Το «σήκωσε» στο Θέρμο, ο Ναυπακτιακός

Με πολυάριθμους φίλους του να το πανηγυρίζουν ο Ναυπακτιακός Αστέρας αναδείχθηκε  πρωταθλητής της Α΄ΕΠΣΝΑ μετά το 0-0 στην έδρα του Ν.  Θέρμιου  Απόλλωνα. Πρωταθλητές έχουν πλέον μπροστά τους την μεγάλη πρόκληση των μπαράζ για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, όπου θα συναντήσουν τον Τηλυκράτη Λευκάδας, τον Αστέρα Ιτέας και τον πρωταθλητή Άρτας που θα αναδειχθεί την Μ. Τετάρτη ανάμεσα σε Κωστακιούς και Κομπότι. Δύο από τις τέσσερις πρωταθλήτριες των ΕΠΣ της περιοχής μας θα ανέβουν στην Γ΄Κατηγορία.

Με 1.500 φιλάθλους έγινε το ματς στο Θέρμο χωρίς καμία  εκτροπή  και στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον αέρα να τους ευνοεί είχαν κάποια υπεροχή.  Η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου έπαιζε για δύο αποτελέσματα και δεν είχε λόγους να δώσει  ρυθμό στο παιγνίδι, μα  προτίμησε να κλείσει σωστά τους χώρους για να μην διατρέξει κινδύνους. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισαν διαδρόμους και η καλύτερη φάσης τους στο πρώτο 45λεπτο ήταν μια  απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κράνη που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ανδρεόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο  η εικόνα διαφοροποιήθηκε σε μερικά σημεία. Ο Ναυπακτιακός έγινε πιο επιθετικός και η ομάδα του Γιώργου Γιάκου δεν είχε τα στοιχεία να πάρει τα ηνία του αγώνα, αν και δημιούργησε ορισμένες φάσεις. Μάλιστα ο Κράνης είχε  δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά ο Ανδρεόπουλος αντέδρασε σωστά και στο 62΄ο  Καμμένος έβγαλε τον Ψυχογιό απέναντι στο Δημητρίου, όμως ο παίκτης  του Ναυπακτιακού σούταρε άουτ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο τέλος δύο φορές για πέναλτι, μία για χέρι σε προσπάθεια του Κράνη και μία για ανατροπή του Καρβελά και στο 89ο λεπτό ο  Ανδρεόπουλος έχασε  τη μπάλα, ο Κράνης πλάσαρε και ο Δημόπουλος που είχε καλύψει την εστία απομάκρυνε με κεφαλιά πριν την  γραμμή τέρματος. Στο τελευταίο λεπτό σε πλασέ του Κώστα Ψυχογιού  Δημητρίου απέκρουσε έξοχα.

Μετά τη λήξη από τον πολύ καλό διαιτητή  Ντζανη οι  παίκτες  του Ναυπακτιακού ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς με τον κόσμο τους, που τους ακολούθησε στο Θέρμο και στο μεταξύ αντίκρισαν κόκκινη κάρτα οι Κώστας Κοκώνης και Κώστας Δημόπουλος για διαπληκτισμό.

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Κοκώνης Κ., Βασιλάρης (74΄ Ψηφής), Ράπτης, Κοκώνης Ε., Τζαμαλής, Τόσκα, Καλοκαίρης, Αγγέλης (87΄ Μπρέσιακας), Κράνης, Καρβελάς.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Καραγιάννης (76΄ λ.τ. Βρουσάι), Φλέγγας, Δημόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Δημητρακόπουλος (64΄ Πιστιόλης), Θεοχάρης, Ψυχογιός, Μιχαλόπουλος (55΄ Καμμένος), Ανδριτσόπουλος.