Δεδομένη η Κατηγορία

Ο ΑΟ Αγρινίου ουσιαστικά οριστικοποίησε ότι και του χρόνου θα αγωνιστεί ξανά στην Β΄Εθνική, κερδίζοντας 83-79  την Ευκαρπία. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη έφτασαν στην 12η νίκη τους και βάσει της δυναμικότητας των ομάδων που βρίσκονται σε θέσεις υποβιβασμού  ακόμα κι αν ο ΑΟΑ δεν νικήσει ξανά στις υπόλοιπες 7 Αγωνιστικές αποκλείεται να τον ξεπεράσει κάποια απ’αυτές.  Βέβαια ο Μυριούνης μίλησε για το πλασάρισμα στη πρώτη πεντάδα, ως στόχο, αν και εμφανίστηκε εκνευρισμένος από τις επιπολαιότητες  της ομάδας του. Όχι άδικα αφού ένα παιγνίδι που μπορούσε να το πάρει άνετα  τελικά έγινε «θρίλερ»  που κρίθηκε στο τέλος με την καταλυτική απόδοση του Αναστασάκη.
Έτσι  διατηρήθηκε το αήττητο στην έδρα του Αγρινίου  με το τελικό  83-79 και με έναν  ΑΟΑ που στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε  42-36, έχοντας κορυφαίους  τους Μπερερή και Μπαρούχα.  Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι  έφτασαν την διαφορά έως τους 19 πόντους και τελικά προηγούνταν με 65-53 στο τέλος  της 3ης περιόδου. Η  αξιόμαχη ομάδα της Θεσσαλονίκης, που παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό,  στην  τελευταία περίοδο έφερε «χτυποκάρδι» στους γηπεδούχους και στο στο 4΄, 55΄΄ πριν τη λήξη το σκορ είχε γίνει 72-66, με την ομάδα της  Ευκαρπίας να «ροκανίζει» συνεχώς τη διαφορά. Με τα καλάθια των Γεωργούλα  και   Μπερερή έγινε το   76-68, αλλά  μετά το 77-73  με τρίποντο των φιλοξενούμενων η διαφορά πήγε στον πόντο (77-76), και χρόνο 1΄,34΄΄ να απομένει. Ο Αναστασάκης σε όλο αυτό το δύσκολο διάστημα  είχε ένα κόψιμο πάνω στο σουτ αντιπάλου, μια αποδοτική προσωπική άμυνα αναγκάζοντας σε λάθος τον αντίπαλο, δύο ριμπάουντ και τέσσερις πολύτιμους πόντους, με αποτέλεσμα ο ΑΟΑ να φτάσει στη νίκη.
Στα αξιοσημείωτα η απόδοση του νεαρού  Κυριλή με 13 πόντους εκ των οποίων οι 6 με δύο τρίποντα, αλλά και η σημαντική παρουσία φιλάθλων  αν και λίγο πριν έπαιζε ο Παναιτωλικός με την ΑΕΚ για την Σούπερ Λιγκ στο ποδόσφαιρο.
Δεκάλεπτα:Α:22-17 Β:42-36 Γ:65-53 Δ:83-79
 Α.Ο.Α.  (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής 13(3), Μπερερής 19, Παραπούρας 4, Ναούμης 6(1), Μπαρούχας 9(1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 5, Γεωργούλας 15(2), Αναστασάκης 8, Πουρνάρας, Δασκαλάκης, Κόκκιος
 ΕΥΚΑΡΠΙΑ  (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Ματενίδης 2, Τσινόπουλος 16(1), Δώδος 7, Κουντουρατζόγλου 13(1), Γκουτζομήτρος 6, Κολότσιος, Γκαβέζος 10(1), Απιδόπουλος 3(1), Σουτζόπουλος 13(1), Κοκούρας 9