Το πήγε στην παράταση

Στην έδρα μιας από τις πιο έμπειρες ομάδες της Β΄Εθνικής, αυτή του Στρατωνίου, ο Α.Ο. Αγρινίου έφτασε το ματς στην παράταση χωρίς να καταφέρει να…

51594391-8ec8-4b0a-88a9-602c11ffb980 copy
Στην έδρα μιας από τις πιο έμπειρες ομάδες της Β΄Εθνικής, αυτή του Στρατωνίου, ο Α.Ο. Αγρινίου έφτασε το ματς στην παράταση χωρίς να καταφέρει να πάρει την πολυπόθητη εκτός έδρας νίκη, χάνοντας 89-82. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη  προηγήθηκε  17-28 στο πρωτο δεκάλεπτο και το Στρατώνι μείωσε στον πόντο (43-44)  στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα  πέντε πόντων,  60-55, και ο ΑΟΑ επανήλθε, ισοφαρίζοντας   61-61. Στα  τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι  προηγήθηκαν  με 75-72,  ο Γεωργούλας μείωσε  με βολή  75-73, ακολούθησε καλάθι δυο πόντων για το Στρατώνι  (77-73) κι εκεί «μίλησε» ο  Μήτσου.  Με  τρίποντο έκανε το  77-76 κι όταν η ομάδα της Χαλκιδικής προηγήθηκε  79-76, ο  Μήτσου είχε ως «απάντηση» ένα νέο τρίποντο  που έκανε το  79-79 της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση, όμως, ο  Α.Ο.Α.  είχε πέντε συνεχόμενα  άστοχα τρίποντα, ωστόσο ήταν μέσα στο παιγνίδι  με το 84-82 τριάντα επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος.  Το Στρατώνι προηγήθηκε  87-82 με τον Γεωργάκη  στην εκπνοή της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη δική τους  και με βολές έγινε το τελικό 89-82 υπέρ των γηπεδούχων. Ο  Ναούμης σημείωσε 17 πόντους, ο Γεωργούλας 16, ο Μπερερής 12  και ο Μήτσου 10 με τρία τρίποντα. Δεκάλεπτα:Α:17-28 Β:26-16 Γ:18-17 Δ:18-18 Π:10-03

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 14(2), Δήμου 18(4), Τζουβάρας 1, Γεωργάκης 16(1), Αρνίδης, Δεληγιάννης, Φλιάτης Ι. 7(1), Φλιάτης 7, Χατζίδης 3, Δασκαλόπουλος 23

Α.Ο.Α. (Μυριούνης): Κυριλής 6, Μπερερής 12, Παραπούρας 8(1), Ναούμης 17(1), Μπαρούχας 1, Σκαρλάτος, Μήτσου 10(3), Γεωργούλας 16(2), Αναστασάκης 12, Πουρνάρας
«Έσπασε»  τα… κοντέρ
Ο Αίολος Αστακού με  την εκτός έδρας  νίκη επί του Άργους Ορεστικού με 46-65 έκανε το 15-0 στις νίκες και κατέχει πια το ρεκόρ καλύτερου ξεκινήματος στην ιστορία της Β’  Εθνικής, το οποίο  αναμένεται να διευρύνει στη συνέχεια.  Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού αντιμετώπισε την  πολύ  καλή άμυνα των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με την δική της αστοχία έμεινε σε σχετικά χαμηλό σκορ. Στον αντίποδα  η καλή της άμυνα δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Ορεστικού.  Ο Αίολος προηγήθηκε με 5-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, με 18-28 στο ημίχρονο και το  31-52 στο τέλος της 3ης  περιόδου είχε «στέψει» νικητή οριστικά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κακλαμάνος με 25 πόντους και έξι τρίποντα.  Δεκάλεπτα: Α:5-17 Β:18-28 Γ:31-52 Δ:46-65. ΟΡΕΣΤΙΚΟ  (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7(1), Μιχαηλίδης 6(2), Κίτσιου, Μπέλλος 2, Μαυρίδης 2, Τράντας 9(3), Μανδαλάκης 5, Κωττας 13, Μποζίνης 2. ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 9(1), Μπεκατώρος, Παππάς 2, Κατσαρές 3(1), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 25(6), Κιτσούλης 10, Καλαντζής, Μακρής 4, Λυμπάρης 12, Δουρούκης