«Ήπιαμε καφέ και κερδίσαμε»

Ο Α.Ο. Αγρινίου νίκησε στην Καρδίτσα με 65-69 σε αναμέτρηση χωρίς το έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά σαν μια ρεβάνς του πρώτου γύρου αφού στο ματς του Αγρινίου οι Θεσσαλοί είχαν εκτοξεύσει απειλές τύπου «ελάτε στην Καρδίτσα να τα πούμε». Ο προπονητής του Α.Ο.,  Γιάννης Διαμαντάκος, είχε ενοχληθεί απ’ αυτές τις απειλές, δεν το έκρυψε και δήλωσε (φωτο) εκνευρισμένα «εμείς θα πάμε στην Καρδίτσα και δεν μπορεί να ακούγονται τέτοια πράγματα, τις απειλές τις επιστρέφω, είναι απαράδεκτη συμπεριφορά…». Μετά τη νίκη της ομάδας του έγραψε στην προσωπική του σελίδα στο facebook:  «Τελικά και πήγαμε στην Καρδίτσα και ήπιαμε καφέ και κερδίσαμε, με κάποιους, ευτυχώς λίγους…. οι οποίοι θέλουν να συνεχίσουν να παριστάνουν τους τζάμπα μάγκες δεν ασχολούμαστε. Τις απαντήσεις μας τις δίνουμε στο γήπεδο και σήμερα τις δώσαμε με τρόπο εμφατικό. Είχα πει πως εγώ και οι παίκτες μου είμαστε έτοιμοι. Το αποδείξαμε και σε αυτούς αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Καλή συνέχεια σε όλους».

Η  πολύ δυνατή άμυνα ήταν το βασικό στοιχείο και των δύο ομάδων στην Καρδίτσα, όπου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα ενός πόντου στο ημίχρονο (28-27).  Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Γκόβας ανέλαβε να οδηγήσει τον ΑΟ επιθετικά και  με 6 τρίποντα του  έδωσε διαφορά 12 πόντων.  Η Καρδίτσα κατάφερε να φτάσει στους 4 πόντους, αλλά χωρίς να πλησιάσει πιο πολύ στο σκορ.  Τα δεκάλεπτα ήταν 12-17, 21-36, 36-54, 45-66. Για τον Α.Ο. Αγρινίου, που είχε πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, αγωνίστηκαν: Παναγιώτου 3(1), Τσατάλας 16, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 4, Μουχάκης 6, Τρομάρας, Μήτσου 1, Γεωργούλας 11, Γκόβας  28(7).

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχεται την Λάρισα  και το ματς μετατέθηκε για 19 Απριλίου και ώρα 17.00, λόγω  του Final four Κυπέλλου Βόλλεϋ Γυναικών στο Αγρίνιο.

Ο  Αίολος Αστακού κέρδισε στη Νέα Ιωνία τη Νίκη Βόλου με 62-83, έχοντας πάρει διαφορά είκοσι οκτώ πόντων (17-45) στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν  τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ προέκυψε χωρίς… συγκινήσεις. Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-27, 17-45, 37-75, 62-83. Για τους νικητές έπαιξαν Καραγεώργος, Πανάρας 12 (1),Σταμόπουλος 5 (1), Ψάλτου, Θωνιάτης 15 (2), Κακλαμάνος 22 (6), Πάππος 2, Χουλιάρας 4, Ψωμάς-Λυμπάρης 21, Δουρούκης 2.

Η εντός έδρας ήττα της Βόνιτσας από τα Σιάτιστα με 74-84 την έφερε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα και κρατούσαν ασφαλή διαφορά υπέρ τους, όσο κι αν ο Μανδαλάκης έφτασε συνολικά τους 34 πόντους. Τα Δεκάλεπτα κυμάνθηκαν: 21-28, 46-51, 63-70, 74-84. Η Βόνιτσα αγωνίστηκε με Κακιούζη 19 (3), Τσιτσώνη 3 (1), Περλή 14, Παπανελόπουλο, Μαζαράκη, Μανδαλάκη 34 (4), Μπουρσινό, Ζαχαράκη 4.

Στα υπόλοιπα παιγνίδια ο Πρωτέας Γρεβενών έχασε στην έδρα του από τους  Διόσκουρους  Κοζάνης με 73-74, η  Μελίκη νίκησε 63-59 την  Καστοριά, ο  Ηρακλής Κοζάνης γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Μεταμόρφωση Βόλου με ένα πόντο (85-86) και η πρωτοπόρος Λάρισα διέσυρε τον Πανεδεσσαϊκό με 118-52. Η βαθμολογία του α΄Ομίλου της Γ΄Εθνικής έχει ως εξής: Λάρισα 42, Αίολος Αστακού 40, Καστοριά 37, Α.Ο. Αγρινίου 35, Μελίκη 32, Διόσκουροι Κοζάνης 32, Καρδίτσα 30, Μεταμόρφωση Βόλου 30, Πρωτέας Γρεβενών 30, Ηρακλής Κοζάνης 30, Νίκη Βόλου 28, Σιάτιστα 28, Βόνιτσα 26, Πανεδεσσαϊκός 21.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»