Πάλι στις δύο νίκες

Κυριολεκτικά δεν άφησαν τον ΑΟ Αγρινίου οι διαιτητικές αποφάσεις να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε στο Βόλο και έχασε «ετσιθελικά» από την Μεταμόρφωση, η οποία είχε ανάγκη τη νίκη αναφορικά με την προσπάθειά της για παραμονή. Την ίδια ώρα η Καστοριά κέρδιζε τον Ηρακλή  Κοζάνης  με 61-71 και πήρε ξανά «αέρα» δύο νικών για την 3η θέση.

Χαρακτηριστική η επίσημη ανακοίνωση του προέδρου του Α.Ο., Περικλή Γερμανού (ένθετη φωτο), για την αναμέτρηση στο Βόλο: «Σήμερα γίναμε μάρτυρες μια κακής έως τραγικής διαιτησίας εις βάρος της ομάδας μας στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μεταμόρφωση. Το πρόβλημα μας δεν είναι η ήττα (91-84) εάν αυτή έρχεται από την ανωτερότητα του αντίπαλου, αλλά όταν υπάρχουν σφάλματα που δεν αποδίδονται σε ανθρώπινα λάθη από τη διαιτησία. Καταλογίστηκαν εις βάρος της ομάδας μας 5 αντιαθλητικά φάουλ, 6 τεχνικές ποινές, 45 ελεύθερες βολές υπέρ του αντίπαλου. Μεταξύ άλλων ήταν στο γήπεδο του Βόλου και ο Κώστας Κορομηλάς, μέλος της ΚΕΔ και πρώην διεθνής διαιτητής, που εναντιώθηκε στο γενικό αρχηγό και αντιπρόεδρο της ομάδας μας, παρά το γεγονός ότι έγιναν όσα έγιναν και για τα οποία έχουμε κάθε λόγο να αισθανόμαστε αδικημένοι. Οι υπεύθυνοι ας αναλάβουν τις ευθύνες τους…».

Στην έδρα της Μελίκης   νικητής ήταν ο Αίολος Αστακού με 67-83, αλλά και η Λάρισα πέρασε με 65-89 από την Καρδίτσα και παραμένει πρώτη.  Η Βόνιτσα  νίκησε τον  Πανεδεσσαϊκό 96-80, ελπίζοντας στην παραμονή και στα άλλα παιγνίδια ο Πρωτέας Γρεβενών ήταν νικητής  (93-63) επί της Νίκης Βόλου, ενώ τα Σιάτιστα  έχασαν 68-77 από τους Διόσκουρους  Κοζάνης. Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί στις 1 Μαρτίου.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΛ 34 , Αίολος Αστακού 33, Καστοριά 30, ΑΟ Αγρινίου  28, Μεταμόρφωση Βόλου 25, Πρωτέας Γρεβενών 25, Διόσκουροι Κοζάνης 25, Καρδίτσα 24, Μελίκη 24, Ηρακλής Κοζάνης 24, Νίκη Βόλου 24, Σιάτιστα 22,  Βόνιτσα 22, Πανεδεσσαϊκός 17.

Διακοπή για τις Απόκριες

Το πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ δεν θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο, λόγω του τριημέρου των Απόκρεω και θα συνεχιστεί κανονικά με την 16η αγωνιστική στις 28 Φεβρουαρίου.

Η 15η αγωνιστική είχε φυσιολογικά αποτελέσματα αν εξαιρεθεί η νίκη της Δόξας Άρτας  επί της ΑΛΦΑ ’93 με 58-57. Ο Χαρίλαος Τρικούπης  νίκησε 41-106 την Άνω Πόλη στην Άρτα, ο ΠΑΣ Ναυπάκτου τον Πύρρο Αρταίων με 80-42, ενώ η Γ.Ε. Αγρινίου επικράτησε με 76-70 του Αχιλλέα Νεοχωρίου. Τέλος ο Λιακατάς Αιτωλικού νίκησε την  Αμφιλοχία 87-61. Σε εκκρεμότητα βρίσκονται τα ματς των Αρτινών ομάδων, που αναβλήθηκαν λόγω των καταστροφών στην περιοχή πριν λίγες εβδομάδες.  Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 30, Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 28, Γ.Ε.Α. 26, ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ 25, Α.Λ.Φ.Α.  21, ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ* 20, ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ* 18, Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ 18, ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ* 17, ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ* 16. Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν αγώνα λιγότερο.

