Προσόντα για ψηλότερα

Η νίκη του ΑΟ Αγρινίου με 97-76 επί του  Πολύγυρου Χαλκιδικής, ομάδας αξιόλογης που πριν δύο Αγωνιστικές νίκησε την ΑΕΛ μέσα στη Λάρισα, φανερώνει μια πραγματικότητα. Ότι οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη και συνολικά η ομάδα έχουν προσαρμοστεί στην Κατηγορία κι ίσως ο στόχος της παραμονής (και μόνο) μειώνει την αξία τους.
Αυτή τη στιγμή η ομάδα του Αγρινίου βρίσκεται δύο πόντους πίσω από την 4η θέση, διαφορά που μπορεί να εξανεμιστεί κερδίζοντας ξανά το Στρατώνι στο ματς που θα επαναληφθεί  κι όλα γίνονται… Παράλληλα,  με την μέχρι τώρα παρουσία του,  ο ΑΟΑ  δίνει το στίγμα ομάδας που βρίσκεται σε ιδανικό δρόμο και με κάποιους δυνατούς «συμπαίκτες» δίπλα στους σημερινούς διοικούντες θα μπορούσε να χαρίσει  μεγάλες στιγμές στο μπάσκετ της περιοχής τα επόμενα χρόνια.
Στο  παιγνίδι με τον Πολύγυρο  οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν το σκορ πρώτο ημίχρονο, με διαφορά που έφτανε έως 10 πόντους και τον Γεωργούλα με 17 πόντους στο διάστημα αυτό καλύτερο παίκτη του ΑΟ.  Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων  ανάγκαζε τους αντιπάλους σε κακές ή άναρχες ατομικές επιλογές, οπότε  οι επιθέσεις πραγματοποιούνταν με ιδανικές προϋποθέσεις  και με την ταχύτητα και τον  πλουραλισμό ο ΑΟΑ   πήρε προβάδισμα που δεν ανατρέπονταν. Σ’ αυτό το διάστημα οι παίκτες  του απέδωσαν μπάσκετ υψηλού επιπέδου, με θέαμα και ουσία. Ο Αναστασάκης καθηλωμένος στον πάγκο με τέσσερα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο, όμως  Μπαρούχας,  Μπερερής και Παραπούρας  σκόραραν με πολλούς τρόπους.  Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο πήγε στους 20 πόντους και στο τέταρτο προστέθηκαν περισσότεροι πόντοι του Ναούμη, με αποτέλεσμα μια εύκολη νίκη.   Δεκάλεπτα: Α:25-20 Β:53-43 Γ:76-56 Δ:97-76
 Α.Ο.Α. (Μυριούνης):Μπερερής 11, Παραπούρας 14(2), Ναούμης 12(2), Μπαρούχας 12(1), Σκαρλάτος 9(1), Κυριλής 5(1), Μήτσου 10(2), Γεωργούλας 20(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας, Κόκκιος, Δασκαλάκης
 Α.Ο. Π. (Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 19, Τσίμης 12(1), Τσιουντός 14(2), Παπασαραφιανός 7, Τσουκίδης 2, Χαρίστος 2, Βούλγαρης 3(1), Κοτζαγιάννης 2, Χρηστίδης 2, Νούκαρης 11(2)