Τον «σκότωσε» στο 94΄

Θρίαμβος για τον

ΑΟ Χάλκειας,  την ομάδα που προήλθε από την ένωση του Προμηθέα Γαβρολίμνης και της ΑΕ Τρικόρφου, η οποία φέτος έκανε την πρεμιέρα της στα ποδοσφαιρικά δρώμενα.  Κατέκτησε το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας κερδίζοντας στον τελικό της Ναυπάκτου με  2-1 την ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού, καθώς πέτυχε ένα γκολ  στο 44ο λεπτό κι ένα ακόμα στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι κυανοκίτρινοι για δεύτερη φορά μέσα σε τρία  χρόνια απέτυχαν να κατακτήσουν το τρόπαιο και το έχασαν από ομάδα της Ναυπακτίας (η προηγούμενη ήταν από το Ναυπακτιακό Αστέρα στο Αγρίνιο, το 2014).

12742514_1125007384199767_8568868799124694727_n

Το ματς δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο ποιοτικά και οι τροπαιούχοι «χτύπησαν» στην κατάλληλη στιγμή, αφού πρώτα «κοίμισαν» τους νεαρούς των κυανοκίτρινων. Το ματς στην αρχή έδειχνε να γέρνει καθαρά υπέρ της Κ20, η οποία είχε τις πρωτοβουλίες στο γήπεδο,  κυκλοφορούσε τη  μπάλα πολύ καλύτερα και κυριαρχούσε κατά κράτος με τους Ζίγκηρη και Γιαννιώτη να κάνουν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Στο 19΄ έγινε φυσιολογικά το 1-0 για την ομάδα του Αγρινίου, όταν ο  Βακράκος έκανε τη σέντρα κι ο Γιαννιώτης  στην πλάτη του Διαμαντόπουλου με  κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι νεαροί του Παναιτωλικού είχαν τον έλεγχο του αγώνα και λίγο μετά το γκολ  ο Γιαννιώτης,  αν και πεσμένος στο έδαφος, γύρισε το κορμί κι έκανε το κοντινό  σουτ, που εξοστρακίστηκε στην συμβολή των δοκών του Γκασούκα.

Η ομάδα της Χάλκειας μπόρεσε να κάνει τη  πρώτη της τελική προσπάθεια στο 38΄με σουτ του Καλαβρουζιώτη πολύ άουτ.  Στο 43’ ο  Βασιλάρης εκτέλεσε κόρνερ κι ο Σάαντο έκανε την κεφαλιά,  άουτ, όμως στο επόμενο λεπτό έγινε αναπάντεχα το 1-1.  Στο 44’ παίκτης – προπονητής  Ανδρέας Καλαβριζιώτης εκτέλεσε  φάουλ από πλάγια αριστερά, η άμυνα του Παναιτωλικού ολιγώρησε κι ο Αλμπάνης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κουσιάδη.

12745553_1125007374199768_6490114956158951598_n

Αγνώριστοι

Ο ΑΟ Χάλκειας είχε ήδη πετύχει πολλά στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια, αν και ο Παναιτωλικός υπερτερούσε φανερά. Η λογική έλεγε πως στην επανάληψη η Κ20 θα εκμεταλλευτεί την ζωντάνια των νεαρών της και την προσδοκώμενη καλύτερη Φυσική Κατάσταση, ώστε να επιδιώξει να κερδίσει το ματς. Αυτό δεν έγινε ποτέ, πιθανόν από την ψυχρολουσία της ισοφάρισης.  Μοναδική αξιόλογη φάση των κυνοκίτρινων ήταν εκείνη του 75’ με ατομική ενέργεια του  Γιαννιώτη που από το ύψος της περιοχής πραγματοποίησε  σουτ,  ελάχιστα άουτ. Ο ΑΟ Χάλκειας έδειχνε να εξυπηρετείται απ’ αυτή την ροή αγώνα και προσπαθούσε να χτυπήσει όταν θα δίνονταν η ευκαιρία. Μάλιστα στο 78’  σε σουτ Διαμαντόπουλου ο Κουσιάδης έδιωξε δύσκολα. Και στο  τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σε εκτέλεση  φάουλ του Ψυχογιού, από πλάγια αριστερά και ανάποδο πόδι,  η μπάλα πέρασε απ’ όλους, ξεγέλασε τον Κουσιάδη και κατέληξε στα δίχτυα. Το Κύπελλο ήταν πλέον στα χέρια των παικτών του ΑΟ Χάλκειας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Κουσιάδης, Καράϊ, Ζίγκηρης, Σάαντο, Μάλι, Μιχάϊ, Βασιλάρης, Μαργαρίτης, Βακράκος (61΄ Μυτιλήνης), Μωραϊτης, Γιαννιώτης

ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μυλωνάς Χρ. (74΄ Κυρίτσης), Διαμαντόπουλος, Κάπο, Καζανάς, Γιαβρούτας, Καλαβριζιώτης, Κάκκος Ν. (70΄ Ψυχογιός), Βαλμάς, Αλμπάνης.