Τώρα οι δυο τους

Μετά την 4η Αγωνιστική των play – offs και πρώτη του δευτέρου γύρου,  η Φλόγα Παλαιομάνινας έχει βγει νοκ-  άουτ και η υπόθεση του πρωταθλητή θα κριθεί μεταξύ του   Ναυπακτιακού Αστέρα  και του Ν. Θέρμιου Απόλλωνα. Το μεταξύ τους ματς την προσεχή Κυριακή θα είναι για την τελευταία Αγωνιστική των μπαράζ κι ενώ η Φλόγα ήδη δήλωσε την αποχώρησή της από αυτή τη διαδικασία.

Άλλωστε τα όσα έγιναν στο παιγνίδι του Ναυπακτιακού με την   Φλόγα είναι το θέμα των ημερών για το ποδόσφαιρο της Αιτωλοακαρνανίας, αλλά  έχει πάρει έκταση κι εκτός του Νομού. Η τραγική διαιτησία του Ναυπάκτιου διαιτητή Στυλιαρά υπέρ της ομάδας της Ναυπάκτου,  με λάθη που δεν γίνεται να κάνουν ούτε πρωτάρηδες διαιτητές, είχε  ως αποτέλεσμα την αποχώρηση της Φλόγας κι είναι επίσης πολύ πιθανό ο Χρήστος Κουτσομπίνας με το Νίκο Χολέβα να σταματήσουν να ασχολούνται ως διοικητικοί παράγοντες, καθώς δηλώνουν απογοητευμένοι – αν όχι αηδιασμένοι-  με την αντιμετώπιση που είχε η ομάδα τους όλη τη σεζόν.

Ο Ν. Θέρμιος Απόλλων που νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο Αντιρρίου την Τετάρτη θα… ξεκουραστεί, αφού η Φλόγα αποσύρθηκε, ενώ ο Ναυπακτιακός θα αντιμετωπίσει τον… γείτονα και βαθμολογικά αδιάφορο Ατρόμητο Αντιρρίου. Ο Ναυπακτιακός έχει έναν πόντο παραπάνω από τον Θέρμιο και βάσει δεδομένων αυτή η διαφορά θα παραμείνει, οπότε στο Θέρμο οι γηπεδούχοι θα χρειάζονται μόνον νίκη για στεφθούν πρωταθλητές και ο Αστέρας θα παίζει για δύο αποτελέσματα.

Η διαμαρτυρία – καταγγελλία

Με επικεφαλίδα την  φράση «Τα «γραμμάτια» κάποτε ξεπληρώνονται» το ΔΣ της Φλόγας τοποθετήθηκε όσον αφορά τον αγώνα στη Ναύπακτο και το ρόλο του διαιτητή Στυλιαρά, χρησιμοποιώντας «σκληρή» γλώσσα και αναφέροντας:

«Σήμερα 16 – 4 – 2016 στη Ναύπακτο στον αγώνα play – off μεταξύ του Ναυπακτιακού Αστέρα και της Φλόγας Παλαιομάνινας ο διαιτητής Στυλιαράς ανέλαβε να εκτελέσει δύο εντολές.

Πρώτον ξεπλήρωσε το περσινό φιάσκο της ΕΠΣΝΑ στον προτελευταίο αγώνα των play – off ανάμεσα στο Ναυπακτιακό και την Α.Ε.Μ.  και δεύτερον τις υποσχέσεις που έδωσε στις ομάδες της περιοχής του όταν ανέλαβε να μαζέψει ψήφους για την παράταξη Παπαχρήστου στις εκλογές της ΕΠΣΝΑ πέρσι το καλοκαίρι.

Η κυριαρχία της ομάδας της Φλόγας ήταν από την αρχή εμφανής και ήρθε φυσιολογικά το 0 – 1, ενώ στη συνέχεια υπήρχαν οι ευκαιρίες για το 0 – 2. Στην εξέδρα ήδη είχαν αρχίσει οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων του Ναυπακτιακού για την απόδοση των παικτών τους και τότε ανέλαβε δράση ο διαιτητής.

Τα εκνευριστικά σφυρίγματα υπέρ των γηπεδούχων και η διακοπή του ρυθμού της ομάδας μας έγιναν κανόνας.

