ΜΠΑΡΑΖ  Χάθηκε κάθε πιθανότητα

Τα πολύ αισιόδοξα ως απίθανα σενάρια για την άνοδο στη Γ΄Εθνική που ήθελε να εξαντλήσει ο Όμηρος με το τρία στα τρία, κατέρρευσαν στην Ιτέα  όπου γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον Αστέρα. Έτσι το φαβορί δεν πέτυχε γκολ σε τέσσερα ματς και το… ωραίο είναι πως η «ξοφλημένη» Ιτέα είναι πια το δεύτερο φαβορί μετά την Άρτα, η οποία κέρδισε το Καναλάκι.

Τα λόγια του Δημήτρη Θεοδοσίου μετά το ματς τα λένε όλα: «Ανεξήγητο αυτό που συμβαίνει, κάνουμε ευκαιρίες  δεν πετυχαίνουμε γκολ και χάνουμε. Δεχθήκαμε αστείο γκολ σε  φάση που έχουμε δουλέψει χιλιάδες φορές. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, θα κοιτάξουμε να είμαστε καλύτεροι στα δύο παιγνίδια που απομένουν και να δούμε τι θα γίνει για του χρόνου…».  Ο Όμηρος στην Ιτέα έδειξε από την αρχή ότι θα είναι πολύ ανώτερος των γηπεδούχων και ήταν η ομάδα που έπειθε πως θα μπορούσε να σκοράρει. Μικρό το γήπεδο, λίγοι οι χώροι και το πείσμα του Αστέρα το γνωστό «όπλο» για την ομάδα του Γιάννη Λύτρα. Ο Όμηρος στο 30΄είχε την πρώτη καλή στιγμή που προέκυψε από σέντρα του Τσιφοπανόπουλου και με τον τερματοφύλακα εκτός θέσης. Και στο 37΄ο Κουβέλης έχασε τη μπάλα, ο Λαγός μπήκε στη περιοχή,  όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ, ενώ στην εκπνοή του 45λεπτου οι γηπεδούχοι απείλησαν μερικώς με τον Κέβιν. Κέφια ο Λαγός στην επανάληψη δημιουργούσε  ρήγματα από δεξιά ώστε ο προπονητής των γηπεδιούχων να αναγκαστεί να αλλάξει τον αμυντικό του. Στο 52΄ο ταχύτατος επιθετικός του Ομήρου πέρασε τρεις αντιπάλους και σούταρε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια και στο 60΄ο Κουβέλης απέκρουσε κεφαλιά του στη γραμμή. Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από πολύ κοντά με τον Σεραφίγγο στο 61΄, λίγο μετά στο 66΄ο Καλύβας ανάγκασε τον Αλεξανδρή σε καλή απόκρουση και στο 70΄σε μεγάλη  ευκαιρία του Ομήρου ο Σινγκούρ έκοψε σωτήρια το Λαγό.
Κόντρα στη ροή του αγώνα στο 73΄ο Δελλής εκμεταλλέυτηκε την αμυντική απροσεξία, μπήκε στη φάση και με το Λιαπίκο εκτός εστίας άνοιξε το σκορ. Και στο 85΄ο νεοεισελθών Χάϊδος πέτυχε το 2-0 σε νέα αντεπίθεση. Ο Σεραφίγγος λίγο μετά αστόχησε πάλι από καλή θέση και ο Όμηρος δεν μείωσε, ούτε λίγο μετά που ο Αλεξανδρής λειτούργησε σωτήρια για τους γηπεδούχους. .
ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιάννης Λύτρας): Αλεξανδρής, Σινγκούρ, Παπαγεωργίου, Κέβιν, Δελλής (87΄Παπαδήμας), Ιωάννου, Κουβέλης, Βάσος (75΄ Χάϊδος), Χαρδαλούπης, Τοπούζι, Πολυζωΐδης (59΄ Τολκούτσης).
ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Τσιφοπανόπουλος, Κάκκος Χ., Πασπαλιάρης, Αλεξόπουλος, Τσάμης (68΄ Ζηνεμπής), Λαγός, Καλύβας Σπ., Σεραφίγγος, Αποστολίδης, Φράγκος (57΄ Κούσουλας –  77΄λ.τ. Γούργαρης ).
Νίκη η Αναγέννηση
Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο στην Άρτα όπου η Αναγέννηση υπερείχε και έκανε κάποιες φάσεις. Στην επανάληψη το Καναλάκι μπήκε καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Λουκούμη απιελούσε περισσότερο, ενώ ο συγκεκριμένος παίκτης ήταν εκείνος που στο 62΄έκανε το 0-1 με απ’ ευθείας φάουλ. Άμεση η απάντηση της Άρτας που δύο λεπτά μετά ισοφάρισε με κεφαλιά του Λέντζου. Η πλήρης ανατροπή έγινε στο 81΄όταν ο Σταμούλης έδωσε προβάδισμα στην Αναγέννηση με πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Σκαμνέλου.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Δημήτρης Μπαλάφας): Νικολάου, Τρομπούκης, Χρηστογιάννης, Λύτος, Τάσσος (84΄ Παπακίτσος), Λέντζος, Γούλας, Νικοπολίδης (72΄ Παπανίκου), Βερλέκης, Σταμούλης (89΄ Λουκάς), Μπόμπορης.
ΑΧΕΡΩΝ (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Σκαμνέλος, Παλαντζάς (90΄ Ευθυμίου), Μιρτάι, Παπαδόπουλος Γ., Κολιός, Λουκούμης, Μουζάκης (82΄ Στάϊκος), Κώστας, Παπαδόπουλος Δ., Τζίμας Θ.