Νέο «ρεσιτάλ» από ΑΟΑ

Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη δεν «δέχθηκαν» να χαλάσουν το σερί τους στο Αγρίνιο ούτε κόντρα στον φημισμένο Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας που έχει στόχο τη άνοδο και αφού νίκησαν 72-67 πέτυχαν  το «9 στα 9»  στην έδρα τους.  Συγκλονιστικό το ματς, εκπληκτική απόδοση του ΑΟΑ, συγκινητικός  κι ο  κόσμος της ομάδας με την ανεπανάληπτη παρουσία του, που χειροκροτήθηκε ακόμα και από τους φιλοξενούμενους.
Ο ΑΟ Αγρινίου έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Γυμναστικός με πολλούς παίκτες οι οποίοι θήτευσαν και σταδιοδρόμησαν χρόνια στην Α1 με νέο προπονητή και ανεβασμένη ψυχολογία, στην αρχή έδειχνε  ικανός να «σπάσει» το σερί του ΑΟΑ.  Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «πατούσαν»  καλύτερα στο παρκέ, ήταν πιο εύστοχοι και με  κορυφαίους τους Αγγελόπουλο και Σπανούλη είχαν το προβάδισμα, με 19-23. Στην δεύτερη περίοδο   τα τρίποντα και οι πόντοι του τρομερού Ναούμη, οι υπερπροσπάθειες του Μπερερή και ο έξοχος Αναστασάκης δεν άφησαν το ΓΣΛ να ξεφύγει και το ημίχρονο τελείωσε στον πόντο, 37-38 .
Στο δεύτερο ημίχρονο ήλθε και η ευστοχία του Μήτσου, που έκανε τη διαφορά κι ο ΑΟΑ απέκτησε την  απαραίτητη ισχύ στη επίθεση.  Στο 52-52 τελείωσε η 3η περίοδος και οι αποφασισμένοι παίκτες του ΑΟΑ στην τέταρτη δεν άφησαν περιθώρια στους Θεσσαλούς. Πίστεψαν στην επιτυχία και την έκαναν πράξη ξεπερνώντας τον εαυτό τους και προσφέροντας τρομερό μπάσκετ στο φίλαθλο κόσμο του Αγρινίου.
Δεκάλεπτα:Α:19-23 Β:37-38 Γ:52-52 Δ:72-67
 Α.Ο.Α. (Χρήστος Μυριούνης): Παραπούρας 1, Ναούμης 26 (6), Μπερερής 17 (11 ριμπάουντ), Μπαρούχας 2, Σκαρλάτος 2, Μήτσου 11(2), Κυριλής, Γεωργούλας 4, Αναστασάκης 11, Πουρνάρας, Κόκκιος

ΓΣΛ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Γοργόλης 1, Λαμπρόπουλος 5, Παπαχρήστος 10(2), Τσιάβες, Μπόγδανος 14, Ντάλος 5, Αγγελόπουλος 15, Βαβάτσικος 3, Χανέλι, Λεπενιώτης 8, Σπανούλης 6, Δερμιτζάκης