Στο 38΄ το ανύπαρκτο φάουλ που καταλόγισε έφερε το 1 – 1. Στο επόμενο λεπτό η ανατροπή του ποδοσφαιριστή μας Σωτήρη Κόκκαλη μέσα στην περιοχή έγινε κίτρινη κάρτα για θέατρο. Το αποκορύφωμα ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Στην  επίθεση της ομάδας μας χρεώθηκε ανύπαρκτο φάουλ στον ποδοσφαιριστή μας Χριστόπουλο και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε η ανακάλυψη πέναλτι και η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του αμυντικού μας Σπύρου Σωτηρόπουλου, την ώρα που ο τερματοφύλακάς μας Γιώργος Καραγκούνης είχε αποκρούσει τη μπάλα.

Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες και ο διαιτητής απώθησε τους ποδοσφαιριστές μας Βαγγέλη Αντωνόπουλο και Νίκο Νταλαπέρα. Το πέναλτι εκτελείται μετά από τρία λεπτά και γίνεται το 2 – 1.

Όλοι οι παίκτες της ομάδας μας χειροκρότησαν ειρωνικά το διαιτητή χωρίς να δοθεί κίτρινη κάρτα.

Τα λάθη δεν είναι ανθρώπινα όπως διατείνονται κάποιοι κομπορρήμονες διαιτητοπατέρες.

Αυτή είναι η εικόνα σας κύριοι της ΕΠΣΝΑ. Σας περιγελούν ακόμα και οι ομάδες που ευνοείτε.

Κάνατε το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο έρμαιο των επιδιώξεών σας».

Η γνωστοποίηση αποχώρησης

Το παιγνίδι της Φλόγας με το Ναυπακτιακό έγινε Σάββατο και το ίδο βράδυ η Διοίκηση κάλεσε σε συνάντηση παίκτες και προπονητή,  για το μεσημέρι της Κυριακής. Μετά από αυτή τη συνάντηση βγήκε οριστικά η απόφαση αποχώρησης από τα πρωτάθλημα, συνοδευόμενη με την ακόλουθη ανακοίνωση:

Η ΦΛΟΓΑ Παλαιομάνινας ανέπτυξε δραστηριότητα στην ευρύτερη περιοχή του Αγρινίου με σεβασμό στις αρχές του αθλήματος του ποδοσφαίρου. Δεν δώσαμε ποτέ δικαιώματα να σκεφθεί κανείς ότι ξεφύγαμε έστω και για μια στιγμή από αυτές τις αρχές και το ήθος που διαμορφώσαμε. Τον τελευταίο χρόνο οργανώσαμε διοικητικές βάσεις για να επιδιώξουμε το επόμενο μεγάλο βήμα με την  συμμετοχή μας σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα αυτό της Γ’ Εθνικής.

Δυστυχώς τα γεγονότα και οι συνεχόμενες αδικίες στο φετινό (κυρίως) και το περσινό πρωτάθλημα με αποκορύφωμα το «έγκλημα» του περασμένου Σαββάτου στο παιχνίδι με την Ναύπακτο, μας αναγκάζουν να μην έχουμε άλλη επιλογή από την αποχώρηση. Στο ίδιο μήκος κύματος και οι απόψεις των ποδοσφαιριστών μας που απογοητευμένοι λένε ότι δεν έχει νόημα να αγωνιζόμαστε έτσι. Σεβόμαστε την άποψη τους και τους συγχαίρουμε όλους (προπονητές και ποδοσφαιριστές) για την προσπάθεια και την επαγγελματική συμπεριφορά τους όλη τη χρονιά.

Οι διαβεβαιώσεις, κατά καιρούς, των υπευθύνων ότι όλα παίζονται στον αγωνιστικό χώρο δεν είχαν αντίκρισμα. Προφανώς εννοούσαν ότι οι εντολές τους εκτελούνταν από τα όργανα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Σε κάθε αγώνα καιροφυλακτούσε ένας διαιτητής να μας οδηγήσει σε απώλεια βαθμών και όλα για όλα παίχθηκαν στο πιο κρίσιμο παιχνίδι, αυτό με την Ναύπακτο. Ντροπή.

