Παραμονή για Αρχοντοχώρι, «καταποντισμός» για Παναιτώλιο

Αφού οι τρεις ομάδες Ολυμπιακός  Παναιτωλίου,   ΑΟ Αρχοντοχωρίου και ΑΕ Παλαιοπαναγιάς  πέρασαν απ’ τα… σαράντα κύματα,  μετά από το παιγνίδι της Κυριακής ο  ΑΟ Αρχοντοχωρίου παρέμεινε στην Β΄ΕΠΣΝΑ και ο Ολυμπιακός   Παναιτωλίου ακολούθησε την  ΑΕ Παλαιοπαναγιάς  στην Γ΄Κατηγορία. Έτσι η ομάδα του Ξηρομέρου κατάφερε να διατηρηθεί στην Κατηγορία που μετά από χρόνια επέστρεψε πέρσι και οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν δεύτερο υποβιβασμό σε δύο χρόνια.
Ο έξτρα  αγώνας κατάταξης ανάμεσα σε ΑΟ Αρχοντοχωρίου και Ολυμπιακό  Παναιτωλίου, στο Νεοχώρι, ανέδειξε νικητή τον ΑΟ με σκορ 1-0 στην παράταση, οπότε και πήρε την πρώτη θέση σ’ αυτό το μίνι- πρωτάθλημα για την παραμονή. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν μια εβδομάδα το Παναιτώλιο ήθελε νίκη της Παλαιοπαναγιάς,  ή ισοπαλία στον αγώνα της κόντρα στο Αρχοντοχώρι, όμως νίκησε ο ΑΟ και παράλληλα  δεν ανέβηκε στην Γ΄Εθνική ο Ναυπακτιακός. Έτσι υπήρχε μόνο μία θέση παραμονής, που θα διεκδικούνταν στο ματς της Κυριακής και την  πήρε το  Αρχοντοχώρι, μετά   από τρεις σειρές αγώνων μπαράζ μεταξύ  των τριών ομάδων και τον έξτρα  αγώνα της Κυριακής.
Το  ματς  είχε επεισοδιακή  εξέλιξη στο τέλος, με το   0-0 της κανονικής διάρκειας και το Αρχοντοχώρι να σκοράρει  στις αρχές της παράτασης , με σκόρερ τον  Μιχάλη  Καλλιμάνη στο 109΄, από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα  Φρούτζου.   Το  Παναιτώλιο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 121ο λεπτό (!)   να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι. Για την ακρίβεια ο  Κωστής σούταρε, ο Κουντούρης απέκρουσε, η  μπάλα πήγε  στον Παντή που σούταρε  στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά  ο Στάικος ανατράπηκε  απο τον Παβέλη και κέρδισε  πέναλτι. Όμως στην εκτέλεση  απο τον Μάκο η μπάλα εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι!!!
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Νταλάκος): Φρούτζος, Μπουκουβάλας, Κακούρης  (46′ λ.τ. Τσαντώνης, 71΄Ρήγας), Γαλάνης, Γκορόγιας, Καζάκος (84′ Διαμάντης), Κωστής, Παντής, Στάικος, Μάκος, Νταλάκος.
Α.Ο. (Γιάννης Λιάκας):  Κουντούρης, Κάρλος,  Κρίθημος Π., Φραγκογιάννης, Καυμενάκης, Παβέλης, Κρίθημος Σ.  (55′ Καρκάσης), Μούρτος, Αποστολάκης, (86΄ Καλλιμάνης Θ.), Καλλιμάνης Μ., Λαδάς.