Χαντμπολ: Στα «σαλόνια» με το… σπαθί τους

Ο στόχος είχε μπει χωρίς  περιστροφές από το περασμένο καλοκαίρι, άπαντες στην ομάδα το πίστεψαν, το πάλεψαν μέχρι την τελευταία στιγμή, ξεπέρασαν αντιξοότητες και η γυναικεία  ομάδα χάντμπολ του Παναιτωλικού βρέθηκε στην Α1 Εθνική από το βράδυ της Κυριακής. Οι κοπέλες του Γιώργου Ραμμόπουλου με ανεπανάληπτο πείσμα, με «ψυχή»  κέρδισαν τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 28 – 27 στο τελευταίο αγώνα των μπαράζ της Κοζάνης, «νικώντας» ακόμα και την άκρως εχθρική διαιτησία!

Διότι η άλλη  ενδιαφερόμενη ομάδα ήταν ο Άρης Θεσσαλονίκης, ο οποίος μπορεί να είχε κερδίσει τον Παναιτωλικό 22-20 το Σάββατο,  αλλά έχασε από τον Αρίωνα 25 – 19 κι ο Παναιτωλικός επικρατούσε 28 – 17 του Χιλιώτη Δράμας, το πρωί της Κυριακής. Τελικά προέκυψε τριπλή ισοβαθμία, όπου ο Αρίωνας κατατάχθηκε πρώτος με +5 στα γκολ, ο Παναιτωλικός δεύτερος με -1 στα γκολ και τον ακολούθησε στην Α1, ενώ ο Άρης έμεινε τρίτος κι εκτός  ανόδου με -4 τέρματα.
Οι διαιτητές Καζαντζίδης και Κυριακού στον αγώνα των κυανοκίτρινων κόντρα στην ομάδα της Πτολεμαΐδας ξεπέρασαν τον… εαυτό τους και αδικούσαν κατάφωρα τις κοπέλες του Παναιτωλικού. Όπως αποδείχθηκε δεν κατάφεραν να τις νικήσουν… Οι στιγμές του θριάμβου ήταν μοναδικές και ο ρεπόρτερ Παντελής Χατζηστυλιανός, που τις έζησε από κοντά, περιγράφει: «Ο «αρχιτέκτονας» αυτής της ομάδας ο Γιώργος Ραμμόπουλος έτρεχε πανηγυρίζοντας μέσα στο γήπεδο και όλη η ομάδα ήταν ένα κουβάρι. Δάκρυα χαράς, πανηγυρισμοί και μεγάλο γλέντι μέσα στο ΔΑΚ της Κοζάνης για μία ομάδα που άξιζε την άνοδο έχοντας χάσει μόλις μία φορά μέσα στη χρονιά».

411fbb98-710b-485d-a75e-7e5f474cf9f0

Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή ότι θα είναι αμφίρροπο κι ότι θα εξελίσσονταν σε… θρίλερ. Μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με διαφορά δύο γκολ και λίγο πριν το ημίχρονο με διαφορά 3 γκολ, αλλά οι διαιτητές καταλόγισαν εναντίον του δύο δίλεπτες αποβολές και ο Αρίωνας μείωσε στα δύο όταν  ο Παναιτωλικός έπαιζε με 5 παίκτριες. Νωρίς στο  ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Πτολεμαΐδας ισοφάρισε και στο 36ο λεπτό αποβλήθηκε η Εβελίνα Παύλου, οπότε οι κοπέλες του  Αρίωνα προηγήθηκαν  18 – 20. Οι  παίκτριες του Παναιτωλικού αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν με 21 – 20, ενώ στη συνέχεια του αγώνα είχαν σταθερά το προβάδισμα με δύο ΄ξη με ένα γκολ. Στο  58ο λεπτό η Λουμπαρδιά έκανε το 28 – 26, όμως η  Χατζηιωάννου μείωσε αμέσως σε 28 – 27 και στην τελευταία επίθεση  οι διαιτητές έκαναν ό.τι μπορούσαν να γυρίσουν τον αγώνα! Στην ύστατη προσπάθειά τους τους απέβαλλαν τον προπονητή του Παναιτωλικού,  Γιώργο Ραμμόπουλο,  έδωσαν  τη μπάλα στον Αρίωνα κι άφησαν την ομάδα του Αγρινίου στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα  με παίκτρια λιγότερη. Οι αντίπαλες έκανα  το σουτ με την Δέσποινα Τσερέπη, αλλά η τερματοφύλακας Αντιγόνη Σιάσου την νίκησε και η άνοδος ήταν γεγονός.

«Ο «αρχιτέκτονας» αυτής της ομάδας ο Γιώργος Ραμμόπουλος έτρεχε πανηγυρίζοντας μέσα στο γήπεδο και όλη η ομάδα ήταν ένα κουβάρι. Δάκρυα χαράς, πανηγυρισμοί και μεγάλο γλέντι μέσα στο ΔΑΚ της Κοζάνης για μία ομάδα που άξιζε την άνοδο έχοντας χάσει μόλις μία φορά μέσα στη χρονιά»

Η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου ήταν ξανά η πρώτη σκόρερ με 9 τέρματα και την ακολούθησε η  Αναστασία Παπαδοπούλου με 7 τέρματα, πραγματοποιώντας  ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της στον  Παναιτωλικό. Η Λουμπαρδιά πέτυχε ένα «χρυσό» γκολ στα τελευταία λεπτά και ήταν  εντυπωσιακή Αντιγόνη Σιάσου με  μεγάλη εμφάνιση, σε βαθμό που ο  προπονητής  του Αρίωνα ακούστηκε να της λέει: « Σήμερα μας ξεφτίλισες. Κατέβασες «ρολά»».

b33954e7-a138-464a-a9e4-1ea51920a228

Με ανακοίνωσή της,   η ΠΑΕ Παναιτωλικός συνεχάρη την ομάδα Χάντμπολ για την άνοδο στην Α1 Εθνική: «Η ΠΑΕ Παναιτωλικός συγχαίρει την ομάδα Χάντμπολ Γυναικών του Συλλόγου μας, που μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλό της, με δύο νίκες στους αγώνες μπαράζ που έγιναν το Σαββατοκύριακο στην Κοζάνη, εξασφάλισε την άνοδό της στην Α1 Εθνική κατηγορία».

Πεντάλεπτα: 2 – 2, 4 – 3, 6 – 6, 9 – 8, 12 – 11, 16 – 14 (ημιχρ.), 18 – 18, 21 – 20, 24 – 22, 25 – 23, 25 – 24, 28 – 27.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Αργύρη (Τ/Φ), Κορομηλά 5, Κολοβού, Δήμου 3, Θεοδώρου, Παυλίδου, Σωτηρίου, Παπαδοπούλου 7, Παύλου 1, Καγγελάρη 2, Κωνσταντινίδου 9, Λουμπαρδιά 1, Αποστολοπούλου.

ΑΡΙΩΝ (Σωκράτης Βακάλης): Πουμπουλίδου (Τ/Φ), Εσκιτζή (Τ/Φ), Χατζηιωάννου 2, Γιώβη 8, Τσερέπη Δημ. 4, Αθανασίου, Αμανατίδου 3, Θεοφυλακτίδου, Μάλγαρη, Τσερέπη Δεσπ. 3, Ευσταθιάδου, Πετρίδου, Ζώρου, Τσαναξίδου 2, Νικολαΐδου 4, Παπαδοπούλου 1.