Κερδισμένοι Φλόγα και Θέρμιος

Με το  0-1 στην έδρα του δυνατού Κεραυνού  Μυρτιάς ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας παρέμεινε πρώτος στην Α΄ΕΠΣΝΑ μετά την 22η Αγωνιστική και συνεχίζει να τον ακολουθεί στους 2 πόντους ο Ν.  Θέρμιος Απόλλων  που επικράτησε εντός έδρας  1-0 στο ντέρμπι με τον Όμηρο Νεοχωρίου. Αντίθετα ο Ναυπακτιακός Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στην Αμφιλοχία κι έχασε περισσότερο έδαφος, ενόψει των play offs. Κι όλα δείχνουν ότι καθοριστικό  ματς για την ειδική βαθμολογία σ’ αυτή τη διαδικασία θα είναι αυτό της 25ης Αγωνιστικής,  όταν η Φλόγα θα υποδεχθεί τον  Θέρμιο.
Στον Ατρόμητο Αντιρρίου αρκούσε το 2-2 με τον Α.Ο.Χάλκειας για να μείνει μόνος στην τέταρτη θέση, την οποία «βλέπει» πλέον και ο Απόλλωνας  Δοκιμίου μετά το 2-1 επί της Αναγέννησης Θέρμου. Μάλιστα στην εμβόλιμη Αγωνιστική της Τετάρτης ο Ατρόμητος υποδέχεται τον Απόλλωνα.
Ο Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά πανηγύρισε το 3-0 επί της  Δόξας Καινουρίου στο Ενωσιακό, καθώς τον έφερνε με πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playout, αλλά την Κυριακή ο  Αχελώος Αγγελοκάστρου στο ίδιο γήπεδο έπαιρνε μεγάλο διπλό από την Α.Ε.Μεσολογγίου (1-3) και επανακτούσε την 12ηθέση. Ο ΠΑΟΚ Καλυβίων έκανε το «χρέος»  του με το 4-1 κόντρα στην  Ακαδημία Ευηνοχωρίου, ωστόσο το όφελος ήταν μικρό και αφορούσε μόνο την μείωση των βαθμών από την 11η Αναγέννηση, χωρίς αυτό να φτάνει.
Όταν πάρει φόρα…
Ασταμάτητος μοιάζει ο Φλόγα Παλαιομάνινας που  πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κεραυνού Μυρτιάς με 0-1, ξεπερνώντας ένα ακόμα δύσκολο εμπόδιο. Κυρίαρχοι οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές φάσεις με τον Δερβίση (30΄, 35΄) μία με το  Νάκο (φάουλ ελάχιστα άουτ στο 16΄), δοκάρι με τον Βασιλόγιαννη στο 65΄και στο 68ο λεπτό με τροφοδότη τον Δερβίση ο  Χριστόπουλος πέτυχε το γκολ με  πλασέ. Ο Καραγκούνης κράτησε το 1-0 με εντυπωσιακή απόκρουση στο 75′ (σε κεφαλιά Γκορόγια) και το σκορ δεν άλλαξε.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Μπούσγος, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Προβίδας, Σιάσος (88′ Βελέντζας), Καρρόπουλος (65′ Τζέμος), Σαμψώνας, Γρίβας.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Χριστόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Νταλαπέρας (80′ Διαμαντής), Ντζιμάνης, Βασιλόγιαννης, Νάκος, Δερβίσης (75′ Κοκώνης Ηλ.).
Τρίποντο με Αγγέλη
Πολύτιμη  νίκη πέτυχε ο Ν.  Θέρμιος Απόλλωνας κόντρα στον φιλοξενούμενο Όμηρο Νεοχωρίου, που υποχώρησε στην 5η θέση. Το γκολ  πέτυχε με πλασέ ο Αγγέλης στο 49ο λεπτό.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Καλοκαίρης, Κοκώνης Ευάγγ., Τζαμαλής (90′ Zela), Τόσκα, Ψηφής, Βασιλάρης (76′ Κράνης), Καρβελάς, Αγγέλης (89′ Μπέσας)
ΟΜΗΡΟΣ  (Χρήστος Ζαπάντης): Ζέρβας, Κατσάμπας Κ. (80′ Κατσάμας Π.), Βαλτογιάννης Σ. (46′ Καρατζανίδης), Αλεξόπουλος, Τσάμης, Δενδρινός, Καταπόδης, Καλύβας, Δημαράς (72′ Μπρούσλι), Νικολόπουλος, Παπαδάκης.
