«Τερτίπια » βαθμών, λόγω Ομήρου

Τόσο ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας, όσο και ο Ν.  Θέρμιος Απόλλων  προχώρησαν με νίκες την 21η Αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας, ως γηπεδούχοι κόντρα σε Αλικυρναϊκό Αγ.Θωμά και Απόλλωνα  Δοκιμίου, αντίστοιχα. Έτσι η μεταξύ τους διαφορά έμεινε στους  δύο βαθμούς με τον ΑΟ Φλόγα πρώτο, όχι όμως κι αυτή της ειδικής βαθμολογίας των play offs. Διότι εάν ξεκινούσαν τώρα οι δύο πρώτοι θα είχαν από έξι βαθμούς κι όχι με τον πρώτο να έχει ένα  παραπάνω, όπως προέκυπτε την προηγούμενη Αγωνιστική. Κι αυτό συμβαίνει λόγω της  ισοπαλίας του 4ου Ομήρου, καθώς η διαίρεση της διαφοράς των βαθμών των τριών πρώτων, με τον συντελεστή «3», δίνει άλλο αποτέλεσμα. Ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας με το 6,33 «κατεβαίνει» στο 6 και ο Θέρμιος με το 5,66 «ανεβαίνει»  στο 6. Πρόκειται για μια αναπόφευκτη ανισορροπία, η οποία μπορεί – ανάλογα με τις βαθμολογικές αποστάσεις- να ευνοήσει τη μια ή την άλλη ομάδα.
Νίκη έκανε ξανά ο Ναυπακτιακός Αστέρας  και παραμένει τρίτος, αλλά ο Όμηρος Νεοχωρίου με το 1-1 απέναντι στην  Α.Ε.Μεσολογγίου απέκτησε συγκάτοικο στην 4η θέση, τον Ατρόμητο Αντιρρίου, που κέρδισε 2-0 τον  Κεραυνό Μυρτιάς στο ντέρμπι για την τετράδα.
Σημαντική νίκη για τον Α.Ο.Χάλκειας  στη έδρα της Αναγέννησης Θέρμου, από την οποία αποτελεί παρελθόν ο προπονητής  Τάκης Τσιάκαλος. Για πλεονέκτημα έδρας στα play out βάζει πλώρη ο Αχελώος Αγγελοκάστρου  μετά τον βαθμό κόντρα στον Αμφίλοχο και η Δόξα Καινουρίου με το «ηχηρό» 0-4 επί της Ακαδημίας Ευηνοχωρίου «φωνάζει» ότι δεν… καταθέτει τα όπλα.

Βρήκε «διαβασμένη» άμυνα
Πήρε τη νίκη και διατηρήθηκε στην κορυφή ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας, που χρειάστηκε να ξεπεράσει την πειθαρχημένη αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων του Αλικυρναϊκού Αγίου Θωμά, οι οποίοι ήξεραν ότι με ήττα θα υποχωρήσουν στην 13η θέση, η οποία αφαιρεί το πλεονέκτημα έδρας στα play out. Αποτέλεσμα ήταν  να περιορίσουν στο ελάχιστο του γηπεδούχους στο πρώτο 45λεπτο, όπου είχαν μόλις δύο φάσεις που να τους φέρουν κοντά στο γκολ. Η Φλόγα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μεγάλη ευκαιρία σε  τετ α τετ του Βασιλόγιαννη και σε στατική  φάση, στο 72΄, άνοιξε το σκορ . Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σωτηρόπουλος με κοντινή κεφαλιά  έκανε το 1-0.  Στο 81΄ ο Δερβίσης βρήκε το Νάκο κι αυτός  έγραψε το 2 – 0.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Χριστόπουλος (90΄ Καρύπης), Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Σαγάνης (41΄ Βασιλόγιαννης), Ντζιμάνης, Νταλαπέρας, Νάκος, Δερβίσης (87΄ Αγγελοκωστόπουλος).
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής): Μπότας, Καλτσής, Ψαθάς, Ζέρβας Γ., Μαντέλος, Κάκκος, Βασιλείου (76΄ Αθανασόπουλος), Φράγκος, Σακελαρόπουλος, Τριφιάτης (73΄ Ζέρβας Ν.), Μιχαλόπουλος (55΄ Γαβρίνας).
