Δεν τον… ήθελε τίποτα

Ήττα που δεν του

άξιζε γνώρισε ο Παναιτωλικός από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, σε ένα από τα καλά ματς της σεζόν, όπου όλα πήγαν στραβά για την ομάδα του Αγρινίου. Δύο ήταν οι πιο καθοριστικές στιγμές που έγειραν το ματς υπέρ των κυανέρυθρων, οι οποίοι επικράτησαν 2-0 και αύξησαν την διαφορά από τον Παναιτωλικό στους 8 βαθμούς, για να βρεθούν μόνοι στην 5η θέση.  Καθοριστική στιγμή το «άχαστο» του Μαρκόβσκι στο 15ο λεπτό και η ανόητη αποβολή του Ρουσκουζέδα στο 52΄, όπου χρειάστηκε και η αυστηρότητα του διαιτητή Αρετόπουλου .

Έτσι η ομάδα του Αγρινίου γνώρισε την τρίτη ήττα από τον Πανιώνιο σ’ αυτή τη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά και είχαν δύο απανωτές ευκαιρίες, ειδικά εκείνη  με τον Μασούρα στο 2΄, αλλά ο Παναιτωλικός έδειξε από την αρχή ότι διαθέτει παίκτες με ανώτερη ποιότητα. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του είχε τα δικά του ατού, ήταν πιο συμπαγής ομάδα, είχε καλύτερες συνεργασίες, οι παίκτες του πήγαιναν μισό… βήμα νωρίτερα στη μπάλα με καλύτερα τρεξίματα κι επίσης ήξεραν να κάνουν σωστές ομαδικές άμυνες σε μικρούς χώρους σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Κάπως έτσι η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο 15λεπτο.

Η μπάλα του… Όσιμ

Είναι γνωστό πως έχει χαρακτηρίσει ο… Ίβιτσα Όσιμ τη μπάλα και ο Μάρκο Μαρκόβσκι δεν μπορεί παρά να συμφώνησε απόλυτα στην  φάση του 15ου λεπτού. Ο Κάπελ έκανε μόνος του φάση από δεξιά, σέντραρε αλλά ο Μαρκόβσκι πάνω στη γραμμή  έστειλε τη μπάλα  ψηλά άουτ!  Ήταν από τις φάσεις που δεν μπορεί να αποδοθεί μεγάλη ευθύνη (ίσως και καθόλου) στον ποδοσφαιριστή, διότι η μπάλα γκέλαρε παράξενα εκατοστά πριν την επαφή, όταν και όπως έπρεπε  για να χαθεί το γκολ.

Πάντως από την ευκαιρία αυτή και μετά ο Παναιτωλικός ήταν αισθητά καλύτερος από τους γηπεδούχους και είχε άλλη μια φάση στο 34ο λεπτό πάλι με τον Μαρκόβσκι. Το τελευταίο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ανήκε ξανά στον Πανιώνιο, αλλά ο Κυριακίδης ήταν αυτός που έπρεπε,  ειδικά με την απόκρουση προ του Μπακασέτα που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Οι κυανοκίτρινοι είχαν σταθεί συνολικά καλά και με «υποσχέσεις» για την επανάληψη, αλλά τα χάλασε ο Ρουσκουζέδα. Στο πρώτο ημίχρονο (16΄) είχε πάρει και στο κίτρινη κάρτα για θέατρο  51΄ σε ένα από… τα δικά του αχρείαστα φάουλ ο διαιτητής του έδειξε πολύ αυστηρά την δεύτερη, η οποία τον οδήγησε στα αποδυτήρια.

Η ομαδικότητα των γηπεδούχων άρχισε πλέον να  γίνεται πιο αποδοτική και ο Ουζουνίδης ενίσχυσε την επίθεση με δεύτερο φορ, βάζοντας στο 60΄τον  Ανσαριφάρντ . Πριν περάσουν πέντε λεπτά χρίστηκε σκόρερ,  όταν από κάθετη πάσα του Μπακασέτα και αργή αντίδραση του Μύγα, ο Ιρανός με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το τελειωτικό

Αν και το σκορ στο 1-0 ο Ματζουράκης αμέσως μετά το γκολ έκανε την αλλαγή που είχε σκεφτεί  πριν σημειωθεί και πέρασε τον Κουτρομάνο αντί του Κλέσιο. Ο τελευταίος έδειξε στοιχεία παίκτη με ταχύτητα κι όταν έχει τη μπάλα, αλλά με «ανώριμες» επιλογές. Στο 70΄ο Παναιτωλικός δέχθηκε ένα ερασιτεχνικό γκολ, καθώς στην σέντρα  του Τασουλή ο Κυριακίδης δεν βγήκε, ο Μάκος είχε λάθος θέση και ο  Καραμάνος  κάρφωσε τη μπάλα με το κεφάλι μέσα από τη μικρή περιοχή για να γράψει το 2-0. Το σκορ και το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Αγρινίου βλέψεις για τίποτα καλύτερο, οπότε το 2-0 έμεινε ως   το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης με διάταξη 4-2-3-1): Διούδης – Βλάχος, Κόρμπος, Οικονόμου, Τασουλής – Σιώπης, Τζανδάρης – Μασούρας (80’ Μπρούνο Χαλκιαδάκης), Μπακασέτας (85’ Καθάριος), Μπαργκάν (60’ Ανσαριφάρντ) – Καραμάνος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης με διάταξη 4-2-3-1): Κυριακίδης – Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν – Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουζέδα – Ουάρντα, Κλέσιο (66’ Κουτρομάνος), Κάπελ (81’ Μουνιός) – Μαρκόβσκι (76’ Βασιλείου).

«Μπουρλότο» ο Ματζουράκης

Έξαλλος ο Γιάννης Μαντζουράκης μετά την ήττα του Παναιτωλικού και μιλώντας στην κάμερα της  Nova τα «έβαλε» με τον διαιτητή. Μάλιστα εστίασε σε φάουλ που έγινε στον Μαρκόβσκι πριν το 1-0, κάπου έχει δίκιο αλλά δεν αντέδρασαν σωστά και οι παίκτες του αφού όλος ο Παναιτωλικός ήταν πίσω από τη μπάλα. Είπε:  «Όλα καλά, όλα καλά. Τον κράξανε τον διαιτητή στο ημίχρονο και είδατε τι έγινε. Πριν το γκολ έχει γίνει φάουλ από τρεις παίκτες πάνω στον Μαρκόφσκι και κάρτες 400 σε εμάς καμία σε αυτούς»