Ενδιαφέρον και τέσσερα γκολ
Όταν ο Ατρόμητος  Αντιρρίου αναδείχθηκε ισόπαλος το Σάββατο, 2-2, με τον  Α.Ο. Χάλκειας δεν ήταν δεδομένο το πλασάρισμά του στην 4η θέση, ώσπου την  Κυριακή έγινε οριστικό με την ήττα του Ομήρου.  Το γειτονικό ντέρμπι στην κοινή έδρα του Αντιρρίου είχε τέσσερα γκολ.  Οι παίκτες του ΑΟΧ  προηγήθηκαν στο 15΄ με γκολ του Αλέξη Ψυχογιού, όμως στο 59΄ και στο 66΄ οι τυπικά φιλοξενούμενοι γύρισαν το σκορ με τέρματα των Τσίκα και Αλεξόπουλου και το  τελικό 2 – 2 διαμόρφωσε στο 71΄ ο Αλεξόπουλος. Οι φάσεις στη συνέχεια ανήκαν στον Ατρόμητο, αλλά δεν… είχαν γκολ.
Α.Ο.Χ.  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς, Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Ψυχογιός (63’ Παπαδόπουλος (λ.τ. 95’ Παγανιάς), Κάκκος, Καλαβρουζιώτης, Βαλμάς, Αλμπάνης (63’ Δαδάνης).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Κάκκος Β. (56’ Βήττος), Αποστολόπουλος, Πετσίνης, Ζαχαρόπουλος, Παπαποστόλου, Τσίκας, Μπανιάς (56΄ Αλεξόπουλος), Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος, Ταμπάκης.
«Λαβωμένος»,  αλλα ψηλά
Οι σημαντικές απουσίες παικτών δεν επιτρέπουν μεγάλα όνειρα στον  Απόλλωνα Δοκιμίου, αλλά με το  2 – 1 κόντρα στην Αναγέννηση Θέρμου και το -3 από την 4η θέση, όλα μπορούν να συμβούν. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν τα γκολ, καθώς η Αναγέννηση στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τσοπανά, οι  γηπεδούχοι ισοφάρισαν  στο 22΄ με τον  Κοτρώτσο   και στο 27ο  λεπτό ο Ζαχαράκης, από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, πέτυχε το 2-1.
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Γαρούφης, Κοτρότσος, Καρτσακλής, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (62΄ Σπυριλιώτης), Ζαχαράκης (91΄ Αθανασίου Δ.), Τσακανίκας Ν. (88΄ Κρανιάς).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Φώτης Αγγελόπουλος – Αλέξανδρος Κοντός): Μπαλάφας Κ., Καλιακμάνης (69΄ Καλαντζής), Μπίστας, Γιαννοκώστας, Κουρσάρης, Ξανθόπουλος Ε., Κούκος, Τσοπανάς (83΄ Μαραγιάννης Β.), Μπαζώρας (46΄ Παπαευθυμίου), Τζουλιάνο Μούτσα, Μαραγιάννης Γ.
Ντέρμπι χωρίς  γκολ
Πολύ καλό ματς στην Αμφιλοχία, που θύμιζε ντέρμπι από τα παλιά μεταξύ Αμφίλοχου και Ναυπακτιακού, είχε έντονο ενδιαφέρον ως το τέλος, αλλά όχι γκολ. Ο Αμφίλοχος συνέχισε το αήττητο για 6η σερί Αγωνιστική με τον Κώστα Γιωτόπουλο προπονητή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δύο σπουδαιότερες φάσεις με τον Θεοχάρη που στο 21΄αστόχησε σε κοντινό σουτ και στο 64΄ σε εκτέλεση φάουλ «σημάδεψε» το  κάθετο δοκάρι, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη φάση στο 88΄με τον Σπύρο Κοκώνη.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Κοκώνης Ευθ., Κάκκος, Καβαλλάρης(65΄Μπακαδήμας), Κοκώνης Σπ.(89΄Ντίνος), Παπαστέλιος, Τσιούνης, Νάκας, Σελιμάς(55΄Μπουμπούλης).
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Δημήτρης Κάκκος):Πετσίνης, Καζάνας, Βρούσας(79΄Αδραχτάς), Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Ανδριτσόπουλος, Θεοχάρης, Ψυχογιός, Μιχαλόπουλος, Πιστιόλης(70΄Δημητρακόπουλος).