Η ΓΕΑ που προχωράει μόνο με νίκες στο δεύτερο γύρο και έχει οκτώ στα οκτώ, πήρε τη νίκη κόντρα στον Αχιλλέα Νεοχωρίου. Οι γηπεδούχοι  προηγήθηκαν με 44-33 στο ημίχρονο, αλλά η ομάδα της Άρτας έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (62-59) έξι λεπτά πριν το τέλος. Η ΓΕΑ πήρε ξανά διαφορά υπέρ της και με 76-70 ήταν η νικήτρια.  Δεκάλεπτα. Α: 22-17 Β:22-16 Γ:14-20 Δ:18-17

Για την ΓΕ Αγρινίου έπαιξαν Γυφτάκης 2, Κατσίμπας 2, Κοντονάσιος, Μινασιάν, Κουβέλης, Δασκαλάκης 2, Σώκος 3, Ρέντζιος Β. 11, Τσάσσης 20, Δάρλας 9, Τασόπουλος 27(1), Γκρίζης.

Μάλλον προπόνηση και… όχι δυνατή έκανε ο  Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου που κέρδισε την  Άνω Πόλης Άρτας με 41-106 και  δεκάλεπτα 08-34, 14-30, 12-18, 07-24. Οι νικητές έπαιξαν με Ιωάννου 8, Μπερερή 22,  Καρβέλη 2, Κιουτσούκαλη 12,  Μπαρούχα 16(3),  Σταυρόπουλο 10,  Πουρνάρα 16, Μπάλλα 20.

Η Αμφιλοχία κόντραρε για τα καλά τον Λιακατά, ο οποίος κατάφερε να πάρει το ματς με την διαφορά που πέτυχε στην τελευταία περίοδο.  Το Αιτωλικό προηγήθηκε στο ημίχρονο  42-34, αλλά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η  Αμφιλοχία προηγούνταν  54-56. Στην 4η περίοδο οι οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν τεχνικές ποινές και οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι έφτασαν στο 87-61. Μπουσμπουρέλης με 16. Τα δεκάλεπτα ήταν:  27-18, 15-16, 12-22, 33-15. Το Αιτωλικό έπαιξε με τους Κυριαζή 20(5), Κοτσόργιο 15(1), Γρατσινόπουλο 9(2), Μπανάρα 8, Σακκά 6(1), Γεωργούλα 22, Λειβαδά 2, Λαχανά 2, Τουσίνι 3(1) και η Αμφιλοχία με Τσεκούρα 18(3), Μήλη 5(1), Μπότσαρη 7(1)Σοσώνη 2, Βλαχο 7(1), Λιάπη 2, Μπουσμπουρέλη 16, Διαμαντη 4.

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου με το 80-42 κόντρα στον Πύρρο εξασφάλισε και μαθηματικά  την πρόκρισή  του στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιγνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 25-4 κι ενώ στο πρώτο είχαν προβάδισμα 24-16. Το τρίτο ήταν 18-9 και το τελευταίο 13-13.  Για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου αγωνίστηκαν: Δούρος 9(1), Αμπλάς 11(1), Μαλέλης, Θεοδώρου 7, Χουλιάρας 10(2), Καπετανάκης 2, Ζησιμόπουλος 5(1), Γκρέκας 15(2), Κακούσης 8(2), Βλαχογιάννης 7(1), Τσιφτιλής 6, Τομόρι.

Γιώργος Παπαϊωάννου για τη εφημερίδα «Συνείδηση»