Μπροστά ο Ναυπακτιακός

Αλλαγή πρωτοπόρου σημειώθηκε στα play offs της Α΄Κατηγορίας Αιτωλοακαρνανίας μετά την χθεσινή 2η Αγωνιστική, κατά την οποία ο Ναυπακτιακός   Αστέρας νίκησε 1-0 τον Ν. Θέρμιο  Απόλλωνα  και τον γκρέμισε από την κορυφή, στην οποία πια εγκαταστάθηκε η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου. Ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας συνέτριψε 4-1 τον Ατρόμητο Αντιρρίου και σε συνδυασμό με το άλλο αποτέλεσμα αυξάνει τις πιθανότητές του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Άλλωστε την επόμενη Αγωνιστική θα υποδεχθεί το Ναυπακτιακό και κερδίζοντάς τον θα τον φτάσει βαθμολογικά

fd32d002-9fba-4ca3-8467-ca22de974131Με «εκτελεστή»  τον Πιστιόλη

Ο συνήθης ύποπτος, ο Κώστας Πιστιόλης, ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε το γκολ του Ναυπακτιακού με το οποίο επικράτησε του Θέρμιου  Απόλλωνα, σε ένα μέτριο ματς στο «Παπαχαραλάμπειο» Στάδιο. Ο φορ των νικητών έφτασε τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα και με το χθεσινό χάρισε καθοριστική  νίκη στην ομάδα του, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ από την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του Θέρμου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φανερά πιο επιθετικές διαθέσεις και στον αντίποδα ο Θέρμιος ήταν η ομάδα που ήθελε πρωτίστως να διαφυλάξει τα νότα του. Μα όποτε δίνονταν χώροι οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν επιθέσεις, χωρίς ωστόσο να «φτωχαίνουν»  την άμυνά τους, η οποία ήταν πάντα «γεμάτη».  Το ματς είχε δύναμη, είχε πείσμα στις μονομαχίες, αλλά όχι θέαμα και η ομάδα του Γιώργου Γιάκου είχε καταφέρει να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό έως τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ.

Πριν το γκολ αυτό υπήρξε μια καλή κεφαλιά ψαράκι (λίγο έξω) του Θεοχάρη στο 19΄από σέντρα του Ανδριτσόπουλου και στο 31ο λεπτό σουτ του Θεοχάρη, ενστικτώδης απόκρουση του Ευθυμίου με τα πόδια, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Ανδριτσόπουλου έφυγε άουτ. Λίγες οι φάσεις μα στο 37΄ κι ενώ λίγο πριν αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού ο Στεργίου, έγινε το 1-0 για το Ναυπακτιακό. Ο Καλαβρουζιώτης με κόψιμο λίγο μετά τη μεσαία γραμμή έδωσε την ευκαιρία επίθεσης σε απροετοίμαστη άμυνα, ο Καμμένος πέρασε έξοχη κάθετη πάσα στον Ψυχογιό, αυτός απέτυχε στο πλασέ, αλλά ο Πιστιόλης παρακολουθούσε τη φάση, ήταν πιο γρήγορος από τους αμυνόμενους και τους πρόλαβε πλασάροντας στην (σχεδόν) κενή εστία, αφού ο Ευθυμίου είχε βγει για να αποκρούσει την προσπάθεια του Ψυχογιού. Μετά το γκολ και στο 40ο λεπτό ο Βρουσάι σέντραρε και ο Θεοχάρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά, άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια δυσάρεστη εξέλιξη για το Ναυπακτιακό, διότι αποβλήθηκε ο Θανάσης Καμμένος. Ο νεαρός είχε πάρει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το απρόσεκτο μαρκάρισμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το ματς δεν μπορούσε να αποκτήσει ρυθμό και ο Θέρμιος που κυνηγούσε το σκορ δεν έδειχνε προθέσεις να πάρει πολλές πρωτοβουλίες. Μάλιστα ο Ναυπακτιακός ήταν η ομάδα που πλησίασε το γκολ, όταν στο 55΄ο Πιστιόλης με αδύναμο σουτ «σημάδεψε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ευθυμίου και το γκολ του Δημητρακόπουλου στη συνέχεια σημειώθηκε από θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν σταδιακά να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και η «απάντηση»  του Θεοδοσίου ήταν να αναζητήσει τα τρεξίματα του έμπειρου Μιχαλόπουλου, που τον πέρασε στο ματς με δεδομένο το αριθμητικό μειονέκτημα του Αστέρα. Πάντως και ο Απόλλων δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα αν και είχε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο η αναμέτρηση. Ο ανασταλτικός μέσος Θανασιός ήταν η επιλογή του Θεοδοσίου για το τελευταίο πεντάλεπτο κι ο Γιάκος  έδινε την  εντολή να ανέβουν περισσότερο οι παίκτες του.

Λίγο πριν  τη λήξη, όμως,  ο Μιχαλόπουλος ξέφυγε από τον Βασιλάρη, βρέθηκε τετ α τετ με τον Ευθυμίου κι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βγήκε νικητής στην φάση.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι, Φλέγγας, Δημόπουλος, Καλαβρουζιώτης,  Ανδριτσόπουλος (87΄ Θανασιός), Θεοχάρης, Ψυχογιός (55΄ Δημητρακόπουλος), Καμμένος, Πιστιόλης (77΄ Μιχαλόπουλος).

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου (36΄ λ.τ. Βασιλάρης), Ράπτης, Κοκώνης Ε., Τζαμαλής, Ψηφής, Καλοκαίρης, Αγγέλης, Κράνης, Καρβελάς.

————————————————————————————————————————————————-

Τονωτική… τεσσάρα

Ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας νίκησε εύκολα με 4-1 τον  Ατρόμητο Αντιρρίου, σημειώνοντας μάλιστα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν  ό,τι χρειάζονταν η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου, απέναντι μάλιστα σε έναν αντίπαλο που πρόσφατα είχε φύγει αήττητος από το ίδιο γήπεδο. Επιπλεόν η νίκη του Ναυπακτιακού επί του  Θέρμιου δεν ήταν κακό αποτέλεσμα για την Φλόγα, καθώς βρίσκεται μέσα στην διεκδίκηση και τυχόν νίκη του Απόλλωνα θα δημιουργούσε μεγάλη  διαφορά.

Στο 10΄ ο Νταλαπέρας  έκανε το 1-0 με συρτό σουτ, στο 31΄ ο Κόκκαλης  πήγε το σκορ στο 2-0 με σουτ και στο  38΄ο Νάκος πέτυχε το τρίτο γκολ  με σουτ έξω από περιοχή. Ο Δερβίσης με κοντινή κεφαλιά  στο 55΄ διαμόρφωσε το 4-0 και στο 89΄ ο Πετσίνης με σουτ  μείωσε σε 4-1 για τον Ατρόμητο.

a04f1ed8-212e-4f8b-8e73-8a36f860ffae

ΦΛΟΓΑ  (Βασίλης Ξανθόπουλος): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης (35΄λτ. Δερβίσης), Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Ξευγένης, Ντζιμάνης, Κόκκαλης(59΄Φραγκούλης), Νάκος, Νταλαπέρας (46΄Βασιλόγιαννης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλης Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Παπαδόπουλος, Αποστολόπουλος,  Βήττος,  Ηλιόπουλος,  Πετσίνης, Ευθυμιόπουλος, Ζαχαρόπουλος(52΄Τσίκας), Μανδέλος(61΄Γλωσσόπουλος), Παπαποστόλου, Ταμπάκης.