Ά ΕΣΚΑΒΔΕ: Πρώτα στη Ναύπακτο

Δύο Αγωνιστικές απομένουν για την ολοκλήρωση της τελικής φάσης της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ και την ανάδειξη του πρωταθλητή, ο οποίος την επόμενη σαιζόν θα αγωνίζεται στην Γ΄Εθνική. Ο Χαρίλαος Τρικούπης πριν την καθοριστική αναμέτρηση στα Γιάννενα με τον ΑΓΣΙ, πρέπει να περάσει νικηφόρα από τη Ναύπακτο κόντρα στον ΠΑΣ, στον αγώνα του Σαββάτου και ώρα 18:00. Ο αντίπαλός του για την άνοδο, ΑΣΓΙ, είχε νικήσει στην ίδια έδρα με σκορ 71-76. Εφόσον η ομάδα του Μεσολογγίου νικήσει στη Ναύπακτο θα ταξιδέψει στα Γιάννενα με την άνεση ακόμα και μιας ήττας με λιγότερους από 18 πόντους διαφορά. Στην βαθμολογία Χαρίλαος Τρικούπης 8, Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων 7, ΠΑΣ Γιάννινα 5, ΠΑΣ Ναυπάκτου 4.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης το περασμένο Σάββατο νίκησε με σκορ 73-59 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν πολύ καλά, όμως μπόρεσαν να ανακάμψουν άμεσα και να προηγούνται στο πρώτο Δεκάλεπτο με 19-14. Το 21-7 της 2ης περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους και δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα με το 12-13 στο τρίτο και το 21-25 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Χ. Τρικούπης ΑΓΩΝΊΣΤΗΚΕ ΜΕ Ιωάννου 4(1), Μπερερή 21(2), Καρβέλη, Κιουτσούκαλη, Τριπολίδη, Μπαρούχα 15(3), Σταυρόπουλο 19(2), Δημητρόπουλο, Πουρνάρα 2, Μπιτινή 2, Γαλάνη, Μπάλλα 10.

Όσο για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου δυσκόλεψε τον Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων στον αγώνα του περασμένου Σαβββάτου (φωτο) και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-13 στην πρώτη περίοδο αλλά ο ΠΑΣ με καταιγιστική δεύτερη περίοδο ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τρεις πόντους (34-37) υπέρ του. Ο ΑΓΣΙ στην 3η περίοδο όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πήρε «κεφάλι» με δέκα πόντους, αφού το επί μέρους σκορ αυτού του δεκαλέπτου ήταν 29-16. Με το 63-53 υπέρ της η ομάδα των Ιωαννίνων δεν ήταν δυνατό να χάσει στην έδρα της και έδωσε μεγαλύτερη έκταση στη νίκη της, καθώς στο τελευταίο 10λεπτο το σκορ ήταν 19-12. Για την ομάδα της Ναυπάκτου ο Σταθάτος είχε στην διάθεσή του Κακούση, Αμπλά 16(1), Καπετανάκη, Θεοδώρου 7, Αδαμόπουλο 7(1), Ζησιμόπουλο 5, Βλαχογιάννη 17, Γκρέκα 13(1), Βαρέλα, Σταυρόπουλο.