Έπεσε απ’ την Ακρόπολη… και βρήκε πορτοφόλι

Να χάνει μια ομάδα με 4-0 και παράλληλα να φεύγει ευχαριστημένη απ’ το γήπεδο δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Όμως οι παίκτες και οι άνθρωποι του Ναυπακτιακού Αστέρα αποχώρησαν με «πλατιά» χαμόγελα από το γήπεδο της Λευκάδας διότι, παρά τον 4-0 υπέρ του Τηλυκράτη ο οποίος ήδη ανέβηκε στην Γ΄Εθνική, η ήττα της Αμβρακίας Κωστακιών με 4-3 στην Ιτέα δίνει στην ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας το δικαίωμα να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση της ανόδου- εάν κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ την ομάδα της Άρτας την Κυριακή.
Για να έλθει  αυτή η πραγματικότητα προηγήθηκαν εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων.
Ο Αστέρας Ιτέας προηγήθηκε 1-0 της  Αμβρακίας Κωστακιών κι ενώ στο ίδιο διάστημα του αγώνα στην Λευκάδα ο Τηλυκράτης ήταν φανερά ανώτερος του Ναυπακτιακού. Ακολούθησαν εξελίξεις που έμοιαζαν… καταστροφή.  Το γκολ του Χαρδαλούπα για την Ιτέα αμέσως μετά έγινε 1-1 με πέναλτι του Νταλάκα, ο οποίος έκανε και το 1-2 με απ’ ευθείας κόρνερ. Εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα για την ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου ήταν όταν ο μεν Τηλυκράτης έκανε το 2-0 με δύο γκολ του Μακρυγιάννη και παράλληλα οι Κωστακιοί προηγούνταν 1-3 της Ιτέας. Το ημίχρονο τελείωσε 2-0 στην Λευκάδα και 2-3 στην Ιτέα, αποτελέσματα που έδιναν τις δύο προνομιούχες θέσεις σε Τηλυκράτη και Αμβρακία, αν και στο  ματς της Φωκίδας διαφαίνοταν μια μικρή ελπίδα αφού ακόμα και η ισοπαλία εξυπηρετούσε το Ναυπακτιακό ώστε να επιδιώκει νίκη με δύο γκολ διαφορά την 6η και τελευταία Αγωνιστική των μπαράζ κόντρα στους Κωστακιούς.
Διότι στην αναμέτρηση της Λευκάδας δεν δικαιούνταν και δεν περίμενε τίποτα.  Εξ ολοκλήρου υπόθεση του Τηλυκράτη το πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο πιο «κεφάτος» παίκτης του, ο Μακρυγιάννης, σημείωσε δύο γκολ και στον αντίποδα ο Ναυπακτιακός δεν θύμιζε  ομάδα που πίστευε στο αποτέλεσμα.   Οι γηπεδούχοι είχαν  καλές συνεργασίες, ήταν πιο γρήγοροι ως ομάδα κι ατομικά και νικητές στις μονομαχίες. Φυσιολογικά στο 25΄ έγινε  το 1-0, όταν βγήκε η μπαλιά στον Μακρυγιάννη, το οποίο δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει κανείς και με άνεση πρόλαβε την έξοδο του Ανδρεόπουλου.  Στο  στο 34΄έγινε  το 2-0 πάλι με τον  Μακρυγιάννη, που ξεκινώντας από  αμφίβολη θέση οφσάιντ εντελώς ανενόχλητος πέρασε τον τερματοφύλακα και σκόραρε. Ο Τηλυκράτης στο 43΄  πέτυχε τρίτο γκολ με τον Ιασωνίδη, σε στατική φάση, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ κι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο  οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μα δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν  τις προσπάθειές τους και να ξαναμπούν στο παιγνίδι , αλλά στην Φωκίδα έγινε το 3-3 με τον Χαρδαλούπα και κανείς απ’ το Ναυπακτιακό δεν επικεντρώνονταν στο ματς με τον Τηλυκράτη, καθώς ό,τι καλό μπορούσε να προκύψει θα ήταν «ευγενική προσφορά» του αδιάφορου βαθμολογικά Αστέρα Ιτέας.
Πάντως η ομάδα της  Ναυπάκτου είχε δοκάρι στο 75΄με σουτ του Καμμένου, αλλά  πριν συμπληρωθούν δύο  λεπτά σε όμορφη ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων  ο Περιστέρης με άψογο  σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0. Μα ποιος νοιάζονταν;  Ο  Δαμιανός στην Ιτέα διαμόρφωνε το 4-3 υπέρ του γηπεδούχου Αστέρα, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ,  ενώ ο Τηλυκράτης ολοκλήρωνε το θρίαμβό του μ’ ένα εκπληκτικό γκολ του Κώστα Δημουλιά απ’ το κέντρο του γηπέδου και ακολούθησαν παρατεταμένοι πανηγυρισμοί για την άνοδό του.
ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Βρεττός, Καταγής Σ., Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Περιστέρης (77΄Γεωργάκης), Μακρυγιάννης, Κτενάς, Σιδέρης, Καταγής Γ. (59΄Ορφανός) ,Δημουλιάς.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Ανδριτσόπουλος, Φλέγκας, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης (46΄Αδραχτάς), Μιχαλόπουλος,  Θεοχάρης (78΄Θανασίος), Ψυχογιός, Καμμένος, Πιστιόλης.