Τα «φώτα» στον Αίολο

Δύο ομάδες τις Αιτωλοακαρνανίας βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία της Γ΄Εθνικής, ο Αίολος Αστακού (φωτο) που είναι και το μεγάλο φαβορί, αλλά και ο ΑΟ Αγρινίου που έχει κάνει σπουδαία πορεία σχετικά με τις προϋποθέσεις και τα δεδομένα του Ομίλου. Όμως η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ήθελε τη νίκη μέσα στην Καστοριά για να γίνει φαβορί ως προς την 3η θέση, κάτι που δεν πέτυχε χωρίς αυτό να μειώνει την μέχρι τώρα παρουσία της. Φυσιολογικά το ενδιαφέρον στην μάχη της ανόδου εστιάζεται πια μόνο στον Αίολο που πέρασε νικηφόρα από το Βόλο και στη συνέχεια περιμένει την Λάρισα στην έδρα του (σε πέντε αγωνιστικές) για να την κερδίσει και να την «εκθρονίσει» από τη πρώτη θέση. Σημαντική και η επικράτηση της Βόνιτσας επί της Νίκης Βόλου, στην προσπάθεια για παραμονή.

Είχε επαφή

Ο ΑΟ στην Καστοριά το πάλεψε μέχρι εκεί που… δεν έπαιρνε, μα τελικά υπέκυψε στην έδρα των γηπεδούχων και κυρίως στις μεγάλες τους δυνατότητες βάσει μπάτζετ και ρόστερ. Η ομάδα της Μακεδονίας ξεκίνησε καλά και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 26-18, στην επόμενη περίοδο  η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να δεχθεί  μόνο 14 πόντους και να πάει τη διαφορά στους τρεις, αν και μπορούσε ακόμα καλύτερα. Στην 3η περίοδο η Καστοριά δεν κατάφερνε  να παγιώσει σημαντική διαφορά υπέρ της, λίγο πριν το τέλος της περιόδου η ομάδα του Αγρινίου είχε περάσει ένα πόντο μπροστά στο σκορ, αλλά με το τέλος της το προβάδισμα ήταν ξανά για τους γηπεδούχους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ και  το τελικό αποτέλεσμα ήταν  80-75. Από  τον Α.Ο.Αγρινίου πρώτοι σε  πόντους ήταν οι Γκόβας και Τσατάλας.  Τα δεκάλεπτα ήταν 26-18,40-37,59-54,80-75. Για τον Α.Ο.Αγρινίου έπαιξαν  Παναγιώτου 9(2), Τσατάλας 18(2), Μουχάκης 3, Μήτσου 13(1), Σταμουλάκης, Γεωργούλας 4, Μακρής 10, Γκόβας 18(1), Σταμούλης, Πατσέας

«Ζεστάθηκε» και νίκησε

Στο δεύτερο 10λεπτο επέβαλε την ανωτερότητά του ο Αίολος Αστακού στην έδρα της Μεταμόρφωσης Βόλου και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν  31-43, αφού στο πρώτο είχε προβάδισμα μόνον ενός πόντου. Η συνέχεια έμοιαζε περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς οι γηπεδούχοι δεν πίστευαν στην ανατροπή και οι φιλοξενούμενοι δεν έδιναν… δικαιώματα. Τα δεκάλεπτα διακυμάνθηκαν 19-20, 31-43, 50-67, 72-90.  Για τον Αίολο ο Πανάρας ήταν ο πρώτος σκόρερ και έπαιξαν Καραγεώργος, Πανάρας 21 (2), Σταμόπουλος 4, Ψάλτου 4, Σούρλας 6 (2), Θωνιάτης 13 (2), Κακλαμάνος 14 (4), Καλατζής, Χουλιάρας 6, Καλισώρας 9 (3), Ψωμάς-Λυμπάρης 13, Δουρούκης.

Ανατροπή και δύο βαθμοί

Η  ομάδα της Βόνιτσας έχανε στην έδρα της με διαφορά 10 πόντων από τη  Νίκη Βόλου, στο  δεύτερο δεκάλεπτο ισοφάρισε και έτσι βρήκε τις ομάδες  το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο με πρώτο σκόρερ τον Αρέθα η Βόνιτσα άρχισε να παίρνει διαφορά υπέρ της και την αύξανε με την πάροδο του χρόνου. Τα δεκάλεπτα ήταν 22-27, 44-44, 67-65, 88-78.  Με τους νικητές αγωνίστηκαν οι  Κακιούζης 16(2), Κοντογιάννης 9, Αρέθας 23 (1), Τσιτσώνης 21 (5), Περλής 17 (3), Μπουρσινός, Μανδαλάκης 2, Μαζαράκης, Παπανελόπουλος.

Τα άλλα αποτελέσματα ήταν: ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 78-62, ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ – ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 65-89, ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ – ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 79-56, ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 86-64.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 30, ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 29, ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 27, ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 25, ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 22, ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 22, ΜΕΛΙΚΗ 22, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 21, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 21, ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 21, ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 21, ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 20, ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ 19, ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 15

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»