Στην Α΄ΕΠΣΝΑ και το Λουτρό

Χρειάστηκε να περάσει από «Συμπληγάδες» κι από επιπλέον αγώνα μπαράζ για να καταφέρει ο Αμβρακικός Λουτρού να επανέλθει στην Α΄Κατηγορία Αιτωλοακαρνανίας, μετά από δύο χρόνια. Η ομάδα του Ηρακλή Στασινού κέρδισε χθες στο Δοκίμι τον Αετό Σταμνάς με 1-0, από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γόγα στο 28ο λεπτό και πανηγύρισε την άνοδο, ενώ οι ηττημένοι του Αετού εύχονται άνοδο του Ναυπακτιακού.

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός Παναιτωλίου στα μπαράζ για την παραμονή με το 1-1 κόντρα στον ΑΟ Αρχοντοχωρίου, έτσι όπως διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Βασίλη Νταλάκου πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Τσαντώνη, στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως στο 88΄από αυτογκόλ του Λιαμέτη έγινε το 1-1 και σα να μην έφτανε αυτό οι ερυθρόλευκοι έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον έμπειρο Στέφανο Γκορόγια που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Μένει ένα ακόμα παιγνίδι ανάμεσα σε ΑΟ Αρχοντοχωρίου και ΑΕ Παλαιοπαναγιάς, το οποίο  θα διεξαχθεί το Σάββατο 7 Μαΐου (το γήπεδο δεν έχει οριστεί ακόμα). Αν υπάρξει νικητής σ’ αυτό το ματς, αυτός θα παραμείνει στην Β΄ΕΠΣΝΑ και το Παναιτώλιο θα προσδοκά άνοδο του Ναυπακτιακού για να μείνει στην Κατηγορία. Σε περίπτωση ισοπαλίας στις  7 Μαΐου θα ισοβαθμήσουν και οι τρεις ομάδες, επομένως θα χρειαστούν κι άλλοι αγώνες.

Συμπληρώθηκε η τεράδα με Κωστακιούς

Μετά τον Τηλυκράτη στην ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας ανέδειξε πρωταθλητή και η ΕΠΣ Άρτας, οπότε η τετράδα των ομάδων που θα διεκδικήσουν άνοδο στην Γ΄Εθνική είναι πλέον γνωστή. Η Αμβρακία Κωστακιών κατέκτησε τον τίτλο στην Άρτα με το 1-1 κόντρα στον φιλοξενούμενο Σκουφά Κομποτίου.

Ο πρωταθλητής Αιτωλοακαρνανίας, Ναυπακτιακός Αστέρας, την 1η Αγωνιστική (Κυριακή 15/05) θα παίξει στην έδρα του Αστέρα Ιτέας, την 2η Αγωνιστική (Τετάρτη 18/05) θα υποδεχθεί τον Τηλυκράτη Λυκάδας κι την  3η Αγωνιστική (Κυριακή 22/05) θα πάει στην Άρτα για να παίξει με την Αμβρακία Κωστακιών.  Στον  δεύτερο γύρο των μπαράζ θα υποδεχθεί τον Αστέρα Ιτέας για την  4η Αγωνιστική (Τετάρτη 25/05), στη συνέχεια για την  5η Αγωνιστική (Κυριακή 29/05) θα παίξει στην Λευκάδα με τον Τηλυκράτη και θα τελείωσει στη Νάυπακτο  (Κυριακή 05/06) κόντρα στην  Αμβρακία Κωστακιών.