«Μεταμόρφωση» στην έδρα

Χωρίς να χρειαστεί η εξεζητημένη απόδοση, αλλά με καλό μπάσκετ σε τακτά διαστήματα, ο Α.Ο. Αγρινίου την Κυριακή νίκησε 70-56 την Μεταμόρφωση Βόλου, για το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής. Το συμπέρασμα στους κόλπους των γηπεδούχων ήταν το διαφορετικό πρόσωπο που δείχνουν εκτός έδρας – ασχέτως αν στην ήττα στη Σιάτιστα έπαιξε ρόλο και η διαιτησία – και η μεταμόρφωση στους εντός έδρας αγώνες. Ο Α.Ο. θα παίξει πλέον πάλι εκτός έδρας την Κυριακή, σε τοπικό ντέρμπυ με τη Βόνιτσα, όπου ο Διαμαντάκος θέλει να δει κάτι καλύτερο.

Στο ματς με την ομάδα του Βόλου ο Α.Ο. Α. «είδε»  τον  Μήτσου να τραυματίζεται στην πρώτη φάση, δημιουργήθηκε πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν υπέρ τους διαφορά κι όταν  η  Μεταμόρφωση στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 10 – 11 μπόρεσαν να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος  με  νέο προβάδισμα επτά πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν πετυχημένες άμυνες, οι παίκτες του Α.Ο. δεν  «πάταγαν» ρακέτα και τα σουτ δεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο  οι γηπεδούχου τελείωσαν το ημίχρονο με υπέρ τους διαφορά πέντε πόντων.Στο  τρίτο 10λεπτο  η ομάδα του Αγρινίου   κρατούσε την υπέρ της  μικρή διαφορά, μέχρι που με δύο τρίποντα (ένα του Μήτσου, ο οποίος αγωνίστηκε λίγο   και ένα του Γκόβα)  έγινε  το 55 – 45, διαφορά που η ομάδα του Βόλου δεν έδειξε ικανή να καλύψει.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 2, Τσατάλας 13, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 5(1), Τσιρώνης 9, Μήτσου 6(2), Γεωργούλας 10, Μακρής 9, Γκόβας 16(2).