Η ομάδα μας δεν ασχολείται με την συνέχεια αυτού του αναξιοπρεπούς πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στην ΕΠΣΝΑ και στην Επιτροπή Διαιτησίας για τα κατορθώματα τους και «καλή επιτυχία» στον πρωταθλητή τους.

Το γύρισε στο.. πιτς – φιτίλι

Ο Ναυπακτιακός  επικράτησε της Φλόγας Παλαιομάνινας με 3-1 στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο, παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί, αλλά τα συνεχόμενα λάθη του Στυλιαρά, μετά το 0-1,  διαμόρφωσαν το 2-1 στο ημίχρονο κι έφεραν τη Φλόγα να παίζει με δέκα παίκτες.

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν φανερά ανώτερη από το δεκάλεπτο και μετά, ενώ αυτή του Δημήτρη Θεοδοσίου στάθηκε άτυχη καθώς έχασε από νωρίς με τραυματισμό τον Πιστιόλη.  Στο 23ο λεπτό  ο Νταλαπέρας εκτέλεσε το κόρνερ   με μακρινή πάσα  και ο Νάκος με σουτ από το ημικύκλιο έκανε το  0 – 1. Στο 38΄ ο Μιχαλόπουλος εκτέλεσε φάουλ (που λανθασμένα καταλογίστηκε) κι ο Ζαχαρόπουλος  ισοφάρισε με καλοζυγισμένη κεφαλιά. Πέναλτι που φάνηκε να γίνεται στο 40΄ πάνω στον  Κόκκαλη δεν δόθηκε και στο  45΄ εξελίχθηκε η φάση του αγώνα. Ο Στυλιαράς ήταν ο μόνος που είδε πέναλτυ υπέρ του Δημητρακόπουλου (από τον  Σωτηρόπουλο) ενώ φίλαθλοι, ποδοσφαιριστές, παράγοντες και δημοσιογράφοι είχαν μείνει άφωνοι και προσπαθούσαν να καταλάβουν τι καταλόγισε και τι είδε! Μάλιστα ο  παίκτης  της Φλόγας  αποβλήθηκε – για την υποτιθέμενη παράβαση-  και το πέναλτι εκτελέστηκε μετά από τρία λεπτά από το Γιώργο Θεοχάρη που έκανε το 2 – 1. Οι παίκτες της Φλόγας πήγαν στη σέντρα χειροκροτώντας σχεδόν όλοι ειρωνικά το Στυλιαρά που σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου και δεν τιμώρησε κανένα για την διαπόμπευσή  του .

Στο δεύτερο  ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι, παρότι με παίκτη λιγότερο, αλλά το τραίνο είχε χαθεί και ο διαιτητής έκανε τα πάντα για μην υπάρχει ρυθμός στο ματς. Στο 66΄ έμειναν και οι γηπεδούχοι  με δέκα  παίκτες αφού ο  Μιχαλόπουλος πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο  77΄ ο Θεοχάρης πέρασε έξοχη  κάθετη πάσα στον  Ψυχογιό,  που με πλασέ έκανε το 3 – 1.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Καραγιάννης, Καλαβρουζιώτης, Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος (57΄ Θανασιός), Δημητρακόπουλος, Θεοχάρης, Πιστιόλης (9΄ λ.τ. Ψυχογιός), Μιχαλόπουλος, Ανδριτσόπουλος (73΄ Βρουσάι).

ΦΛΟΓΑ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Ντζιμάνης, Καντάνης (79΄ Ξευγένης), Χριστόπουλος, Νταλαπέρας (71΄ Βασιλογιάννης), Κόκκαλης, Νάκος (66΄ Ζαχαράκης), Δερβίσης.

