Κέρδισαν θαυμαστές

Σε εποχή που το «χορταστικό» θέαμα και οι συγκινήσεις σπανίζουν σε όλα τα εγχώρια πρωταθλήματα όλων  των σπορ, ο Α.Ο. Αγρινίου την Κυριακή προσέφερε στο Αγρινιώτικο φίλαθλο κοινό ένα απολαυστικό  απόγευμα. Φιλοξενούσε την Καστοριά, μεγάλο φαβορί του ομίλου μαζί με τον Αίολο Αστακού για άνοδο στη Β΄Εθνική, και ενθουσίασε με την απόδοση και την τελική νίκη του.

Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου έπαιξαν ψυχωμένα, έδειξαν χαρακτήρα και ψυχραιμία σε δύσκολες στιγμές και στην παράταση πήραν με 85-80 τη νίκη, που μάλλον δικαιούνταν νωρίτερα. Ξεκίνησαν ιδανικά  με σαφές προβάδισμα στο σκορ που έφτανε και τους 10 πόντους, οι Μήτσιου, Γεωργούλας και Γκόβας «πυροβολούσαν» από μακριά, όμως ο αντίπαλος είχε ισάξιους και πολυσύνθετους παίκτες με αποτέλεσμα να αντέχει και να πάει  την πρώτη περίοδο στο 19-15, κλείνοντας το ημίχρονο στο καλάθι (34-32).

Στην 3η περίοδο η άνοδος του Τσατάλα, που τελικά ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, έδωσε πλουραλισμό στις επιθετικές επιλογές του Α.Ο. και παρά τις συνεχείς  προσπάθειες η Καστοριά απλά πλησίαζε στον πόντο και με τη λήξη της το σκορ ήταν 50-47. Ωστόσο έξι λεπτά πριν το τέλος και της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 58-58, αμέσως μετά  έκαναν το 58-61 με τρίποντο, ακόμα και το  64-68 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί άρχισαν να «μιλάνε» πάλι ο Τσατάλας με το Γεωργούλα και έγινε το 69-68 με συνεχόμενους πόντους τους, για να κάνει τελικά η Καστοριά το 72-72 ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Ακολούθησε η παράταση, στην οποία ίσως μόνο ο Διαμαντάκος και οι παίκτες του πίστευαν στη νίκη. Η ανησυχία για κάποιο ξέσπασμα της Καστοριάς αιωρούνταν κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα 81-78. Όμως υπήρχε και ο Μιχάλης Σταμουλάκης… που ήρθε από τον πάγκο, ξεπέρασε ένα χαμένο δίποντο και μια  χαμένη βολή και  με τρίποντο 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 81-76.  Η  Καστοριά μείωσε άμεσα 81-78 και ο  Σταμουλάκης σημάδεψε πάλι σωστά  από τα 7,25 κάνοντας το 84-78 περίπου 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι  εύστοχες βολές του Γυμνόπουλου μείωσαν στους τέσσερις πόντους, αλλά η μία εύστοχη βολή του Γκόβα αρκούσε για να «δέσει» τη νίκη η ομάδα του Αγρινίου.

Α.Ο. (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 7, Τσιατάλας 18, Σταμουλάκης  10(2), Μήτσου 13(4), Γεωργούλας  15(2), Γκόβας  20(3), Μακρής  2, Τσιρώνης – , Σταμούλης, Πατσέας, Τρομάρας.

Στα υπόλοιπα ματς σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 65-51, ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΜΕΛΙΚΗ 76-59, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ 82-58, ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 91-51, ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ – ΣΙΑΤΙΣΤΑ 74-77, ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 63-54.