Στους «8» της Ελλάδας τα Εκπαιδευτήρια Πανού στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης

ΓΕΛ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΑΝΟΥ 45-55

Τη νίκη – πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης πήρε η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΠΑΝΟΥ, καθώς επικράτησε με σκορ 45-55 του Γ.Ε.Λ. Λουτρακίου, την Τρίτη 22 Μαρτίου στο Βραχάτι Κορινθίας. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, πίεσε τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο και χάρη στα κλεψίματα στην άμυνα και στους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, πήρε διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο με το σκορ στο 15-28. Στο 3ο δεκάλεπτο υπέπεσε σε αρκετές λάθος πάσες, έχασε τα αμυντικά ριμπάουντ και έδωσε με αυτό τον τρόπο την ευκαιρία στους γηπεδούχους με δεύτερες επιθέσεις να βάλουν εύκολους πόντους και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-12 να μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους 36-40. Γρήγορη ήταν η αντίδραση των παικτών του Γιώργου Σταθάτου που αφυπνίστηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έκλεισαν τους διαδρόμους στη άμυνα και βάζοντας μεγάλα σουτ με τον Σανδραμάνη και τον Κουμουνδούρο πήραν την νίκη-πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ από τα Εκπαιδευτήρια ο Κυριλής με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Κουμουνδούρος με 10.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A 10-15 Β 05-13 Γ 19-12 Δ 11-15
ΕΚΠ.ΠΑΝΟΥ (Σταθάτος): Κυριλής 15(1), Καμπάς, Γκάτζιος 2, Μαλέλης, Χοχτούλας, Μαλτέζος 8, Πατσαντζόπουλος 7, Τσέρτσακ 2, Κουμουνδούρος 10(1), Σανδραμάνης 8(2), Μπαρδάκας 1, Βύρλας 2.

Λύκειο: Νέες σημαντικότατες διακρίσεις της Αναστασίας Καρασπήλιου

16718347009_e03611b615_c

Νέες σημαντικότατες διακρίσεις  στο tae kwon do επέτυχε η μαθήτριά μας της Β΄ Λυκείου Αναστασία Καρασπήλιου. Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ολλανδίας  κατέλαβε τη τρίτη θέση μεταξύ 1200 αθλητών! Επίσης στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στην Αθήνα παίζοντας σε δύο κατηγορίες κατέλαβε τη πρώτη θέση, κάνοντάς μας για πολλαπλή φορά υπερήφανους.

Συγχαίρουμε θερμά την Αναστασία για το ήθος της, τις άριστες επιδόσεις της στα μαθήματα και τις εξαιρετικές διακρίσεις στον αθλητισμό. Της ευχόμαστε καλή συνέχεια και επιτυχίες σε κάθε προσπάθειά της.