Ολοταχώς… για τη δεύτερη

Άκρως θετική η παρουσία των ομάδων της Αιτωλοακαρνανίας στην πρεμιέρα της Α΄Κατηγορίας του μπάσκετ, όπου ουσιαστικά έχουν να αντιμετωπίσουν τις ομάδες της Άρτας. Το Σάββατο η Γ.Ε.Α. υποδέχεται την Άνω Πόλη Άρτας στις 16:00, η Α.Λ.Φ.Α. 93 φιλοξενείται από τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, η Αμφιλοχία παίζει στην Άρτα με τον Πύρρο και η Ναύπακτος στο Αντίρριο με τη Δόξα Άρτας (18:30). Τέλος το μεγάλο φαβορί (και των δύο ομίλων) για την άνοδο, ο Χαρίλαος Τρικούπης, θα παίξει στο ΔΑΚ Μεσολογγίου, αλλά με τον Λιακατά ως γηπεδούχο, στις 06:00 το απόγευμα.

Κέρδισαν κατά κράτος
Στα παιγνίδια της πρώτες αγωνιστικής οι ομάδες της Αιτωλοακαρνανίας αναδείχθηκαν νικήτριες, εκτός από την αναμέτρηση της Αμφιλοχίας στην οποία και οι δύο αντίπαλοι ήταν ομάδες του Νομού μας.

Η Γ.Ε. Αγρίνιου επικράτησε με 62-71 της Δόξας Άρτας εκτός έδρας. Προηγήθηκε 17-18 στην πρώτη περίοδο και στην συνέχεια με το 6-17 της δεύτερης πήρε προβάδισμα ασφαλείας. Και η τρίτη περίοδος ήταν υπόθεση των φιλοξενούμενων (12-16) οπότε το 27-20 των Αρτινών στην τελευταία δεν είχε αντίκτυπο. Ο Γιώργος Τασόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και έπαιξαν ακόμα Γυφτάκης 6, Κατσίμπας 3 (1), Κοντονάσιος, Ρέντζιος Ν, Κουβέλης, Δασκαλάκης 4, Μινασιάν, Ρέντζιος Β 13(2), Τσάσσης 7, Δάρλας 13(2), Γκρίζης 4.
Ο ΑΛΦΑ’ 93 νίκησε τον Πύρρο Άρτας αν και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω στ σκορ (15-18). Με πρωτεργάτη τον Λεμονιά οι Αγρινιώτες μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο 26-22 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε…. δράση ο Τσιαμάκης και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 39-33, με το τελικό σκορ να είναι 60-49. Για τον ΑΛΦΑ του Ντίνου Καραπιπέρη έπαιξαν οι Τσιαμάκης 16(1), Διαμάντης 9, Τάγκας 3, Στεφανάτος 3, Μήλος 3, Βατίστας 6, Κωστακιώτης 9(2), Μακρής 1, Σωτηρόπουλος 7(1), Κουδούνας 2.
Ο Χαρίλαος Τρικούπης απόλυτα σοβαρός κέρδισε την ομάδα του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 88-50, σ έναν αγλωνα που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με το 46-26. Το σκορ έφτασε στο 70-33 και στα τελευταία δέκα λεπτά ο Ηλίας Μούτσιος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. για την ομάδα του Μεσολογγίου αγωνίστηκαν οι Μπερερής 6 (1), Ιωάννου 6(2), Καρβέλης 3 (1), Κιουτσούκαλης 3, Καραντινός 5 (1), Μπαρούχας 19 (3), Σταυρόπουλος 7 (1), Δημητρόπουλος 3 (1), Πουρνάρας 5, Τσαπατώρης 2, Μπιτινής 8, Μπάλλας 21.
Στην Αμφιλοχία ο ΠΑΣ Ναυπάκτου πέρασε με 48-62, έχοντας την ανωτερότητα και εξασφαλίζοντας διαφορά 18 πόντων από το ημίχρονο (21-39). Ο Γ.Ο.Αμφιλοχίας είχε πλέον ελάχιστα περιθώρια και απλά μείωσε τη διαφορα, χωρίς να ανησυχήσει τους φιλοξενούμενους. Με τους νικητές του Σταθάτου αγωνίστηκαν οι Μαλέλης 2, Αμπλάς 5(1), Δούρος 11(1), Θεοδώρου 1, Χουλιάρας 3(1), Χατζής, Ζησιμόπουλος 10(2), Τομόλι 3, Κακούσης 12(3), Αδαμόπουλος 4, Βλαχογιάννης 11, Βαρελάς. Στον Γ.Ο.Αμφιλοχίας έπαιξαν: Τσουγκρής, Αγρόγιαννης, Τσεκούρας 19(1), Μηλής 13(1), Μπότσαρης 6, Κοντοπάνος, Σταφυλλάς 2, Λιάπης 2, Καρακώστας , Γκουσκουρέλης 4, Σιώλος, Διαμάντης 2.
Ο Λιακατάς Αιτωλικού επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Άνω Πόλης Άρτας με 43-72. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 10-10, αλλά με το 7-24 στο δεύτερο το ημίχρονο έκλεισε 17-34. Η Άνω Πόλη μείωσε την διαφορά μόνο μέχρι τους 14 πόντους και υποτάχθηκε στη… μοίρα της. Αυτοί που αγωνίστηκαν για την ομάδα του Αιτωλικού ήταν: Γεωργούλας 4(1), Τουσίνι 2, Κουφός 5(1), Κυριαζής 6, Μπανάρας 6, Σακκάς 5, Καστανάς 2, Λειβαδάς 4, Κούσουλας 9, Σιαδήμας 2, Γρατσινόπουλος 27(4).