Στην επανάληψη τα γκολ

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης ο Θέρμιος Απόλλων  κέρδισε στο γήπεδο Θέρμου τον Ατρόμητο Αντιρρίου με σκορ 3-0 και πέρασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα των μπαράζ. Το πρώτο ημίχρονο ο Θέρμιος σπατάλησε κλασσικές ευκαιρίες και στο δεύτερο σημείωσε τρία γκολ. Στο  το 48′  ο Ηλιόπουλος ανέτρεψε τον Καρβελά μέσα στην περιοχή και το πέναλτι εκτέλεσε  εύστοχα ο Τόσκα, στο 58΄ο  Αγγέλης  με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-0 και  στο 88΄ ο Κώστας Κοκώνης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Κ.Κοκώνης, Στεργίου (λ.τ. 68′ Ψηφής), Ράπτης, Ευ.Κοκώνης, Τζαμαλής (85′ Τσινιάς), Τόσκα, Καλοκαίρης, Αγγέλης (80′ Μπρέσιακας), Κράνης, Καρβελάς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Θανασιός (77′ Παπαδόπουλος), Αποστολόπουλος, Βήτος, Ηλιόπουλος, Πετσίνης, Μανδέλος (69′ Ευθυμιόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Παπαποστόλόπουλος, Αλεξόπουλος (77′ Αραπογιάννης).

Πάλι στο «και… πέντε»

Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου για μία ακόμα σεζόν «έσωσε την παρτίδα» στο τέλος κι αυτή τη φορά το έκανε με πολύ εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας εκτός έδρας 1-3 τον Αλικυρναϊκό  Αγίου Θωμά, ο οποίος υποβιβάζεται στην Β΄Κατηγορία.

Η ομάδα του Γιώργου Ζήκου ήθελε μόνο νίκη και προηγήθηκε στο 8΄ με ψηλοκρεμαστό πλάσε του Καλοκαίρη  κι ενώ ο  Γαβρίνας είχε δοκάρι στη συνέχεια   στο 45΄ο Καλοκαίρης με νέο ψηλοκρεμαστό πλάσε διαμόρφωσε το 0-2.  Στο 50΄ο νεοεισελθών Αθανασόπουλος μείωσε  με κεφαλιά σε 1-2, αλλά όχι  μόνο δεν ήλθε η πολυπόθητη ισοφάριση για τους γηπεδούχους, μα στο 90΄ σε αντεπίθεση έγινε το  1-3 από τον Γούργαρη.

ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Τσιλιγιάννης, Κάλτσης, Μαντέλος, Ζέρβας Γ., Φράγκος, Κάκκος, Βασιλείου (84΄Αχτύπης), Τριφιάτης Σ. (46΄Αθανασόπουλος), Γαβρίνας, Κέσκος (46΄Τριφιάτης Γ.), Σακελαρόπουλος.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Γιώργος Ζήκος):  Μπούτιβας Μ., Σαγανάς, Ματσίγκας, Ρουσογιάννης, Αλεξάκης, Μπούτιβας Α., Βαγενάς, Ζαλοκώστας (81΄Κουτούμπας), Τσώνης, Γούργαρης, Καλοκαίρης (72΄Μπαμπάτσικος).

4 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 1 1-10

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Β΄ΕΠΣΝΑ

Νίκη ανόδου για το Λουτρό

Ο Αμβρακικός Λουτρού νίκησε 2-0 την ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου στα μπαράζ των δευτεραθλητών για την  άνοδο, με τα γκολ Παγώνη και Αυγέρη. Οι νικητές έχουν τρεις βαθμούς, όσους και ο Αετός Σταμνάς, αλλά υπερτερούν διότι έχουν  κερδίσει την ΑΕΚ με ένα γκολ περισσότερο κι απομένει πλέον το μεταξύ τους ματς (Σταμνά- Λουτρό). Πάντως μπορεί  να ανέβουν και οι τρεις ομάδες. Η δεύτερη με άνοδο του πρωταθλητή στην Γ΄Εθνική, αλλά και η τρίτη εάν παράλληλα η Φλόγα αποσυρθεί εντελώς αλλά και να μην δηλώσει συμμετοχή, ή αν υπάρξει συγχώνευση ανάμεσα σε ομάδες του Δήμου Θέρμου.

Ο Αετός Ξηρομέρου είναι οριστικά η δεύτερη ομάδα του 3ου Ομίλου που υποβιβάζεται, μετά το 2-2 στο Αρχοντοχώρι, το οποίο θα πάει σε νέα  μπαράζ με Παναιτώλιο και Παλαιοπαναγιά και η κλήρωση  για τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων θα γίνει  σήμερα.