«Καθαρά» ο Θέρμιος
Παρά την δυναμικότητα του Απόλλωνα Δοκιμίου  ο Νέος Θέρμιος Απόλλων τον νίκησε με 3-1  στο γήπεδο Θέρμου, έχοντας διαφορά ασφαλείας στο σκορ τα τελευταία 25 λεπτά. Στο 33′ ο Κώστας Κοκώνης με απ’ευθείας εκτέλεση κόρνερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Θέρμου,  στο 41′ ο Αγγέλης με κοντινό  πλασέ έκανε το 2-0, αλλά στο 42′ ο Σπυριλιώτης μείωσε σε 2-1. Το 3-1, που παρέμεινε ως το τέλος,  διαμόρφωσε στο 67′ ο Κράνης με σουτ έξω από την περιοχή.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Καλοκαίρης, Κοκώνης Ευάγγ., Τζαμαλής (91′ Καραγιάννης), Τόσκα, Ψηφής, Βασιλάρης, Κράνης (75′ Μπέσσας), Αγγέλης (85′ Zela)
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Αθανασίου Δ. (74′ Δαλαγιώργος), Κοτρότσος, Καρτσακλής, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (25′ λ.τ. Σπυριλιώτης), Τσακανίκας Ν. (85′ Κρανιάς)
Του έφερε…. γεράματα
Παρά τη χαμηλή βαθμολογική θέση και τα πολλά κενά στο ρόστερ ο ΠΑΟΚ Καλυβίων έβαλε… δύσκολα στο Ναυπακτιακό Αστέρα, που τελικά νίκησε με το ψυχοφθόρο 1-0. Το γκολ σημειώθηκε  στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, με καλοζυγισμένο σουτ του Πιστιόλη μέσα στη περιοχή, το οποίο ήταν και το 12ο του σκόρερ στο πρωτάθλημα.  Στο 69’Ο Δημητρακόπουλος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είχε δοκάρι, χωρίς  οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να «κλειδώσουν» τη νίκη πριν το τελικό σφύριγμα, απέναντι σε έναν μαχητικό ΠΑΟΚ.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Δημήτρης Κάκκος): Πετσίνης , Καζανάς, Βρουσάι, Νασόπουλος, Φλέγκας, Καλαβρουζιώτης, Ανδριτσόπουλος, Ζαχαρόπουλος (56’ Δημητρακόπουλος), Ψυχογιός, Μιχαλόπουλος (80’ Καμμένος), Πιστιόλης (85’ Αδραχτάς).
ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Τούρκας): Κατερινόπουλος, Κόκκοτος, Καρασάββας (42’λτ. Διονυσάτος), Μυλωνάς, Νταλαπέρας, Καγκαράς, Τασούλης (66’ Τριανταφύλλου), Μυγδάκης, Γκασούκας, Μυλωνάς, Μπελεβώνης.
Με δέκα και ισοφάρισε
Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον γηπεδούχο Όμηρο Νεοχωρίου κόντρα στην Α.Ε. Μεσολογγίου κι αρχικά στο  65΄ έμεινε  με δέκα  παίκτες λόγω αποβολής του Κώστα Βαλτογιάννη με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε  χέρι. Η Α.Ε.Μ.  στο 83΄ πήρε και το προβάδισμα στο σκορ με μακρινό σουτ του Χρήστου Διαμαντόπουλου, αλλά ο Όμηρος  στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι και ο Καρατζανίδης στο 93΄ ισοφάρισε.
ΟΜΗΡΟΣ (Σπύρος Κότσαλος): Ζέρβας, Βαλτογιάννης Κ., Βαλτογιάννης Σ., Αλεξόπουλος, Τσάμης, Δενδρινός, Καταπόδης, Καλύβας, Νικολόπουλος (82′ Κατσάμπας Π.), Καρατζανίδης, Τσιφοπανόπουλος.
Α.Ε.Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Μπαλαούρας, Διαμαντόπουλος Χρ., Παλιάτσας (86′ Διαμαντόπουλος Γρ.), Μπαλαμπάνης, Πέκεζ, Βλαχογιάννης, Αυτζής, Ναούμης (82′ Βρέττας), Σταθόπουλος (67′ Ρασμίλ), Κουντούρης.
«Πάτησε» τετράδα
Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Ατρόμητος Αντιρρίου, αφού κέρδισε 2 – 0 τον Κεραυνό Μυρτιάς κι έπιασε στους 34 βαθμούς τον Όμηρο Νεοχωρίου. Η γηπεδούχος ομάδα του Περικλή Παπαποστόλου προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με δύσκολο κοντινό σουτ του  Βασίλη Κάκκου, οι  φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν στο 57΄ ο  Χασαπογιάννης  έκανε  καθοριστική απόκρουση   σε σουτ του Καρρόπουλου και στο 81΄ ο Ατρόμητος έκανε το 2-0  με ωραίο πλασέ  του Ευθυμιόπουλου.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Κάκκος Β., Αποστολόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Βήτος, Παπαποστόλου, Τσίκας, Μπανιάς (75’Πετσίνης), Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος (75’ Αλεξόπουλος), Ταμπάκης (90’ Σπρίντζος).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Μπούσγος, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Γούλας (87’ Βελέντζας), Σιάσος (60’ Τζέμος), Αρκουμάνης, Σαμψώνας, Καρρόπουλος.
