Απίστευτη απόφαση εις βάρος του ΑΟΑ

Μετά την  απόφαση της αρμόδιας επιτροπής της ΕΟΚ ο αγώνας της πρώτης Αγωνιστικής του Α.Ο. Αγρινίου  με το Στρατώνι (φωτο Thomas Pappas) θα επαναληφθεί και δεν ισχύει η νίκη της ομάδας του Χρήστου Μυριούνη με 63-62. Πρόκειται για πρωτοφανή απόφαση και δύσκολα θα βρεθεί παρόμοια στα χρονικά. Η απόφαση έγκειται στο ότι έγινε κακή εφαρμογή των κανονισμών από τους διαιτητές  27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν  62-60. Συγκεκριμένα σε  φάουλ και πριν η μπάλα μπει στον αγωνιστικό χώρο, στην επαναφορά,  αντί οι διαιτητές να δώσουν αντιαθλητικό κατά του ΑΟΑ  έδωσαν απλά δυο βολές. Οι άνθρωποι της ομάδας του Στρατωνίου είχαν καταθέσει ένσταση και η απόφαση της ΕΟΚ τους δικαίωσε, ενώ  ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα θα ανακοινωθεί σύντομα και αναμένεται να γίνει αρχές Μαρτίου και ημέρα Τετάρτη.
Τη… δουλειά του ο Αίολος  Αστακού στην 19η Αγωνιστική (ο ΑΟΑ έκανε το ρεπό) και διευρύνει το ρεκόρ  της Β΄ Εθνικής  με το 18-0 σε νίκες, με την επιτυχία  επί της Καστοριάς με 68-55. Η αναμέτρηση δεν ήταν πολύ καλή σε ποιότητα, αλλά είχε ένταση και  δυνατές μονομαχίες. Οι πρωτοπόροι  προηγήθηκαν  18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και η  Καστοριά μείωσε σε 35-30 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Αίολος  τον έλεγχο του αγώνα με βασικό στόχο μία ακόμα νίκη απέναντι σε μαχητικό αντίπαλο,  ο οποίος στους τελευταίους αγώνες ξεδιπλώνει μεγάλες δυνατότητες και προέκυψε το τελικό 68-55.
Δεκάλεπτα:Α:18-11 Β:35-30 Γ:53-39 Δ:68-55
ΑΙΟΛΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 11(2), Καλισώρας, Μακρής, Παππάς 12, Κατσαρές 8, Κακλαμάνος 9(2), Κιτσούλης 18, Καλαντζής, Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 5, Καραγιώργος
ΚΑΣΤΟΡΙΑ  (Γιώργος Σούλιος): Αντωνιάδης 9(1), Σίσιου,Ματενίδης 9(1),Τσότσος 12, Βοϊβατόπουλος 6, Τερσενίδης 2, Γυμνόπουλος 7(1), Ζυγούρας, Ντάλλης 7(1), Τσαούσης, Τεπετίδης 3(1), Τασιούδης
Στα άλλα αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη του Πολύγυρου που νίκησε 63-67 την ΑΕΛ στην Λάρισα. Ακόμη σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Πιερικός / Αρχέλαος-ΓΣΛ 69-71, ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ιωνικός Ιωνίας 70-72 (παρ.),  Ερμής Λαγκαδά-Ανατόλια 78-53, Τιτάνες Παλαμά-Ευκαρπία 85-81, Άργος Ορεστικό-Στρατώνι 74-76.

15. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 20 (3-14)*

(*) Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν κάνει ρεπό και στον β΄γύρο.
Δεν υπολογίζεται το παιγνίδι του ΑΟΑ με το Στρατώνι στο Αγρίνιο, οπότε ο ΑΟΑ που έκανε και το ρεπό του β΄γύρου έχει δύο αγώνες  λιγότερους απ’ όλες τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή.