Χωρίς αντίκρυσμα η νίκη

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννενα με 58-44   στα play offs της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να έχει πιθανότητες για την άνοδο στην Γ΄Εθνική, καθώς αυτό έχει γίνει υπόθεση που αφορά αποκλειστικά τη Νικόπολη Πρέβεζας και τον Βίκο  Ζαγοροχώρια.   Πρώτη νίκη, πάντως,  για την ομάδα του Γιώργου Σταθάτου, η οποία προηγήθηκε  23-20  στην  πρώτη  περίοδο και στο ημίχρονο 31-29. Στα άλλα δύο δεκάλεπτα με αφετηρία την  καλή αμυνα και την  επιθετική δεινότητα των Δούρου και Γκρέκα η διαφορά εκτοξευτηκε στους δέκατέσσερις πόντους  για το τελικό 58-44. Δεκάλεπτα:Α:23-20 Β:8-9 Γ:14-8 Δ:13-7,  ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Χασανάι, Πολύχρονος 4, Κονίδας, Δούρος 24(4), Σταθάτος Π. 9(2), Χοχτούλας Δ., Τσιφτιλής, Τσιλιγιάννης, Γκρέκας 15(2), Βλαχογιάννης 2, Σταυρόπουλος 2, Βαρελάς 2, ΠΑΣ Γιάννενα(Παπανικολάου): Ντούσκος 3(1), Ματσάγγας 15(1), Σπυρίκος, Κοντοκωστόπουλος, Μακρής 3, Τσιρώνης 6, Κοτσώνης, Κοντζές, Καρκαντζέλλος 2, Θεοχάρους 15, Λύγδας, Μπιλανάκης.

Η βαθμολογία των play offs σε  3 αγώνες: Νικόπολη Πρέβεζας 6, Βίκος Ζαγοροχώρια 5, ΠΑΣ Ναυπάκτου 4, ΠΑΣ Γιάννενα 3. Η επόμενη αγωνιστική:ΠΑΣ Ναυπάκτου- Βίκος Ζαγοροχώρια, ΠΑΣ Γιάννενα-Νικόπολη Πρέβεζας.

———————————————————————————————————————————————————–

Σε απόσταση βολής ο Χ. Τρικούπης

Η πορεία πρωταθλητισμού, το τελευταίο διάστημα, συνεχίζεται για τον  Χαρίλαο Τρικούπη καθώς σε ενα μήνα κέρδισε όλους τους πρωτοπόρους και σταθεροποιείται την 3η θέση της βαθμολογίας στον Όμιλό του, στην Γ΄Εθνική, με σοβαρές πιθανότητες για άνοδο ως επιλαχούσα ομάδα. Θετική εξέλιξη ότι έχασε ο ΚΑΟΚ και η διαφορά βρίσκεται στους δύο πόντους από τις ομάδες της 4ης θέσης.  Την Κυριακή νίκησε τον Απόλλωνα Αθηνών, που θεωρείται ήδη  πρωταθλητής και προέρχονταν από 19 συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα του Μεσολογγίου μπήκε αποφασισμένη  στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 26-12 στην πρώτη περίοδο, αλλά ο  Απόλλωνας αντέδρασε βρήκε τρόπους απέναντι  στην άμυνα του Χ. Τρικούπη  στο δεύτερο δεκάλεπτο και  μείωσε 44-40 στο  ημίχρονο. Με τους  Μουράτγλου, Βουρνά, Ψάλτου και Γεωργιάδη να «ανεβάζουν στροφές»  στην επίθεση και την άμυνα των γηπεδούχων να γίνεται πιο αποτελεσματική η διαφορά αυξήθηκε στην 3η περίοδο  στους δέκα πέντε πόντους ( 68-53). Ο Απόλλωνας πλησίασε στο σκορ στην 4η περίοδο και ο έμπειρος  Ντίνος Σταυρόπουλος με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μεσολογγίου (76-69).

Πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο Απόλλωνας ως  πρωταθλητής της Κατηγορίας από τον Δήμαρχο Μεσολογγίου, Νίκο Καραπάνο,  όπως και ο και ο Υπεύθυνος ακαδημιών του Απόλλωνα Χρηστος Ασημακόπουλος (που διετέλεσε παίκτης και προπονητής του Χαρίλαου Τρικούπη στο παρελθόν),  απο τον Πρόεδρο της ΕΣΚΑΒΔΕ Κώστα Νικάκη.  Δεκάλεπτα:26-12 18-28 24-13 08-16

Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ζωντός):  Ιωάννου 6,Βουρνάς 10,Ζαμπέτης 7(1),Δημητρόπουλος,Μπαλτάς,Μουράτογλου 14(1),Σταυρόπουλος 14,Καρβέλης,Γεωργιάδης 10(1),Παπαγεωργίου 2,Ψάλτου 13,Καρέτσος

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Χουχουλής-Χαντζής): Κοντούδης 12(4),Πετρόπουλος 6,Μανιάς 2,Κουτσούμπας 3(1),Αρναουτάκης 9(1),Παπουτσής,Αθανασάκης,Πάντσιος 6(2),Θυμνιός 15,Τσελεμπής 4,Νιότης,Σιώμος 12

Στα υπόλοιπα παιγνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:  Πόλις Καλλιθέας-Οίαξ Ναυπλίου 80-54, Γλαύκος-ΚΑΟΚ 75-64, Ακράτα-Κεραυνός Αιγίου 66-62, ΦΕΑ Νέας Φιλαδέφειας – Νέα Ιωνία 94-86 (78-78 κ.α.), Σπαρτιατικός-Ίκαρος Καλλιθέας 64-84, Πεντέλη-Μανδραϊκός 64-63.

Η επόμενη Αγωνιστική περιλαμβάνει τα παιγνίδια: Οίαξ Ναυπλίου-Χαρίλαος Τρικούπης, ΚΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης, Κεραυνός Αιγίου-Πόλις Καλλιθέας, Νέα Ιωνία-Ακράτα, Ίκαρος Καλλιθέας-ΦΕΑ Νέας Φιλαδέφειας,  Μανδραϊκός-Σπαρτιατικός, Γλαύκος-Πεντέλη.