Το έβαλε… ο Βαλής
Στις  καθυστερήσεις του αγώνα πήρε τη νίκη μέσα στο Θέρμο από την Αναγέννηση ο Α.Ο.Χάλκειας, με το γκολ που σημείωσε ο Βαλής στο 92ο λεπτό.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  στο 19′ με γκολ του Θόδωρου Καλαβρουζιώτη, η Αναγέννηση ισοφάρισε  στο 57′ με τον Παπαευθυμίου και το  τελικό 1-2  έγινε λίγο πριν τη λήξη.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας, Καλιακμάνης, Μπίστας, Γιαννοκώστας, Κουρσάρης, Ξανθόπουλος Ε., (46′ Παπαευθυμίου), Κούκος, Μπαζώρας (71′ Καλαντζής), Μαραγιάννης Γ., Μούτσα, Τσοπανάς (86′ Χρυσικός)
Α.Ο.Χ.  (Ανδρέας καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Παγανιάς (59′ Δαδάνης), Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς, Καλαβριζιώτης, Κάπο, Ψυχογιός (70′ Βαλής), Κάκκος, Καλαβρουζιώτης Θ., Γιαβρούτας (90′ Μαραγιάννης), Βαλμάς
Δεν… (Χ)αλάστηκαν
Η νίκη θα ήταν ό,τι καλύτερο για τον Αχελώο Αγγελοκάστρου και τον Αμφίλοχο, μα αφού δεν μπορούσαν να την κατακτήσουν χωρίς να ρισκάρουν, δεν «απέρριψαν» και το βαθμό απ’ το τελικό 0-0. Έτσι οι γηπεδούχοι κράτησαν το  αήττητο για 4η συνεχόμενη Αγωνιστική (ανεβαίνοντας μία ακόμα βαθμολογική θέση)  και οι φιλοξενούμενοι για 5η με τον Κώστα Γιωτόπουλο, να μην έχει χάσει ακόμα.   Η μεγαλύτερη  ευκαιρία ήταν για τον Αμφίλοχο    στο 17ο λεπτό, όταν ο  Τσιούνης σούταρε στο δοκάρι.
ΑΧΕΛΩΟΣ (Γιώργος Ζήκος): Μπούτιβας Μ., Σαγάνας, Μπαμπάτσικος (77΄ Καρατζογιάννης), Ρουσογιάννης, Καλοκαίρης Ν., Βαρβάτος, Βαγενάς, Μπούτιβας Α., Αλεξάκης, Ζαλοκώστας Ε., Καραλής Σ. (46΄ Κοτούμπας).
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Αργύρης, Καραλής Ε. (83΄ Μπουμπούλης), Λαμπρακόπουλος, Κοκώνης Ε., Κάκκος, Μπακαδήμας, Πανταζή, Παπαστέλιος, Τσιούνης, Νάκας, Σελιμάς (72΄ Κοκώνης Σ.).
Έχουν αποθέματα
Η μάχη για την παραμονή μοιάζει άνιση, αλλά ο Γιάννης Καραμπούλης (φωτο)  έχει καταφέρει να δίνουν οι παίκτες του ό,τι μπορούν και με το 0-4 στο Ευηνοχώρι έχουν το δικαίωμα, να «ονειρεύονται»,  έστω…  Στο  7′ ο ο   Κουτσολάμπρος έδωσε  το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους,  στο  50′  ο Ντίνος με κεφαλιά έκανε το 0-2  και στο 57′ ο Κούστας  πήρε κόκκινη κάρτα. Η Δόξα με παίκτη παραπάνω πέτυχε τρίτο γκολ  στο 75′ με τον Μπλενταρ και το 0-4 έκανε ο Νικολογιάννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Κωνσταντόπουλος, Γερατσιάν Χ., Πανόπουλος, Γερατσιάν Ι., Παλιάτσας, Κούστας, Τριάντης, Αλιμάρας, Κουσοντένος (69’Πολονύφης), Γιαννής, Παπαναστασίου (43′ Πανόπουλος).
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Καραμπούλης): Κόκκαλης, Μπουρλιάσκος (44′ λ.τ. Αυγέρης), Μήτσος, Κωνσταντίνου, Καγιάντζας, Ντίνος, Κουτσολάμπρος Ι., Σοροβός (57′ λ.τ. Μπλεντάρ), Νικολογιάννης, Παπαθανάσης, Τζωρτζόπουλος (75′ Καπελάκης)