 και τη νίκη πήρε πανηγυρικά η Γ.Ε.Μ.
Διαιτητές: Φλούδας-Μπούτης
Γραμματεία: Φωτιάδης
Τα σετ: 22-25, 25-17, 25-12, 21-25, 10-15
Γ.Σ. ΑΡΤΑ VOLLEY(Αποστόλης Πορτοβάρας): Τασηνίκος, Τσίνα, Χαττάρι, Τάνας, Πλακιάς, Κωστανίκος, Κουτσούπας (λ), Αθανασίου, Λιανός (λ), Κομζιάς, Μπίκας, Δάσκαλος.
Γ.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Μανθάτης): Σπανός, Υφαντής, Πλαστήρας, Γιωτάκης, Αναγνωστόπουλος Δ., Σαρτζής, Σφυρής (λ), Ζίου, Γεωργακόπουλος, Αναγνωστόπουλος Ι.