Σούπερ Α.Ο. Αγρινίου

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει καμιά άλλη ομάδα στον 3ο Όμιλο της Γ΄Εθνικής πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, κερδίζοντας 77-72 την πρωτοπόρο ΑΕ Λάρισας, η οποία είχε περάσει νικηφόρα ακόμα και από την έδρα του ανταγωνιστή της Αίολου Αστακού. Μάλιστα όπως σημείωσε ο προπονητής του Γιάννης Διαμαντάκος, στην αθλητική εκπομπή «πρώτοι στη μπάλα» του «Δυτικά 9,61», η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν η μόνη αήττητη σε όλες τις Εθνικές Κατηγορίες, δεδομένο που αναδεικνύει ακόμα περισσότερο το μέγεθος της νίκης. Κατά δήλωσή του η ομάδα του στοχεύει σε νίκες στα εναπομείναντα παιγνίδια, ώστε να εξαντλήσει τις πιθανότητες ανόδου στην Β΄Εθνική.

Ο ΑΟ απέναντι στην ΑΕΛ έδειξε από την αρχή ότι δεν θα φοβηθεί τον αντίπαλο, ότι ήταν κατάλληλα προετοιμασμένος (και ψυχολογικά τόνισε ο προπονητής του) και στην πρώτη περίοδο εξασφάλισε προβάδισμα δέκα πόντων με τους Τσατάλα και Γεωργούλα να σκοράρουν περισσότερο. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν στο σκορ δεν καλύφθηκε η διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου, ούτε με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Η ΑΕΛ σε ένα σημείο πλησίασε στους τρεις πόντους, αλλά την λύση για την ομάδα του Αγρινίου έδωσαν δυο τρίποντα του Μήτσου και οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα πόντο παραπάνω και στην 3η περίοδο.

Η ομάδα της Λάρισας, παρά τα «ηχηρά» της ονόματα είχε πρόβλημα με την οργανωμένη αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Α.Ο.Α., η οποία δεν επέτρεπε εύστοχα σουτ ούτε από την περιφέρεια. Κι ενώ η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (59-49) υπέρ της ομάδας του Αγρινίου 7΄:40΄΄ πριν το τέλος, τρία τρίποντα των φιλοξενούμενων μείωσαν σε 59-58 κι ένα λάθος έφερε το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό και το 59-60 υπέρ τους στα 6΄:43΄΄ πριν τη λήξη. Εκεί έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης ένα τολμηρό και σχετικά τυχερό τρίποντο του Τσιρώνη που με ένα ακόμη δικό του καλάθι δύο πόντων έγινε το 64-60. Ο Τσατάλας κι ο Γκόβας ήταν εκείνοι που σήκωσαν περισσότερο το βάρος της επίθεσης στη συνέχεια, ο Γεωργούλας βοήθησε τα μέγιστα στην άμυνα, μαζί με τον Τσιρώνη, αλλά και ο Παναγιώτου ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος όπου χρειάστηκε. Οι γηπεδούχοι τα πήγαν καλά και στις βολές, με αποτέλεσμα το σκορ να εξελιχθεί σε 66-62, 69-64, 74-69, 75-72 και να φτάσει στο τελικό 77-72, αφού στο τρίποντο των φιλοξενούμενων «απάντηση» έδωσε ο Τσιρώνης με το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-10, 18-18 (ημίχρονο 38-28), 21-20. 17-24 (τελικό 77-72)
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 4, Τσατάλας 14(3), Σταμούλης, Μουχάκης, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης 7(1), Μήτσου 8(2), Γεωργούλας 20(2), Μακρής 6, Γκόβας 16(1)
ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Τέλιος, Τσιλούλης 7(1), Μηλιώνης 5(1), Κονδυλόπουλος, Ψάλτου 7, Κόκκας 6, Σαριμπαλίδης 11(3), Τσούτσος 17(1), Πολίτης 15(3)