«Ξεμούδιασαν» όλοι

Με τους περισσότερους

παίκτες του – από εκείνους που προπονούνται κανονικά – να αγωνίζονται περίπου για 45 λεπτά ο Παναιτωλικός νίκησε 2-0 την Ακρόπολη Σουηδίας σε φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα  που έγινε χθες στο γήπεδο του Αγρινίου. Υπενθυμίζεται ότι η Ακρόπολη  συμμετέχει την Γ΄Εθνική της Σουηδίας και προετοιμάζεται αυτή την περίοδο στο Emileon.

Στο38’ από μπαλιά του Πάουλο ο Μουνιός με σουτ έκανε το 1-0 και στο  67’ ο Κάπελ με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Παναιτωλικός είχε πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια με σουτ του Ρουμπουλάκου στο 9’ και του Παπουτσογιαννόπουλου στο 90ο λεπτό.

Τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής πήραν  ο Φερέιρα και ο Ρουμπουλάκου, καθώς ο τεχνικός του Παναιτωλικού ήθελε προφανώς να διαπιστώσει εάν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, διότι  επίκειται η επιστροφή του Παπάζογλου για τα χαφ και του Κουτρομάνου που μπορεί να αγωνιστεί και στο αριστερό άκρο της άμυνας, με δεδομένο ότι  θα απουσιάσει ο Κέβιν. Για ένα ημίχρονο έπαιξε  και ο Μύγας, προερχόμενος από ματς της Εθνικής Ελπίδων.

Ο Γιάννης Ματζουράκης

επέλεξε αρχικό σχήμα  με τον Μύγα και τον Ρουμπουλάκου στα άκρα της άμυνας,  Κούσα και  Χαντάκια κεντρικούς αμυντικούς, Πάουλο  και  Μάκο αμυντικούς  χαφ,   τον Φερέιρα στον άξονα μπροστά τους, δεξιά τον  Μουνιός κι αριστερά τον  Βασιλούδη, με τον Μαρκόβσκι στην κορυφή της επίθεσης. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαντάκιας, ο Ρουμπουλάκου και  ο Φερέιρα  συνέχισαν στην θέση τους, ενώ ο Μουνιός μεταφέρθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Αξίζει να αναφερθεί

πως  ο Τάσος Παπάζογλου ήταν αποδέκτης χειροκροτημάτων όταν μπήκε στο γήπεδο στην επανάληψη, από τους περίπου 350 φιλάθλους. Ο δε Γιάννης Ματζουράκης έχει μεταβεί στην  Αθήνα, αναχωρώντας μετά το ματς,  για  να παρακολουθήσει τον (χθεσινό)  αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με την Ισλανδία,  καθώς προσκλήθηκε  όπως όλοι οι προπονητές των ομάδων της Σούπερ Λιγκ. Σήμερα μάλιστα   θα έχουν την πρώτη συνάντηση με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Μίκαελ Σκίμπε, σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κριστιάνο (63’ Στεφανάκος), Μύγας (46’ Κουτρομάνος), Ρουμπουλάκου (70’ Ζαρκάδας), Κούσας (46’ Κόρσιενς), Χαντάκιας (63’ Μιχάι), Μάκος (46’ Παπάζογλου), Πάουλο (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Φερέιρα (70’ Μπακογιάννης), Μουνιός (63’ Κωνσταντινόπουλος, 81’ Κοντογιάννης), Βασιλούδης (46’ Κάπελ), Μαρκόβσκι (46’ Ρουσκουζέδα).

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Λούντγκρεν (46’ Άνγκερ), Μπεργκ, Φ. Πέτερσον, Γκέζος, Οντέλιους, Σέβτζιλι (68’ Άντερσον), Α. Πέτερσον, Ρατζαμοάν (63’ Σιμόβσκι), Ιμεράι, Σέντερστρεμ, Τζερμπίνο.