Κάποτε θα έχανε

Ο Α.Ο.Αγρινίου δεν συγκαταλέγεται στις υπερδυνάμεις της Β΄Εθνικής μπάσκετ και το φετινό σερί που περιελάμβανε μόνο νίκες στην έδρα του ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Απλά κάποτε θα «έσπαγε», ειδικά όταν αντίπαλοι είναι η ΑΕ Λάρισας που τον νίκησε την περασμένη Κυριακή 76-83 μέσα στο Αγρίνιο και (πολύ περισσότερο) ο Αίολος Αστακού που δεν έχει γνωρίσει ακόμα ήττα. Πάντως ο ΑΟΑ με λίγη τύχη,  ίσως και προσοχή, θα μπορούσε  να αποφύγει την ήττα από την ΑΕΛ. Ο δε φίλαθλος κόσμος  γέμισε για ένα ακόμα αγώνα το γήπεδο. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έχει «κλειδώσει» ήδη την παραμονή της, απλά είναι λίγες πλέον οι ελπίδες για 5αδα.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν αυτή  που πέρσι  υποχρέωσε τον ΑΟ στη  μοναδική  ήττα στην Γ΄ Εθνική και το επανέλαβε  20 μήνες μετά.   Η ΑΕΛ με καλύτερους  τους Σαριμπαλίδη και Πολίτη στην  περιφέρεια, όπου πέτυχε 7/17 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο,  και τον Μαλτέσιο κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 20-23. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον  Γεωργούλα ήταν κοντά στο σκορ και στην 2η περίοδο συνέβαλαν πολύ οι Παραπούρας και Μπαρούχας, οπότε ο ΑΟΑ  ισοφάρισε  41-41 στο ημίχρονο,  παρά την δυναμικότητα της Λάρισας.

Ο  Σαριμπαλίδης συνέχισε να είναι εύστοχος στα τρίποντα (με έξι συνολικά) και η ΑΕΛ, παρά την καλή παρουσία του Μήτσου,   βρέθηκε ξανά  μπροστά στο σκορ με 55-60, στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο τελευταίο ο  Α.Ο.Αγρινίου είχε το Ναούμη σε ένα εκρηκτικό διάστημα και προηγήθηκε με 67-64 έξι λεπτά πριν το τέλος και 70-64 στα 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα  πριν την λήξη του αγώνα.    Έμπειρη η Λάρισα, με ικανούς παίκτες,  εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ –  άουτ» του ΑΟ, βρήκε τον τρόπο να πάρει πάλι  την πρωτοπορία στο σκορ και να την κρατήσει έως το τέλος.

Δεκάλεπτα: Α:20-23 Β:41-41 Γ:55-60 Δ:76-83

Α.Ο.Α. (Μυριούνης): Κυριλής 3(1), Μπερερής 6, Παραπούρας 8(2), Ναούμης 17(3), Μπαρούχας 13(3), Σκαρλάτος 2, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 8, Κόκκιος, Δασκαλάκης

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος):Βλαχούλης 5, Αθανασόπουλος 7(1), Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 9(1), Μαλτέσιος 16, Παπακώστας, Φιλιππόπουλος, Σαριμπαλίδης 18(6), Τσούτσος 9(1),Πολίτης 19(3)

Απ’ το ημίχρονο

Όπως στα πιο πολλά παιγνίδια ο Αίολος Αστακού είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο μεγάλη διαφορά (41-24) και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Ερμή Λαγκαδά με 76-57 κι έφτασε στις 23 νίκες σε 23 αγώνες. Κρίσιμο για το ρεκόρ του Αίολου το επόμενο παιγνίδι στην έδρα της ΑΕ Λάρισας.

Η ομάδα του  Μιχάλη Κουταλιανού,  αν και δεν είχε και πάλι τον  Κατσαρέ (για να προφυλαχθεί ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος), με την αγωνιστική της συνέπεια από το  πρώτο λεπτό προηγήθηκε 24-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο «αφεντικό». Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους κι απλά το ταμπλό αποτύπωσε τους 19 πόντους διαφοράς στο τελικό σκορ. Δεκάλεπτα:Α:24-12 Β:41-24 Γ:65-37 Δ:76-57

ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός):Μπρόζος 16(3), Μακρής, Μπεκατώρος, Παππάς 12(1), Θανόπουλος 4, Κακλαμάνος 9(2), Κιτσούλης 15(1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 12, Λυμπάρης 8, Δουρούκης.

