Αμφίβολος ο Μαρκόβσκι

Από τα τμήματα του Ερασιτέχνη

Το Σάββατο 2 Απριλίου 2016 στο κλειστό Γυμναστήριο στον Ίλιον Αττικής πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Αγώνες Παίδων Εφήβων ( Β’ προκριματική σειρά ). Η συμμετοχή του Παναιτωλικού δεν τα πήγε και τόσο καλά στη διοργάνωση αυτή, αφού χάθηκαν αγώνες κυρίως λόγω τραυματισμών. Όλοι οι αθλητές  αγωνίστηκαν όσο καλύτερα μπορούσαν ενώ για διαφορετικούς λόγους ο καθένας δεν κατάφεραν να πλασαριστούν στα μετάλλια, αλλά ενόψει των αγώνων που ακολουθούν, συνεχίζεται η προσπάθεια.

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ ΜΙΝΙ 2002 του Παναιτωλικού  την  Κυριακή από την ΑΛΦΑ ‘ 93 με 55 – 42. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο  Παναιτωλικός  ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και έκλεισε  το δεκάλεπτο με 13-6 υπέρ του, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 10-20 η ΑΛΦΑ  κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο με 26-23.  Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Θανάση Παπαθανασόπουλου ακολουθούσαν πάντα στο σκορ, η ΑΛΦΑ συντηρούσε μία διαφορά στους  6 έως 8 πόντους και με εύστοχα τρίποντα στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ντίνου Καραπιπέρη  αύξησε τη διαφορά, με τελικό σκορ το  42-55.  Δεκάλεπτα: 13 – 6, 10 – 20, 11 – 11, 8 – 18

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ( Θ. Παπαθανασόπουλος ) :Παπαθανασόπουλος Α. 2, Καραμπέρης Ε. 2, Τσατσούλης Α. 4, Τασούλης Α 3, Χουλιάρας Ε 3, Καρκαμπούνας Κ., Πιστιόλης Π. 17 [1], Καρκαμπούνας Ι. 2, Αγγέλης Ε. 6, Βασιλείου Δ., Αγγέλης Π. 3

ΑΛΦΑ ’93 ( Ντ. Καραπιπέρης ) :Λάμπρης Ε. 4 Παπαχρήστος Δ.11 [1], Σιαδήμας Ηλ., Κύρκος Ν., Τασιολάμπρος Π. 11 [1], Σαράκης Ρ., Χρήστου Κ. 8, Καλαμπόκας Αθ. 4, Τσιλιμπώκος Π. 2, Λυμπέρης Δ. 4, Παπαχρήστος Δ.N 2, Βαζούκης Γ. 9

Η ενόχληση που έχει στο πόδι του ο Μάρκο Μαρκόβσκι, λόγω φλεγμονής  στα δάχτυλα, δεν του επέτρεψε να προπονηθεί ούτε χθες.  Η ετοιμότητα για τον επιθετικό του Παναιτωλικού  θα κριθεί σήμερα, καθώς τα χρονικά περιθώρια για τον αγώνα της Κυριακής με τον Ολυμπιακό «στενεύουν». Έτσι η αρχικά αισιόδοξη πρόβλεψη για τη πορεία του τραυματισμού του έδωσε την θέση της στην αμφιβολία και την αναμονή.

Πλήρες πρόγραμμα ακολούθησαν χθες ο  Κέβιν και ο Αλεξίεβιτς, αλλά απών ήταν ξανά ο Κλέσιο. Ασκήσεις τακτικής και ασκήσεις συναρμογής περιελάμβανε η  προπόνηση της Πέμπτης και η προπόνηση της Παρασκευής θα γίνει στις 11.30 το πρωί.

Διαιτητής του αγώνα με τον Ολυμπιακό είναι Σιδηρόπουλος  με την υπενθύμιση ότι ο είχε «σφυρίξει» πρόσφατα στο Αγρίνιο, στο 0-3 με τον ΠΑΟΚ:

Διαιτητής:  ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ )

Α΄Βοηθός: ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

Β΄Βοηθός:  ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΡΥΦΩΝ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ)

4ος: ΓΡΑΤΣΑΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ  (ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

Ο  Ολυμπιακός, προσεχής αντίπαλος του Παναιτωλικού,  δεν σταματά να κερδίζει και  να καταρρίπτει ρεκόρ. Το απέδειξε με το  2-0  κόντρα στον Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο», στο εξ αναβολής ματς της 25ης Αγωνιστικής που έγινε προχθές.  Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στους 79 βαθμούς και σημείωσαν ήδη ρεκόρ συγκομιδής βαθμών για πρωτάθλημα 30 Αγωνιστικών ξεπερνώντας τους 78 της περιόδου 2000/01. Κι  απομένουν άλλες δύο Αγωνιστικές, η μία στο Αγρίνιο.  Παράλληλα, αύξησαν τη διαφορά από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στους 25 βαθμούς, που ακόμη κι αν χάσουν τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια τους θα είναι η μεγαλύτερη όλων των εποχών ξεπερνώντας το +17 από τον ΠΑΟΚ την περίοδο 2013/14.  Επίσης, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 26 νίκες στο πρωτάθλημα και κατέρριψε  το ρεκόρ των 25 από την περίοδο 2000/01 (25 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες) έχοντας τη δυνατότητα να φτάσει  μέχρι και τις 28.