Τον… κούρεψε

Η παροιμία αναφέρει ότι «κάποιος πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος» και κάτι τέτοιο έπαθε ο Σ.Α. Στρατωνίου από τον ΑΟ Αγρινίου. Η ομάδα της Χαλκιδικής είχε χάσει με ένα πόντο (63-62) στο Αγρίνιο, έκανε ένσταση, το παιγνίδι έγινε ξανά χθες και ο ΑΟΑ αυτή τη φορά επικράτησε με 18 πόντους και σκορ 71-53! Αυτό σημαίνει πως ο ΑΟ υπερτερεί στην ισοβαθμία, αφού εκτός έδρας είχε ηττηθεί με 6 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ξεκίνησε πολύ αποφασιστικά και «θυμωμένη» από την ήττα του περασμένου Σαββάτου. Αυτό δήλωσε μετά ο τεχνικός των γηπεδούχων, λέγοντας παράλληλα πως η πεντάδα θα γίνει πλέον στόχος, εφόσον η ομάδα κερδίσει την Κυριακή την Ευκαρπία και εξασφαλίσει κατά πολύ την παραμονή. Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του ΑΟ είχε πρωταγωνιστές τον Γεωργούλα και τον Αναστασάκη που σημείωσε 8 πόντους στην 1η περίοδο. Γενικότερα η ομάδα του Αγρινίου είχε πλουραλισμό στην επίθεση κι αυτό την οδήγησε σε σημαντική διαφορά απ’ την αρχή, με το πρώτο δεκάλεπτο 23-12 και το ημίχρονο 44-24.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν επιπόλαιοι μέχρι ενός σημείου, έχοντας ήδη καλή διαφορά. Έτσι για 7,5 λεπτά σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους έναντι δεκαπέντε του Στρατωνίου, αλλά το καλάθι του Γεωργούλα έκανε το σκορ 50-39 και μετά την «τάπα» του Ναούμη και τη τεχνική ποινή οι βολές των Μήτσου (1/2), Μπαρούχα (1/1), Πουρνάρα (2/2) ανέβασαν τη διαφορά ξανά (54-39) και το σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου ήταν 54-41.

Με χαμηλό σχήμα και χωρίς ψηλό παρέταξε ο Μυριούνης την ομάδα του στην 4η περίοδο, ο Μήτσου πέτυχε το… έμμεσο τρίποντο κι ακολούθησαν 8 (!) συνεχόμενοι πόντοι του Μπερερή με ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα κι ενώ ο Αναστασάκης είχε μπει, κάνοντας ένα καταπληκτικό κόψιμο και μια πολύ όμορφη ασίστ. Το σκορ πήγε στο 67-47 και τελικά το παιγνίδι έληξε 71-53.

Δεκάλεπτα: 23-12, 44-24 (ημίχρονο), 54-41, 71- 53.

Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Μήτσου 4, Κυριλής 4(1), Μπερερής 14, Παραπούρας 5(1), Σκαρλάτος 5(1), Ναούμης 7(1), Γεωργούλας 16(1), Αναστασάκης 10, Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 5, Κόκκιος

Στρατώνι (Σωτήρης Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 13(1), Αρνίδης 11(3), Τζουβάρας, Δεληγιάννης, Γεωργάκης 5, Ρέμπελος, Φλιάτης Ι. 2, Παππάς, Φλιάτης Γ. 7, Χαντζίδης 1, Δασκαλόπουλος 14.