Συνεπής ο Α.Ο.

Νέα νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου, μετά από εκείνη στη Βόνιτσα , αφού επικράτησε  76-63 της Μελίκης Βέροιας και σταθεροποιήθηκε στα… πάνω διαμερίσματα της βαθμολογίας της Γ΄Εθνικής. Στο Κυριακάτικο παιγνίδι δεν έλειψαν τα προβλήματα για τον Γιάννη Διαμαντάκο, τόσο με την απουσία του Παναγιώτου, όσο και με τον Τσατάλα που αγωνίζονταν με πυρετό, αλλά ο στόχος επετεύχθη.

Η δυνατή  άμυνα των φιλοξενούμενων που (με την ανοχή των διαιτητών)   γίνονταν σκληρή, έφερε το ματς  πόντο-πόντο χωρίς η ομάδα του Αγρινίου να μπορεί να αξιοποιήσει τα πιο ποιοτικά στοιχεία της που διέθετε. Έτσι δούλεψε καλά αμυντικά, όμως δεν βρήκε τα περιθώρια να «βγάλει» τις επιθετικές της αρετές. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο 14-15 και το ημίχρονο έκλεισε  με 31-31. Στην επανάληψη και στο τρίτο πλέον δεκάλεπτο  οι λύσεις δόθηκαν απ΄τα   τρίποντα του Μήτσου (φωτο), οπότε η  διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (57-46) στο τέλος της περιόδου αυτής. Με ψύχραιμη διαχείριση του αγώνα η ομάδα του Αγρινίου διατήρησε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε ξανά στο ΔΑΚ Αγρινίου χάρηκε μία ακόμα νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως αγώνα με τον αγώνα οι κερκίδες στο Κλειστό  του ΔΑΚ έχουν όλο και περισσότερο φίλαθλο κοινό.

Δεκάλεπτα: 14-15 / 31-31 (ημίχρονο) / 57-46 / 76-63

Α.Ο.Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τσατάλας 11, Σταμούλης, Σταμουλάκης, Πατσέας, Τσιρώνης 8, Μήτσου 22(4), Γεωργούλας 5, Μακρής 12, Γκόβας 18 (2)

Κραταιός ο Αίολος

Στη Βόνιτσα ο Αίολος Αστακού υποδέχθηκε την Καρδίτσα την οποία και νίκησε 78-70, χωρίς να καταφέρει να κάνει πιο άνετη τη νίκη του.  Πάντως είχε συνεχώς το προβάδισμα με τους Πανάρα και Θωνιάτη καλύτερους στο σκοράριμα και συνέχισε το απόλυτο στις νίκες. Δεκάλεπτα: 25-22 /  48-42 (ημίχρονο) / 62-57 / 78-70

Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Πανάρας 17 (2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 2, Θωνιάτης 19, Κακλαμάνος 4, Πάππος 6 (1), Χουλιάρας 5 (1), Καλισώρας 5 (1), Λυμπάρης 18

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Πανεδεσσαϊκός – Πρωτέας Γρεβενών 67-80 / Διόσκουροι Κοζάνης – Βόνιτσα 73-65 / Καστοριά – Μεταμόρφωση Βόλου 83-54 / Σιάτιστα – Ηρακλής Κοζάνης 62-69 /  Νίκη Βόλου – Α.Ε. Λάρισα  76-100.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  ΑΕΛ 12, Καστοριά 11, Αιόλος Αστακού* 10, Α.Ο. Αγρίνιου 10, Ηρακλής Κοζάνης 10, Μεταμόρφωση Βόλου 9, Μελίκη 9, Διόσκουροι Κοζάνης 9, Νίκη Βόλου 8, Καρδίτσα 8, Σιάτιστα 8, Βόνιτσα 7, Πρωτέας Γρεβενών* 6, Πανεδεσσαϊκός 6. Ο Αίολος και τα Γρεβενά έχουν αγώνα λιγότερο.