Χαρίλαος Τρικούπης: Δέκα…επτάψυχος

Αν και φάνταζε πιο εύκολο ο Χαρίλαος Τρικούπης βρέθηκε στην Γ΄Εθνική μετά από 17 χρόνια με.. την ψυχή στο στόμα. Η ομάδα του Μεσολογγίου μετά τη νίκη με 18 πόντους στην έδρα της, ανάγκασε τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να θέλει νίκη με 19 πόντους για να πάρει την πρώτη θέση, τον τίτλο του πρωταθλητή και παράλληλα την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Ο ΑΓΣΙ νίκησε τελικά με 76-59 και 17 πόντους διαφορά! Όμως στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Μπαρτζώκας βρέθηκε με τη μπάλα κάτω από το καλάθι, ήταν άστοχος και η ομάδα των Ιωαννίνων αρκέστηκε να… παρακολουθεί τους πανηγυρισμούς των παικτών και των φιλάθλων του Χ. Τρικούπη που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Με 15-22 προηγούνταν ο Χαρίλαος Τρικούπης στην πρώτη περίοδο, με 34-36 στο ημίχρονο και έχανε με διαφορά τεσσάρων πόντων (51-47) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του ΑΓΣΙ τα έδωσαν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο με κορυφαίους τον Αυγερινό και τον Κοντό, άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν τη διαφορά με όπλο την καλή άμυνα κι έφτασαν τη διαφορά στο +19. Το τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν απόλυτα δραματικά, καθώς 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη η διάφορα ήταν στους 19 πόντους , ο Μπαρούχας κέρδισε το φάουλ, ήταν εύστοχος και στις δυο βολές και η διαφορά πήγε ξανά στους 17. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του ΑΓΣΙ διεκδίκησαν τη μπάλα μετά από χαμένη προσπάθεια και κέρδισαν την κατοχή 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όπου έχασαν το καλάθι. Πάντως η ομάδα του Μεσολογγίου έχει παράπονα για την διαιτησία των Αρτινών διαιτητών Ζέρβα και Μίγδου

Δεκάλεπτα: Α:15-22 Β:19-14 Γ:17-11 Δ:25-12

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Κωττίκας 1, Μπαρτζώκας 14, Κοντός 11(1), Αντωνίου, Μάντζιος 4, Μάκης 11, Πάτρας 11, Τζουβάρας, Φίλιος 2, Αυγερινός 21(1) (18/18 βολές)

Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δεράος): Ιωάννου, Μπερερής 5, Κιουτσούκαλης, Τριπολίδης, Μπαρούχας 22(2), Σταυρόπουλος 7(1), Δημητρόπουλος 2, Πουρνάρας 5, Μπιτίνης, Γαλάνης 2, Μπάλλας 16.