Ηρεμία μετά τη… μπόρα

Ο ΑΟ Αγρινίου πήγε στη Βόνιτσα για να αντιμετωπίσει το μεγάλο φαβορί του 3ου Ομίλου της Γ΄Εθνικής, Αίολο Αστακού, αλλά ενώ στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο τα έκτροπα των γηπεδούχων στάθηκαν  σημαντική αιτία για να πάρει ο Αίολος μια σχετικά εύκολη νίκη.

Η ανακοίνωση του ΑΟ Αγρινίου  αναφέρει σχετικά με τα όσα έγιναν: «Ευχαριστούμε θερμά τον ΑΙΟΛΟ ΑΣΤΑΚΟΥ τους ανθρώπους του, τους φιλάθλους του για το αθλητικό πνεύμα που επέδειξαν στο ημίχρονο του αγώνα…. με καθαρά μπασκετική συμπεριφορά όπως γροθιές, σπασίματα, απειλές σε παράγοντες και παίκτες της ομάδας μας …… επίσης να τους ευχαριστήσουμε που φρόντισαν να υπάρχει αστυνομία στο κλειστό της Βόνιτσας…..Αυτό εννοούσατε λοιπόν όταν λέγατε καλή γειτονία..δεν το είχαμε καταλάβει!!! Κλίμα τρομοκρατίας και φυσικά με τέτοιο κλίμα το αποτέλεσμα είναι δίκαιο…Κάναμε ένα λάθος ως ΑΟ Αγρινίου..τολμήσαμε να προηγηθούμε με 7 πόντους και να παίξουμε στο 1ο Ημίχρονο καταπληκτικά!!!».

Πάντως στην αθλητική εκπομπή «Πρώτοι στη μπάλα»  του ραδιοφωνικού σταθμού «Δυτικά 9,61» ο πρόεδρος του ΑΟ, Περικλής Γερμανός, θέλησε να ρίξει τους τόνους χωρίς να «αθωώσει» την ομάδα του Αστακού για όσα έγιναν. Παράλληλα εκφράστηκε συναινετικά για τις νοοτροπίες που πρέπει να επικρατούν και για τη διαφύλαξη του καλού κλίματος.

Στον αγώνα  η ομάδα του Αγρινίου έδειξε απ’ την αρχή πως μπορεί να «κοιτάξει στα μάτια» τον αντίπαλο  και είχε  προβάδισμα  αφού έλεγχε  το ρυθμό του και έφερε το παιγνίδι στα μέτρα της. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 30-30 και εκεί δημιουργήθηκε ένταση, με αποτέλεσμα να αλλάξουν τα πράγματα στην επανάληψη. Σ’ αυτό συνέβαλε  και η αποβολή του Τσατάλα με πέντε φάουλ (είχε τέσσερα από το ημίχρονο) στην έναρξη της τρίτης περιόδου όπου ο Αίολος πήρε διαφορά ασφαλείας. Το σκορ στα δεκάλεπτα ήταν: 18-14,30-30,58-43,77-55

ΑΙΟΛΟΣ:(Βουρνάς)  Καραγεώργος 1, Πανάρας 18(2), Σταμόπουλος, Ψάλτου 3(1), Σούρλας, Θωνιάτης 11, Κακλαμάνος 24(6), Πάππος 8, Χουλιάρας 2, Καλισώρας, Λυμπαρης 10, Δουρούκης.

Α.Ο.Α.:(Διαμαντάκος) Παναγιώτου 1,Τρομάρας,Τσατάλας 4, Σταμούλης, Σταμουλάκης 3, Πατσέας, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 10(1), Μακρής 9, Γκόβας 21(2).

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η τρίτη νίκη της Βόνιτσας στο πρωτάθλημα, με 68-79 στην έδρα της Μελίκης. Στα άλλα ματς Πρωτέας Γρεβενών – Μεταμόρφωση Βόλου 82-91, Ηρακλής Κοζάνης – Πανεδεσσαϊκός 86-75, Καρδίτσα – Σιάτιστα 86-74, Λάρισα  – Καστοριά 74-67, Νίκη Βόλου – Διόσκουροι Κοζάνης 74-67

Η βαθμολογία μετά από 11 αγώνες έχει ως εξής:  Λάρισα  23,  Αίολος Αστακού 21,  Καστοριά 20, ΑΟ Αγρινίου  18, Ηρακλής Κοζάνης 18, Μελίκη  17, Μεταμόρφωση Βόλου 15, Σιάτιστα 15,  Διόσκουροι Κοζάνης 15, Καρδίτσα 15, Νίκη Βόλου 15, Βόνιτσα 14, Πρωτέας Γρεβενών 14, Πανεδεσσαϊκός 11.