Μεγάλες στιγμές από τον ΑΟΑ

Αν ο αθλητισμός είναι για τον φίλαθλο χαρά, θέαμα, πανηγυρισμός, περηφάνια, τότε ο ΑΟ Αγρινίου αποτελεί την ομάδα που το κάνει πράξη, αφού μέσω του…

f72c5f16-00c4-44d5-ad71-b9f3a55f14d3

Αν ο αθλητισμός είναι για τον φίλαθλο χαρά, θέαμα, πανηγυρισμός, περηφάνια, τότε ο ΑΟ Αγρινίου αποτελεί την ομάδα που το κάνει πράξη, αφού μέσω του μπάσκετ δεν σταματά να τα προσφέρει απλόχερα στους φιλάθλους της περιοχής. Την Κυριακή πέτυχε αυτό που κανείς σε όλη την Ελλάδα δεν περίμενε. Αντιμετώπισε τον πανίσχυρο και πρωταθλητή Αίολο  Αστακού και τον νίκησε με 75-73,  κάτι που ήταν πολύ παραπάνω απ’ ότι είχε «υποσχεθεί» ο Χρήστος Μυριούνης, λέγοντας «θα πρέπει να “ματώσουν” για να μας  κερδίσουν».

Ο ΑΟΑ δεν είχε κίνητρο όσον αφορά τους αριθμούς, μόνο να τέρψει τον κόσμο του, να τον  ευχαριστήσει για την ανεπανάληπτη συμπαράσταση όλη τη σεζόν και να καταδείξει ότι αυτή η ομάδα μπορεί να πετύχει πολλά ακόμα στο μέλλον, με αφετηρία τις βάσεις που έχουν  μπει. Όμως ο Αίολος παρατάχθηκε στο ΔΑΚ Αγρινίου για να διευρύνει το τρομερό σερί των 25 νικών σε 25 αγώνες και να αποδείξει πως είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στην μπασκετική Αιτωλοακαρνανία.

Η ομάδα του Αγρινίου με ανεπανάληπτο  πάθος στο παιγνίδι της χάρισε σπάνιες στιγμές στον κόσμο της που «πλημμύρισε» τις κερκίδες. Στην αρχή του αγώνα  κυριαρχούσε η νευρικότητα  και η  αστοχία, αλλά ο ΑΟΑ κατάφερε να τελειώσει το δεκάλεπτο με 17-15 υπέρ του και στην 2η περίοδο  παρουσιάστηκε με «γυαλισμένα» μάτια. Με άμυνα για σεμινάριο οι παίκτες του Μυριούνη περιόρισαν τους πρωταθλητές στους  7 πόντους και στην   επίθεση τα τρία τρίποντα του Ναούμη, από ένα των Παραπούρα και Γεωργούλα  και η συνολική παρουσία της ομάδας «έχτισαν» στο ημίχρονο διαφορά με δεκατρείς πόντους,  35-22.

b169dfaf-a97b-4572-8582-32abc6dd92a9

Στο δεύτερο ημίχρονο κάποια λάθη των διαιτητών  κατά των γηπεδούχων, ειδικά όταν  στα τρία λεπτά είχαν καταλογίσει πέντε φάουλ σε παίκτες του ΑΟΑ  έναντι κανενός στους φιλοξενούμενους,  έδωσαν κι άλλα «φτερά» στον Αίολο, του οποίου οι παίκτες ήθελαν να αποδείξουν την υπεροχή τους.  Με άμυνα ψηλά που «βραχυκύκλωσε» τους γηπεδούχους κι έναν Κακλαμάνο να σκοράρει «κατά βούλησιν», η ομάδα του Αστακού πλησίαζε στο σκορ όμως Μπαρούχας, Μήτσου και Μπερερής πρωταγωνίστησαν ώστε ο ΑΟ να κρατήσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (47-43).

Στο  τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου έδειξε πόσο ατρόμητη ήταν μπροστά στον αντίπαλο των παικτών οι οποίοι θήτευσαν χρόνια στην Α1. Ο συγκλονιστικός Γεωργούλας και πρώτος παίκτης  του αγώνα έφερε τον ΑΟΑ στο 55-48, ο Αίολος ισοφάρισε  (55-55) και οι γηπεδούχοι έδειξαν καρδιά μεγάλων παικτών.   Πήγαιναν  πόντο- πόντο με τους πρωταθλητές  και  παρότι στα 27 δευτερόλεπτα  πριν τη λήξη  το σκορ ήταν  60-62 υπέρ του Αίολου,  ο Μήτσου με δύο  βολές έκανε το  62-62. Ο Κακλαμάνος επιχείρησε  άσχημη  πάσα, ο Ναούμης έφυγε  στον αιφνιδιασμό και παρότι  είχε διάδρομο προς το καλάθι και περίπου τέσσερα  δευτερόλεπτα στην διάθεσή του, από απειρία,   πέταξε την μπάλα για  τρίποντο νομίζοντας πως  δεν προλάβαινε.

686d3e92-0176-484f-b92e-87979c123d26

Ο αγώνας  θα κρίνονταν  στην παράταση, όπου ο  κορυφαίος του γηπέδου και αρχηγός Κώστας Γεωργούλας δεν δέχονταν να χαθεί αυτό το παιγνίδι, ούτε κανείς απ’ τους συμπαίκτες του. Οι  φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι  που λύγισαν στο πείσμα του ΑΟΑ και στο τελευταίο λεπτό τη μια στιγμή η αγωνία κορυφώνονταν, την άλλη ξεσπούσαν όλοι σε ιαχές και εκδηλώσεις πίστης στη νίκη, η οποία τελικά ήλθε με 75-73, καθώς  το παιγνίδι τελείωσε μέσα σε ντελίριο όταν ο Μπερερής πετούσε τη μπάλα ψηλά και μακριά,  μετά το ριμπάουντ.

Στατιστικά

Α.Ο. Αγρινίου: βολές: 19/30 -  δίποντα: 16/35 - τρίποντα: 8/22 - Αμυντικά ριμπάουντ: 37 -επιθετκά ριμπάουντ:6  - Λάθη:15 -  Ασίστ:8

Αίολος Αστακού: βολές: 20/43 - δίποντα: 19/49 - τρίποντα: 5/18 - Αμυντικά ριμπάουντ:30 - Επιθετικά ριμπάουντ 9 -  Λάθη:11 - Ασίστ:8

Δεκάλεπτα:Α:17-15 Β:35-22 Γ:47-43 Δ:62-62 Π:75-73

Α.Ο.Α. (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 7(1), Ναούμης 13(3), Μπαρούχας 7, Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας 23(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας, Κόκκιος, Δασκαλάκης

ΑΙΟΛΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 14(1), Μπεκατώρος, Παππάς 9(2), Θανόπουλος 1, Κακλαμάνος 16(2), Κιτσούλης 11, Καλατζής, Χαρισμίδης 1, Λυμπάρης 12, Μακρής 2, Κατσαρές 7.