Νίκη για παραμονή
Ο Αχελώος  Αγγελοκάστρου νίκησε 3-1 την ΑΕ Μεσολογγίου στην έδρα της και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, το οποίο ίσως τελικά  να του δώσει το αβαντάζ έδρας στα play out. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  στο ημίχρονο 0-2 από τα γκολ  του Αποστόλη Μπούτιβα  στο 22ο  και Στάθη  Ζαλοκώστα στο 40ο  λεπτό.  Η  ΑΕΜ πίεσε στην επανάληψη, στο 51΄ο  Πέκεζ μείωσε, στο 83΄ σε  κεφαλιά του Μπαλαούρα από την μικρή περιοχή ο νεοεισελθών Τσιλίκας έκανε την απόκρουση του αγώνα και στο 95΄  ο Καρατζογιάννης κέρδισε πέναλτι  από τον Καραδήμα για να το εκτελέσει  ο ίδιος , κάνοντας το 1-3.
ΑΕΜ (Δημήτρης Ξηρός):  Καραδήμας, Διαμαντόπουλος, Παλιάτσας, Βρέττας (56΄Καβαλλάρης), Μπαλαούρας, Πέκεζ, Βλαχογιάννης, Αυτζής, Ναούμης (46΄Ρούσσης), Σταθόπουλος, Ρασμίλ (46΄Κουντούρης).
ΑΧΕΛΩΟΣ (Γιώργος Ζήκος):  Μπούτιβας (68΄λ.τ Τσιλίκας), Σαγάνας, Μπαμπάτσικος (81΄Καρατζογιάννης), Ρουσογιάννης, Καλοκαίρης, Βαρβάτος, Βαγενάς, Μπούτιβας Α. (60΄Πατλιάς), Αλεξάκης, Ζαλοκώστας, Τσουμάρης.
Το 3-0 «μιλάει»
Φανερά ανώτερος ο Αλικυρναϊκός  Αγίου Θωμά νίκησε 3-0 την Δόξα Καινουρίου, της οποίας οι ελπίδες παραμονής  γίνονται σχεδόν ανύπαρκτες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  στο 18΄ με κεφαλιά του Φράγκου, στο  49΄ο Σακελαρόπουλος διαμόρφωσε  το 2-0  ξανά με κεφαλιά και ο ίδιος στο 70΄ έγραψε το 3-0.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Καλτσης, Αθανασόπουλος (69΄Βασιλείου), Ζέρβας Γ., Μαντέλος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος, Φράγκος, Γαβρίνας (85΄Μιχαλόπουλος), Ζέρβας Ν. (80΄Μπαλαμπάνης), Τριφιάτης Σ.
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Καραμπούλης):  Κόκκαλης Χ., Αυγέρης, Μήτσος, Κωνσταντίνου, Ντίνος, Καγιαντζας, Κουτσολάμπρος Ι., Νικολογιάννης (46΄Αρικο), Πολέγκα (69΄Λύρος), Παπαθανάσης, Κόκκαλης Α. (37΄Τζωρτζόπουλος).
Υπόθεση Γκασούκα
Ο  Χρήστος Γκασούκας  σημείωσε και τα  τέσσερα γκολ του  ΠΑΟΚ Καλυβίων, στο 4 – 1 με  την Ακαδημία Ευηνοχωρίου. Στο 9΄ με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1 – 0, στο 19΄ το 2-0, στο 90΄το 3-1 και στο 92΄το 4-1.  Αλλά στο μεταξύ  οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στο 59΄με τον Κωνσταντινόπουλο και μέχρι να δεχθούν το τρίτο γκολ έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση.
ΠΑΟΚ  (Πάνος Τούρκας): Κατερινόπουλος, Κόκκοτος, Διονυσάτος, Μυλωνάς Ν., Νταλαπέρας, Καγκαράς, Τασούλης (53΄ Τριανταφύλλου), Μυγδάκης, Γκασούκας, Μυλωνάς Ι. (79΄ Ιορδανίδης), Μπελεβώνης Ε. Γεωρ.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Λουτσιάν Διακόνου): Κωνσταντακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Γιαννής, Κωνσταντινόπουλος, Γερατσιάν, Παλιάτσας, Αλυμάρας (46΄ Πανόπουλος Π.), Μάνθος (79΄ Πανόπουλος Π.Κ.), Τρικαλινός, Τριώτης, Γιάννη.