Γίνεται το «θαύμα»;

Έκανε και με το παραπάνω το «χρέος» του μέχρι τώρα ο Α.Ο. Αγρινίου, αφού βρίσκεται στην 4η θέση στον Όμιλό του στη Γ΄Εθνική και κυρίως στα τελευταία πέντε ματς που σημείωσε μόνο νίκες. Η τελευταία αυτή στο Αγρίνιο την Κυριακή, απέναντι στην Καρδίτσα, καταφέρνοντας τελικά να πάρει διαφορά 19 πόντων. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Αγρινίου θα ταξιδέψει στη Λάρισα για να παίξει στην έδρα των πρωτοπόρων, οι οποίοι στο ίδιο γήπεδο έχουν νικήσει τον πολύ ισχυρό Αίολο Αστακού.  Η πραγματικότητα είναι πως και ο Α.Ο.   δεν έχει τις πιθανότητες με το μέρος του, παρότι διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.  Η Α.Ε.Λ. διαθέτει πολύ πιο έμπειρο στη Κατηγορία ρόστερ και ξέρουμε πως στα εγχώρια πρωταθλήματα οι δυνατοί έχουν σχεδόν πάντα και ποσα σφυρίγματα χρειαστούν. Άρα Α.Ο. Αγρινίου, πέρα από τη δική του καλή απόδοση, πρέπει να «ποντάρει» και σε ένα θαύμα.

Το σίγουρο είναι πως οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου δεν θα έχουν το άγχος, στοιχείο που τους διέκρινε και φάνηκε επιθετικά κόντρα στην Καρδίτσα, αφού το ροζ Φύλλο Αγώνα θα σήμαινε το ρεκόρ της 5ης συνεχόμενης νίκης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13- 5, αλλά η ομάδα της Θεσσαλίας μείωσε και το δεκάλεπτο τελείωσε 13-11. Μάλιστα στις αρχές της β΄περιόδου η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα με 13-18 (σερί 0-13), αφού από τον Α.Ο. απουσίαζε το «καθαρό μυαλό» στην επίθεση. Πάντως η ομάδα του Αγρινίου επανέκαμψε, έγινε το 17-20 και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 25-20, με φινάλε στο 27-25. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με αλλεπάλληλα καλάθια και ευστοχία στις βολές έφτασαν στο 34-27 και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στους τέσσερις πόντους και πάνω. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους (47-37), οι κάτι που έδειχνε πως έρχονταν σχετικά άνετη επικράτηση. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν… αντιρρήσεις και ο ΑΟ έδωσε δικαιώματα με αστοχίες στην επίθεση. Έτσι η διαφορά πήγαινε στους τρεις πόντους (49-46, 53-50) μέχρι που οι «πορτοκαλί» έκαναν το 56-50 και ο Μακρής σιγούρεψε τη νίκη. Πρώτα με κλέψιμο και αιφνιδιασμό και στη συνέχεια με έξοχο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι πήγε το σκορ στο 60-50. Όλα είχαν κριθεί και ο Τσατάλας με θεαματικές ενέργειες έδωσε χρώμα στο παιγνίδι, που χωρίς άγχος πλέον είχε τελικό σκορ 70-51.

Δεκάλεπτα: 13 – 11, 27 – 25, 45 – 37, 70 – 51.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τσατάλας 16(1), Σταμούλης, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης 5, Μήτσου 9, Γεωργούλας 14(2), Μακρής 12, Γκόβας 12(1).

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σπύρος Παππάς): Δεσπούλης 7(1), Γεωργίου, Θώδης, Τσαμούρας 2, Παπαϊωάννου 3(1), Παππάς Κ. 8, Κομποδιέτας 12(3), Παπαδόπουλος 17, Αντωνίου 2, Μπραϊμιώτης, Κουρέτης, Βούλγαρης.

Στα άλλα ματς σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 64-72 , ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΜΕΛΙΚΗ 85-60, ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ 81-70, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 73-78,  ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ – ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 45-94, ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 96-73.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 16, ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 15, ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 15, ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 14, ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 14, ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 12, ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ 12, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 11, ΑΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 11, ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 11,  ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 10, ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 10, ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ 9,  ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 8.