ΕΡΜΗΣ (Αγγελής):Καϊκλής 6(2), Ελευθεριάδης, Ακεψιμαϊδης 20(3), Γεωργιάδης, Νότης 2, Παρίτσης 5(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Γκαμούρας 12, Ραπτης 3(1), Καντάρκος 7(1)

Στα υπόλοιπα ματς ο Πιερικός/ Αρχέλαος Κατερίνης νίκησε την Ευκαρπία 86-66, οι Αργοναύτες (ΕΑΚ Θεσσαλονίκης) επικράτησαν εκτός έδρας 83-92 κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά, και η  Ανατόλια 71-84 κόντρα στο Άργος Ορεστικό. Στο γειτονικό ντέρμπι το Στρατώνι κέρδισε 66-62 τον Πολύγυρο και ο  ΓΣΛ τον Ιωνικός Ιωνίας με 78-52. Ρεπό είχε η  Καστοριά.

Ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Νίκη ανόδου ο Χ. Τρικούπης

Ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου κέρδισε μέσα στην Κόρινθο τον ΚΑΟΚ με 70-74 και βρίσκεται κοντά στην κατάκτηση της  τρίτης θέσης του Νοτίου Ομίλου της Γ΄Εθνικής, η οποία  μέσω  μπαράζ  οδηγεί σε  επιλαχούσα θέση για την Β΄ Εθνική. Την  Κυριακή θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο  Απόλλωνα Αθηνών που έχει ήδη πάρει την άνοδο και αναμένεται μεγάλο παιγνίδι.

Η ομάδα του  Μεσολογγίου  ξεκίνησε πολύ δυνατά στην Κόρινθο,  προηγήθηκε με 2-10 και  παρά την ανάκαμψη των γηπεδούχων  τελείωσε το δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τρικούπης προηγήθηκε με 15-27, όμως με επιμέρους σκορ 22-7 ο ΚΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την «κοιλιά» των φιλοξενούμενων και πήρε «κεφάλι» με 37-34 στο ημίχρονο.

Στην  3η περίοδο ο Τρικούπης «συνήλθε» πάλι και οι ομάδες μπήκαν στην  τελευταία με ισοπαλία (47-47).  Εκεί πήρε  διαφορά εννέα πόντων (55-64) και τελικά το ροζ Φύλλο Αγώνα. Ο Γεωργιάδης έκανε μεγάλη εμφάνιση με  19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο  Μουράτογλου είχε 15 πόντους κι   από 14  οι  Σταυρόπουλος και Ιωάννου.

Δεκάλεπτα:Α:15-23 Β:22-11 Γ:10-13 Δ:23-27

Κ.Α.Ο.Κ. (Μανωλιτσάκης)Αναγνωστόπουλος 15, Κατσαμάκης 13(3), Τσακιρίδης 10(1), Πράτης 12(2), Μακρής 2, Δανιήλ 5, Σταυρόπουλος 13(2), Γιαννουλάκος, Γκιώνης

Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ζωντός): Ιωάννου 14(1), Βουρνάς 2, Ζαμπέτης 6, Δημητρόπουλος, Μπαλτάς, , Σταυρόπουλος 14(2), Τριπολίδης, Γεωργιάδης 19(15 ριμπάουντ) Παπαγεωργίου, Ψάλτου 4, Καρέτσος

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Οίαξ Ναυπλίου – Ακράτα 51-64, Απόλλων Σμύρνης – Πόλις Καλλιθέας 56-54, Κεραυνός Αιγίου – ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας 54-63, Νέα Ιωνία – Σπαρτιατικός 79-64, Μανδραϊκός – Γλαύκος Πατρών 90-74  και το παγνίδι   Ίκαρος Καλλιθέας – Πεντέλη θα γίνει στις 13 Απριλίου.